Jak radzić sobie z linieniem psów?

Linienie jest naturalnym procesem, podczas którego dochodzi do całkowitej wymiany sierści na ciele zwierzęcia. Ma ono za zadanie dostosowanie okrywy włosowej do panujących warunków atmosferycznych, dlatego szczególnie nasila się wiosną i jesienią. Na pytanie jak radzić sobie z linieniem psów w tym trudnym okresie odpowiada Magda Stasińska – Kościecha, ekspert firmy OVER ZOO.
/ 17.10.2012 10:34

Czy wszystkie psy linieją?

Linienie jest procesem, podczas którego dochodzi do całkowitej wymiany sierści na ciele zwierzęcia. Pies dostosowuje w ten sposób grubość szaty do warunków atmosferycznych, jakie panują na zewnątrz. Na zimę sierść robi się grubsza, z kolei wiosną pupil pozbywa się zbyt ciepłego futra. Warto jednak pamiętać, że u niektórych psów linienie może występować przez cały rok, zaś u innych występuje minimalnie lub w ogóle (np. u pudli). Każdy właściciel może zaobserwować, że wypadająca sierść robi się matowa i sucha. Niektóre psy gubią okrywę włosową nieregularnie - gdzieniegdzie widać wyłysienia, w innych miejscach sierści jest więcej.

Najintensywniej linieją psy, których szata ma dwie warstwy. Warstwa zewnętrzna  to włosy okrywowe (dłuższe i twardsze). Pod nią znajduje się podszerstek składający się z sierści miękkiej i puszystej. To dzięki podszerstkowi psy chronione są przed niskimi temperaturami. Do ras o podwójnej szacie zaliczamy między innymi: siberian husky, owczarki kaukaskie, labrador retrievery.

Polecamy: Szampony dla psów - dedykowane linie

Jak radzić sobie z linieniem u psów?

W okresie linienia należy pamiętać o regularnym wyczesywaniu martwych włosów, bowiem na ciele psa mogą powstać kołtuny, które później ciężko usunąć. Dodatkowo skołtuniona sierść utrudnia wzrost nowej okrywy włosowej. Pod kołtunami często pojawiają się zmiany skórne, które zaniedbane mogą prowadzić do rozwoju groźnych dermatoz.

Sierść psa należy czesać w kierunku zgodnym z jej układaniem. Na rynku dostępne są szczotki, grzebienie oraz rękawice przeznaczone do różnego gatunku włosa. W okresie linienia dla psów krótkowłosych o gęstym podszerstku bardzo dobrze sprawdzają się gęste metalowe grzebienie lub druciane szczotki.

Mając psa długowłosego należy pamiętać o rozczesywaniu sierści tylko i wyłącznie „na mokro”. Nie chodzi tu bynajmniej o zmoczenie włosa, lecz o jego lekkie zwilżenie (np. preparatem nawilżającym takim jak Silk Spray),  który ułatwi rozplątanie sierści. Rozczesując psa „na sucho” można doprowadzić do wyrwania i  uszkodzenia włosa.

Aby przyspieszyć proces linienia warto częściej stosować kąpiele. Podczas mycia usuwana jest sucha sierść, a dzięki składnikom wzmacniającym zawartym w szamponie, odrastająca szata jest pielęgnowana.

Pomocna w okresie linienia jest również odpowiednia suplementacja organizmu. Aminokwasy siarkowe, takie jak metionina i cystyna są jednymi z ważniejszych składników odpowiedzialnych za prawidłową budowę włosa. Również biotyna (witamina H) odżywia komórki włosów i skóry, zapewniając zdrowy wygląd sierści. Warto podawać psom produkty bogate w Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe Omega-3 i Omega-6 (np. Omega-Vit), które wzmacniają skórę i sierść zwierzęcia, a także wspomagają działanie układu immunologicznego.

Zobacz także: Oryginalne gadżety dla psa

Źródło: Materiały prasowe firmy OVER ZOO

Redakcja poleca

REKLAMA