Alergia na kota - jak sobie z nią radzić?

Alergia na kota może przybierać różne objawy – od lekkiego kataru i łzawienia oczu po poważne problemy z oddychaniem. Wystąpienie uczulenia nie musi jednak oznaczać konieczności pożegnania się ze zwierzęciem – istnieją bowiem skuteczne sposoby złagodzenia objawów alergii.
/ 11.07.2011 11:13

alergia na kota

fot. Fotolia

Alergia na kota to potoczne określenie nadwrażliwość organizmu na białko Fel D1, znajdujące się w kociej ślinie, które zwierzę rozprowadza na swojej sierści podczas codziennej toalety. Alergenem może być także wydzielina z gruczołów łojowych na skórze, roznoszona po domu wraz ze złuszczającym się naskórkiem. Zatem sierść kota nie jest sama w sobie alergenem – uczulenie wywołuje to, co się do niej przyczepia.

Postępowanie w przypadku alergii na kota

Najprostszym sposobem złagodzenia objawów alergii jest unikanie kontaktu z alergenem. Niestety w praktyce jest to właściwie niemożliwe, zwłaszcza, jeśli kot stale przebywa w domu. W takiej sytuacji wielu alergików decyduje się na radykalne wyjście i – często przedwcześnie - rezygnuje z posiadania kota. Alergia nie powinna być usprawiedliwieniem dla właściciela na oddanie pupila do schroniska lub innemu opiekunowi.

Zobacz także: Kocie choroby - jak je rozpoznać?

Pozbycie się zwierzęcia powinno być rozwiązaniem ostatecznym i nastąpić wtedy, gdy alergia jest silna, a różne sposoby jej łagodzenia nie przynoszą zadowalających rezultatów.

W przypadku lekkiej alergii można spróbować złagodzić jej objawy, przede wszystkim stosując się do zaleceń alergologa oraz poddając się odczulaniu. Odczulanie wskazane jest szczególnie wtedy, gdy nie ma możliwości wyeliminowania alergenu z otoczenia lub gdy leczenie farmakologiczne przynosi słabe rezultaty. Warto także pamiętać, że w niektórych przypadkach ciągły kontakt z alergenem powoduje samoistne uodpornienie się organizmu i znaczne osłabienie objawów alergii.

Jak łagodzić objawy alergii na kota?

Oto kilka wskazówek, które pomogą ci w znacznym stopniu zmniejszyć ilość alergenu w domu i złagodzić objawy alergii:

  • Pozbądź się z domu nadmiaru tekstyliów – dywanów, zasłon, narzut oraz tapicerowanych mebli. Na nich alergeny osiadają najłatwiej i potrafią utrzymywać się latami.
  • Nie pozwalaj kotu przebywać w sypialni, szczególnie w łóżku, oraz miejscach, w których najczęściej przesiadujesz.
  • W sypialni połóż specjalną pościel dla alergików.
  • Regularnie wietrz pomieszczenia i odkurzaj używając odkurzacza ze specjalnym filtrem lub parowego.
  • Zainstaluj dobrej jakości filtry powietrza, które pochłoną część alergenów z otoczenia.
  • Poproś kogoś, kto nie ma uczulenia, by regularnie wyczesywał sierść kota. Najlepiej czesać sierść na zmianę z przecieraniem jej zwilżoną ściereczką z irchy.
  • W miejscach, w których kot sypia najczęściej, połóż koce i pierz regularnie. W ten sposób zapobiegniesz przyczepianiu się sierści i złuszczonego naskórka do mebli.
  • Staraj się nie przytulać kota do twarzy i odsłoniętej skóry. Po kontakcie z kotem umyj ręce i zmień ubranie.
  • Jeżeli decydujesz się na zakup kota, wybierz raczej kotkę. Kocury produkują znacznie więcej wydzieliny białkowej niż kotki. Pewnym rozwiązaniem może być wykastrowanie kocura, ale decyzję o tym należy wcześniej omówić z weterynarzem.

Często można spotkać się z twierdzeniem, że istnieją hipoalergiczne rasy koty, jak choćby sfinks, reks kornwalijski i dewoński, które nie mają sierści czy kot syberyjski, którego ślina ma nieco inny skład. Należy jednak pamiętać, że krótka sierść u kotów lub zupełny jej brak nie rozwiązuje problemu, bo alergen znajduje się w naskórku. Każdy powinien indywidualnie sprawdzić, czy kontakt z kotem danej rasy wywołuje u niego reakcję alergiczną.

Polecamy: Jak przygotować się na przyjęcie kota?

Redakcja poleca

REKLAMA