Owczarek szkocki długowłosy - charakterystyka rasy

Owczarek szkocki długowłosy jest psem łagodnym i życzliwym w stosunku do ludzi. Należy jednak pamiętać, że psy tej rasy nie nadają się do małych mieszkań w bloku. Sprawdźcie, czym jeszcze charakteryzują się owczarki szkockie potoczne zwane Collie?

owczarek szkocki długowłosy

fot. Fotolia

To powitanie wzrusza do łez! Tak porzucona suczka wita się ze swoimi odnalezionymi szczeniakami

Historia rasy owczarek szkocki długowłosy

Owczarek szkocki długowłosy to jedna z ras psów należących do psów pasterskich i zaganiających, zaklasyfikowana do sekcji psów pasterskich (owczarskich). Jak sama nazwa rasy wskazuje, psy pochodzą ze Szkocji, gdzie były od bardzo dawna używane do polowań. Na drodze wieloletnich krzyżowań i selekcji hodowlanych udało się uzyskać cechy podobne do tych jakie prezentuje obecny wzór rasy.

W 1860 roku psy tej rasy zostały zaprezentowane po raz pierwszy na oficjalnej wystawie psów rasowych w Anglii. Psy nosiły wtedy szatę koloru czarnego lub czarno-białego. Śniade umaszczenie pojawiło się i rozwijało od roku 1871. Pierwsze psy tej rasy pojawiły się w naszym kraju dopiero w 1924 roku.

owczarek szkocki długowłosy

fot. Fotolia

Polecamy: Pielęgnacja psa - poradnik

Charakter

Jak już wspominaliśmy we wstępnie, owczarki szkockie to psy z natury bardzo łagodne i życzliwe dla człowieka. Agresywność w przypadku tej rasy praktycznie nie występuje, choć w stosunku do obcych są dość nieufne, ale nigdy nie atakują niesprowokowane. Owczarki Szkockie są bardzo energiczne, wesołe i skore do zabawy oraz pracy. Lubią dużą przestrzeń i dużo ruchu, choć są w stanie zaaklimatyzować się w mieszkaniu. Należy jednak pamiętać o częstych spacerach.

Psy tej rasy są bardzo towarzyskie, a długie osamotnienie bardzo źle na nie wpływa. Owczarki szkockie są bardzo mądre i inteligentne, szybko się uczą nowych poleceń. Nie ulegają jednak ślepemu podporządkowaniu, a wszelkie próby ubezwłasnowolnienia mogą odnieść odmienny skutek. Szczególnie troszczą się o rodzinę opiekuna często traktując jej członków jak członków stada pasterskiego.

owczarek szkocki długowłosy

fot. Fotolia

Inteligencja i chęć do pracy Owczarka Szkockiego pozwala na użycie go do stróżowania, jako psa pasterskiego a także do towarzystwa.

Wygląd owczarka szkockiego długowłosego

Jego szata jest odporna na niesprzyjające warunki i niskie temperatury. Jest długa i gęsta, włosy okrywy mocne i twarde, podszerstek miękki i gęsty i puszysty co sprawia, że nawet w niskich temperaturach pies czuje się komfortowo. Grzywa jest obfita, ogon zaś gęsto owłosiony. Rozróżnia się trzy typy ubarwienia, śniady, tricolor i marmurkowy. 

Zobacz całą  Encyklopedię ras psów

Tagi: piesrasy psów
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/2 miesiące temu
Najwspanialsze psy na świecie!
/5 miesięcy temu
to sa cudowne piesuncie kocham mojego pieska
/rok temu
Lassie, wróć!!!!!
POKAŻ KOMENTARZE (1)