POLECAMY

Jak przygotować wodę do akwarium?

Przed wlaniem wody do akwarium należy ją odpowiednio przygotować, czyli uzdatnić. Jak to zrobić? Tłumaczymy krok po kroku.

Jak przygotować wodę do akwarium?

Uzdatnianie wody akwariowej

Wodę najlepiej przygotować w oddzielnym naczyniu i dopiero później przelać ja do akwarium. Po wlaniu wody z kranu do zbiornika, odstaw ją na minimum 24 godziny. Po tym czasie chlor powinien odparować a metale ciężkie osadzić się na dnie. Staraj się nie potrząsać zbiornikiem , aby osadzone na dnie metale ciężkie ponownie zmieszały się z wodą.

Najlepiej wykorzystać specjalny uzdatniacz wody i żywe kultury bakterii, które ustabilizują akwariowy ekosystem (preparaty kupisz w sklepie zoologicznym). Dzięki uzdatniaczom można przyspieszyć oczyszczanie kranówki o 2-3 dni. Teraz należy przelać uzdatnioną wodę do akwarium. Nie rób tego jednak bezpośrednio, bo silny strumień może zburzyć kompozycję i wymieszać wszystkie opadłe na dno metale. Do tego celu użyć pompy. Niech w pełni wyposażone akwarium postoi jeszcze ok. 24 godzin. Po tym czasie będziesz mógł wpuścić rybki.

Jak uzyskać odpowiednie pH wody?

Skład chemiczny wody powinien być różny w z zależności od hodowanych rodzajów ryb i roślin. Każdy gatunek ma swoje indywidualne wymagania i należy zwracać na nie uwagę szczególnie przy urządzaniu akwarium wielogatunkowego. Odczyn obojętny uzyskujemy wtedy, gdy pH wody wynosi 7. Wskaźnik poniżej odczynu obojętnego ma woda kwasowa a powyżej zasadowa.

Odczyn wody w akwarium powinien być zbliżony do tego jaki występuje w miejscach naturalnego występowania hodowanych ryb.

Wartość odczynu trzeba kontrolować tak często jak to jest możliwe. W pierwszych tygodniach istnienia akwarium trzeba to robić prawie codziennie. Robi się to za pomocą specjalnych testerów dostępnych w większości sklepów zoologicznych. Jeżeli test wykaże, że odczyn jest zbyt wysoki dla naszych ryb możemy go zmniejszyć, najlepiej za pomocą specjalnych preparatów dostępnych w sklepie akwarystycznym lub poprzez moczenie w wodzie szyszek olchy, kory dębowej, liści dębowych, korzeni paproci lub zielonych łupin orzecha włoskiego ( niestety jest to zabieg pracochłonny i nie zawsze skuteczny).

Zobacz także: Natlenianie wody w akwarium

Dodając kwas ortofosforowy (kilka ml kwasu na 1 l wody) lub azotowy (1 ml kwasu na 1 l wody). Jest to jednak sposób nie polecany dla młodych i niedoświadczonych akwarystów. Zbyt niski odczyn możesz zwiększyć za pomocą specjalnych preparatów albo dodać węglanu sodowego lub wodorowęglanu sodowego.

Zmianę odczynu najlepiej przeprowadzać bez obecności ryb i roślin. Po zabiegu ryby powinny być stopniowo wprowadzanie do zbiornika. Sama zmiana pH również nie może być nagła. Robimy to stopniowo dodając odpowiednią substancję.

Określanie twardości wody

Twardość wody wyraża się w tzw. stopniach niemieckich (n). 1n odpowiada 10 mg CaO rozpuszczonego w 1 l wody. Od 0 - 5n – woda bardzo miękka; 5,1 – 10n – woda miękka; 10,1 – 20n – średnio twarda; 20,1 – 30n – twarda; powyżej 30n – bardzo twarda. Twardość wody możemy zmierzyć za pomocą specjalnych testerów dostępnych w niektórych sklepach zoologicznych.

Jeżeli twardość wody jest zbyt wysoka możemy ją zmniejszyć dając do akwarium wodę destylowaną., przefiltrowując wodę przez torf lub stosując specjalne preparaty dostępne w sklepach akwarystycznych.

Jeżeli twardość wody jest zbyt niska możemy ją zwiększyć dodając twardszej wody przefiltrowując wodę przez materiał zawierający wapń., za pomocą specjalnych preparatów . Można także dodać siarczan wapnia lub magnez jednak powinni tego robić niedoświadczeni akwaryści.

Zobacz także: Jak ograniczyć rozrost glonów w akwarium?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)