Leonberger - charakterystyka rasy

Leonberger nie jest popularną w Polsce rasą. Jest to pies niezwykle towarzyski i bardzo skory do zabaw z całą rodziną. Jeśli więc szukamy psa, towarzysza dla całej rodziny, leonberger będzie idealnym wyborem. Czym charakteryzuje się ta rasa?
/ 29.05.2011 15:30

leonberger

fot. Fotolia

Historia rasy leonberger

Leonberger to rasa psów należąca do grupy psów w typie pinczera i sznaucera, molosowatych, szwajcarskich psów pasterskich i innych ras. Zaklasyfikowana do sekcji molosowatych w typie górskim. Historia tej rasy ma swoje początki w Niemczech, gdzie przodkowie leonbergera byli psami użytkowymi, polującymi na rysie i wilki. W 1895 roku w Turyngii powstał pierwszy klub miłośników tej rasy. Do powstania pierwszego leonbergera wykorzystano sukę rasy landseer oraz bernardyna i dużego psa pirenejskiego.

leonberger

fot. Fotolia

Charakter leonbergera

Psy rasy leonberger są bardzo odważne, inteligentne i towarzyskie. Charakteryzują się wielkim spokojem, który w niektórych przypadkach może przemienić się w lenistwo i ociężałość. To świetny towarzysz zabaw na świeżym powietrzu dla najmłodszych członków rodziny. Pies ten nie jest agresywny i źle znosi samotność.

Polecamy: Mastif tybetański – charakterystyka rasy

Wygląd leonbergera

Szata i umaszczenie leonbergera są bardzo urozmaicone. Psy tej rasy mają włosie od średnio miękkiego do stosunkowo twardego. Sierść jest dość długa, przylegająca i prosta. Dopuszcza się lekko falowane włosy. Mimo gęstego podszerstka budowa tułowia jest wyraźnie widoczna. Na szyi i klatce piersiowej, szczególnie u psów, tworzy się charakterystyczna grzywa. Przednie kończyny są silnie owłosione, a na tylnych tworzą się tak zwane portki.

leonberger

fot. Fotolia

Równie duże urozmaicenie występuje w umaszczeniu. Dopuszczalne są okazy rude, żółte (jak lew), rudobrązowe oraz różne piaskowe odcienie (płowożółty, kremowy) i wszelkie kombinacje pomiędzy wymienionymi kolorami. W specyfikacji rasy wymagana jest czarna maska, dopuszczalne czarne końcówki włosów. Niedopuszczalne jest jednak, gdy czarny jest podstawową maścią. Na spodniej stronie ogona, na grzywie i kończynach występują rozjaśnienia podstawowego koloru. Tolerowane są białe włosy na plecach czy małe, białe plamy lub linie na piersiach. 

Zobacz całą  Encyklopedię ras psów

Redakcja poleca

REKLAMA