Jak przygotować wodę do akwarium?

Przed wlaniem wody do akwarium należy ją odpowiednio przygotować, czyli uzdatnić. Jak to zrobić? Tłumaczymy krok po kroku.

Uzdatnianie wody akwariowej

Wodę najlepiej przygotować w oddzielnym naczyniu i dopiero później przelać ja do akwarium. Po wlaniu wody z kranu do zbiornika, odstaw ją na minimum 24 godziny. Po tym czasie chlor powinien odparować a metale ciężkie osadzić się na dnie. Staraj się nie potrząsać zbiornikiem , aby osadzone na dnie metale ciężkie ponownie zmieszały się z wodą.

Najlepiej wykorzystać specjalny uzdatniacz wody i żywe kultury bakterii, które ustabilizują akwariowy ekosystem (preparaty kupisz w sklepie zoologicznym). Dzięki uzdatniaczom można przyspieszyć oczyszczanie kranówki o 2-3 dni. Teraz należy przelać uzdatnioną wodę do akwarium. Nie rób tego jednak bezpośrednio, bo silny strumień może zburzyć kompozycję i wymieszać wszystkie opadłe na dno metale. Do tego celu użyć pompy. Niech w pełni wyposażone akwarium postoi jeszcze ok. 24 godzin. Po tym czasie będziesz mógł wpuścić rybki.

Jak uzyskać odpowiednie pH wody?

Skład chemiczny wody powinien być różny w z zależności od hodowanych rodzajów ryb i roślin. Każdy gatunek ma swoje indywidualne wymagania i należy zwracać na nie uwagę szczególnie przy urządzaniu akwarium wielogatunkowego. Odczyn obojętny uzyskujemy wtedy, gdy pH wody wynosi 7. Wskaźnik poniżej odczynu obojętnego ma woda kwasowa a powyżej zasadowa.

Odczyn wody w akwarium powinien być zbliżony do tego jaki występuje w miejscach naturalnego występowania hodowanych ryb.

Wartość odczynu trzeba kontrolować tak często jak to jest możliwe. W pierwszych tygodniach istnienia akwarium trzeba to robić prawie codziennie. Robi się to za pomocą specjalnych testerów dostępnych w większości sklepów zoologicznych. Jeżeli test wykaże, że odczyn jest zbyt wysoki dla naszych ryb możemy go zmniejszyć, najlepiej za pomocą specjalnych preparatów dostępnych w sklepie akwarystycznym lub poprzez moczenie w wodzie szyszek olchy, kory dębowej, liści dębowych, korzeni paproci lub zielonych łupin orzecha włoskiego ( niestety jest to zabieg pracochłonny i nie zawsze skuteczny).

Zobacz także: Natlenianie wody w akwarium

Dodając kwas ortofosforowy (kilka ml kwasu na 1 l wody) lub azotowy (1 ml kwasu na 1 l wody). Jest to jednak sposób nie polecany dla młodych i niedoświadczonych akwarystów. Zbyt niski odczyn możesz zwiększyć za pomocą specjalnych preparatów albo dodać węglanu sodowego lub wodorowęglanu sodowego.

Zmianę odczynu najlepiej przeprowadzać bez obecności ryb i roślin. Po zabiegu ryby powinny być stopniowo wprowadzanie do zbiornika. Sama zmiana pH również nie może być nagła. Robimy to stopniowo dodając odpowiednią substancję.

Określanie twardości wody

Twardość wody wyraża się w tzw. stopniach niemieckich (n). 1n odpowiada 10 mg CaO rozpuszczonego w 1 l wody. Od 0 - 5n – woda bardzo miękka; 5,1 – 10n – woda miękka; 10,1 – 20n – średnio twarda; 20,1 – 30n – twarda; powyżej 30n – bardzo twarda. Twardość wody możemy zmierzyć za pomocą specjalnych testerów dostępnych w niektórych sklepach zoologicznych.

Jeżeli twardość wody jest zbyt wysoka możemy ją zmniejszyć dając do akwarium wodę destylowaną., przefiltrowując wodę przez torf lub stosując specjalne preparaty dostępne w sklepach akwarystycznych.

Jeżeli twardość wody jest zbyt niska możemy ją zwiększyć dodając twardszej wody przefiltrowując wodę przez materiał zawierający wapń., za pomocą specjalnych preparatów . Można także dodać siarczan wapnia lub magnez jednak powinni tego robić niedoświadczeni akwaryści.

Zobacz także: Jak ograniczyć rozrost glonów w akwarium?

Zupa solianka - Kasia gotuje z Polki.pl
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)