Czy powinniśmy kąpać psa?

Czy powinniśmy kąpać psa?
Opinie dotyczące psiej kąpieli są skrajnie różne. Jedni właściciele psów twierdzą, że kąpanie psa jest dla niego niezdrowe, inni - że psy należy kąpać często i regularnie. Jak powinno się zatem dbać o higienę psa?
/ 20.07.2010 11:43
Czy powinniśmy kąpać psa?

Kąpać czy nie kąpać?

Zaniedbana sierść psa robi się z czasem tłusta, zakurzona i ma niezbyt przyjemny zapach. Także jego skóra ma się znacznie gorzej, ponieważ przez to nie oddycha swobodnie. Zupełny brak kąpieli lub zbyt rzadkie kąpiele mogą doprowadzić do świądu i stanów zapalnych skóry. Z kolei za częste kąpiele - u większości psów - nadmiernie niszczą naturalny tłuszcz ochronny z sierści, wysuszają skórę i włos. Używanie zbyt wielu kosmetyków dla psów, odżywek, itp. skutkuje kompletnym rozregulowaniem naturalnego funkcjonowania skóry i jej "rozleniwieniem". Wprawdzie właściwe stosowanie tych preparatów daje efektowny wygląd psa, ale po pewnym czasie takich praktyk skóra i włos nie są w stanie funkcjonować same i bez kosmetyków nie sposób utrzymać ich w dobrej formie.

Wiele psów wystawowych kąpanych jest dość często. Szczególnym przypadkiem są psy rasy Yorkshire terrier, których szata jest bardzo specyficzna i nie posiada podszerstka (tj. krótka, gęsta, miękka warstwa futra). Psy tej rasy wymagają specjalnej pielęgnacji.

Zobacz także: Jak prawidłowo kąpać psa?

Jak często?

Dla naszego domowego psa wystarczy kąpiel raz na jakiś czas. Na jaki? - musimy obserwować psa i zadecydować sami. Każdy rodzaj włosa ma swoją specyfikę, a każdy pies, jak każdy człowiek, jest indywidualnością. Nie bez znaczenia są warunki życiowe naszego pupila. Istotne jest, czy pies żyje w dużym ruchliwym mieście wśród spalin, czy na wsi wśród zieleni, naturalnego kurzu i zdarza mu się porządnie zmoknąć na względnie czystym deszczu.

Obserwując psa zauważymy, kiedy potrzebuje kąpieli. Jeśli nie chcemy, aby kąpiel psa była kłopotem przyzwyczajajmy go do niej już od szczeniaka.

Przygotowanie do kąpieli

  • Przed kąpielą musimy pamiętać, aby nie karmić psa oraz, aby go wyprowadzić. Wszelkie manewry z pełnym żołądkiem też nie są wskazane.
  • Przygotowujemy ręczniki (stosowne do wielkości psa i długości jego włosa), dobrej jakości szampon dla psów (lub też specjalne kosmetyki, jeśli nasz pies takowych wymaga) i suszarkę do włosów. W upalne dni suszarka może się okazać niepotrzebna, jednak w zimniejsze i w przypadku psów długowłosych powinniśmy używać suszarki.

Mokry pies szybko wytraca temperaturę, nawet gdy jest ciepło, co może doprowadzić do wychłodzenia, dlatego warto psa wysuszyć. Po kąpieli nie powinien wychodzić na dwór dopóki całkowicie nie wyschnie.

  • Bardzo ważny jest też właściwy dobór szamponu. Dostępne są różne szampony: dla szczeniąt, psów starszych, alergików, o specyficznej strukturze sierści (długowłose, krótkowłose, szorstkowłose), itp.
  • Należy pamiętać, aby wannę lub brodzik, w których pies ma być kąpany wyłożyć matą antypoślizgową. Ślizgający się oraz polewany wodą pies ma pełne prawo uciekać w panice z łazienki. Aby pies zachowywał się podczas kąpieli spokojnie, musi czuć się bezpiecznie. Nie możemy narażać go na upadek lub nagłe zalanie wodą jego głowy.
  • Warto też naszykować kilka dobrych przekąsek, którymi będziemy mogli nagrodzić naszego pupila za właściwe zachowanie. Dzięki temu kąpiel i suszenie będą dla niego milsze.

Ważne! Nie należy kąpać psa ok. 48 godzin przed i po zakropleniu preparatów przeciwko pchłom i kleszczom!

Zobacz także: Jak ważna jest pielęgnacja psa?

Redakcja poleca

REKLAMA