POLECAMY

Czy wiesz co robić, gdy pies wymiotuje?

Wymioty u psa mogą oznaczać zwykłą niestrawność lub zatrucie pokarmowe i inne poważne choroby. Jeśli pies wymiotuje długo i towarzyszy temu ogólne osłabienie, powinieneś niezwłocznie udać się do weterynarza. Zobacz, co mogą oznaczać wymioty u psa i jak możesz pomóc swojemu pupilowi.

Co zrobić jak pies wymiotuje?

fot. Fotolia

Jeśli wymioty są długotrwałe i uporczywe natychmiast skontaktuj się z weterynarzem. Rozróżnia się dwa rodzaje zwracania treści pokarmowej: wymioty i regurgitacje.

Polecamy: Czy wiesz co zrobić, gdy pies zjada trawę?

Uwaga na odwodnienie!

Największym niebezpieczeństwem przy długotrwałych lub powtarzających się wymiotach jest odwodnienie. Można je rozpoznać, pociągając palcami fałd skóry na grzebiecie psa. Jeśli po puszczeniu fałd stoi sztywno, oznacza to, że pies jest już odwodniony i koniecznie trzeba podjąć natychmiastowe działanie. Niezbędne jest uzupełnienie płynów w organizmie. Można to zrobić, pojąc psa wodą, jednak najczęściej podaje się zwierzęciu dożylną kroplówkę. Niezbędne może okazać się zastosowanie steroidów, by przezwyciężyć szok, i specjalnych środków przeciwdziałających dalszym wymiotom.

Polecamy: Kaszel u psa - jak leczyć?

Co mogą oznaczać wymioty?

Wymioty może powodować wiele różnych chorób i czynników. Nie dziwi więc, że weterynarze często opierają diagnozę na wynikach testów laboratoryjnych, np. na radiografii. Wymiotowanie może wiązać się:

  • z poważną chorobą, zwłaszcza z parwowirozą, chorobami nerek i ropomaciczem u suk. Konieczna jest pomoc weterynaryjna, zwłaszcza jeśli w wymiocinach obecna jest krew;
  • ze zjedzeniem niestrawnego lub zepsutego pożywienia, padliny lub roślin opryskanych środkami chemicznymi. Konieczna jest pilna pomoc weterynarza;
  • z niedrożnością jelit,
  • z chorobą lokomocyjną,
  • ze wzdęciami.

Weterynarze dysponują bardzo skutecznymi środkami przeciwwymiotnymi. Leki te należy stosować ostrożnie, ponieważ mogą one maskować przyczyny choroby. Bardzo ważne jest precyzyjne przestrzeganie zaleconego dawkowania.

Psom nie wolno podawać przeznaczonych dla ludzi środków przeciwdziałających chorobie lokomocyjnej. Błędem jest również pozwalanie wymiotującemu psu, by napił się do pełna zimnej wody. Zamiast tego należy podawać mu małe ilości wody co około pół godziny.

Gdy pies po zwymiotowaniu zacznie zdradzać ochotę do jedzenia, zacznij od zaserwowania mu niewielkich, lekkostrawnych posiłków, np. rozgotowanego ryżu lub gotowanej ryby, a dopiero potem stopniowo wracaj do normalnej diety. Dostępne są też specjalne karmy dla psów wracających do zdrowia.

Polecamy: Biegunka u psa - co zrobić?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (50)
/miesiąc temu
mój pies wymiotuje rasa mieszaniec ma rok i pare miesiecy i musze z nim isc do weterynarz biedne pieski :(
/7 miesięcy temu
Ja starsznie nie lubię kiedy coś dzieje sie mojemu psu i jeśli nie umiem mu sama pomóc to nie zwlekam i pędzę do mojego zaufanego weterynarza z Medi Vet w Nowym Dworze Maz. Po co zwierzę ma sie męczyć? Chcę mu jak najszybciej pomóc.
/rok temu
Witam mój pies jest rasą Shih tzu i ma 2 lata wymiptowal do południa potem podałam mu enterol jak radziła mi siasiadkka i przestał i teraz znowu zaczol co robić
POKAŻ KOMENTARZE (47)