POLECAMY

Wywabianie plam

Jest wiele środków do usuwania plam, ale nie ma jednego uniwersalnego. Do każdego rodzaju tkaniny (bawełna, jedwab, itp.) stosujemy odpowiedni wywabiacz. Domowe metody też świetnie zdają egzamin. Jednak należy pamiętać o zasadzie, że im plama świeższa, tym łatwiej sobie z nią poradzimy.

Jest wiele środków do usuwania plam, ale nie ma jednego uniwersalnego. Do każdego rodzaju tkaniny (bawełna, jedwab, itp.) stosujemy odpowiedni wywabiacz. Domowe metody też świetnie zdają egzamin. Jednak należy pamiętać o zasadzie, że im plama świeższa, tym łatwiej sobie z nią poradzimy.

Plamy z czarnych jagód
Zaplamione miejsca namoczyć w zsiadłym mleku lub serwatce i płukać w wodzie. Wybielać na słońcu.

Plamy z krwi
Zaplamioną tkaninę namoczyć w zimnej osolonej wodzie i zmieniać wodę, aż do zniknięcia plam. Można też namoczyć w zimnej wodzie z dodatkiem boraksu lub amoniaku, a następnie spłukać i wyprać w letniej mydlanej wodzie.

Plamy z alkoholu
Plamy na obrusie powstałe od czerwonego wina lub wiśniówki (także od czerwonego barszczu) trzeba natychmiast posypać solą, a obrus jak najszybciej wyprać.

Plamy z atramentu
Świeże plamy wywabiać cytryną lub 10-procentowym roztworem kwasku cytrynowego. Stare- namoczyć w zsiadłym mleku lub serwatce i płukać w letniej wodzie.

Plamy z farb, lakierów
Próbować czyścić denaturatem, benzyną, terpentyną. Plamy z farby olejnej zetrzeć mieszanką złożoną z 2 części: amoniaku i części terpentyny, a następnie zmyć ciepłą wodą. Lakier do paznokci zmywać acetonem. Uwaga! Nie należy używać acetonu do włókien octanowych, np. sztuczny jedwab.

Plamy z rdzy
Świeże plamy wywabiać sokiem z cytryny lub kwaskiem cytrynowym. Stare - płukać w 10-procentowym roztworze kwasu szczawiowego. Po znacznym rozjaśnieniu prać w gorącej wodzie z amoniakiem, a następnie z mydłem. Plamy na jedwabiu, aksamicie i atłasie - zmoczyć octem, posypać popiołem z cygara, po godzinie zmyć roztworem mydła ze spirytusem i spłukać wodą.

Plamy z czekolady
Usunąć resztki czekolady, przetrzeć gąbką nasyconą ciepłym roztworem proszku do prania, wypłukać w ciepłej wodzie. Można też spierać ciepłą gliceryną, płukać wodą z mydłem.

Plamy z dżemu
Jak najszybciej spłukać wodą. Stare plamy namoczyć w roztworze boraksu a następnie wyprać.

Plamy z herbaty
Miejsca zaplamione obficie polewać gorącą wodą. Stare plamy usuwać 9-procentową wodą utlenioną z dodatkiem kilku kropel amoniaku.

Plamy z jajka
Zaprać ciepłą wodą z dodatkiem amoniaku a następnie wyprać w proszku.

Plamy z jodyny
Świeże plamy zmywać gorącym mlekiem. Stare zaprać spirytusem, następnie wybielać wodą utlenioną.

Plamy z kawy, kakao
Świeże plamy zmyć ciepłą wodą z dodatkiem gliceryny lub amoniaku, potem spłukać. Zastarzałe - zwilżyć, a następnie ścierać szmatką namoczoną w gorącej wodzie z dodatkiem amoniaku. Prasować mokrą tkaninę.

Plamy z mleka, śmietany
Świeże - zmyć ciepłą wodą, zastarzałe - nasycić mieszanką z 2 części soku cytrynowego i 1 części terpentyny, następnie zmyć ciepłą wodą i wyprać.

Plamy z pomadki
Plamy sprać ciepłą wodą z mydłem lub zmyć roztworem mydła ze spirytusem i spłukać czystą wodą.

Plamy z musztardy
Zaprać w wodzie z dodatkiem sody.

Plamy z owoców
Świeże plamy od razu posypać solą i spłukać zimną wodą, stare - namoczyć w soku cytrynowym lub w roztworze ciepłej wody i gliceryny (w równych częściach), następnie wyprać.

Plamy z perfum
Zmyć roztworem mydła ze spirytusem. Aksamit, jedwab i atłas czyścić ciepłą gliceryną.

Plamy z tłuszczu
Zetrzeć czystą benzyną. Tkaniny, które mogą być prane na mokro, namoczyć w ciepłym roztworze proszku, a następnie wyprać w gorącej wodzie z amoniakiem.

Plamy z trawy
Usunąć spirytusem i sprać w gotującej się mydlanej wodzie. Można też natrzeć flanelka maczaną w mieszance 1 części gliceryny i 2 części białka i po dwóch godzinach wyprać.

Plamy z potu
Zwilżyć octem lub słabym roztworem amoniaku, spłukać wodą a następnie wyprać.

Plamy z sadzy
Zetrzeć świeżym chlebem lub miękką szczoteczką umoczoną w pianie mydlanej, następnie dokładnie spłukać wodą.

Plamy ze smoły
Świeże wyczyścić chemicznym wywabiaczem, zastarzałe - dla zmiękczenia posmarować gliceryną lub masłem, po chwili sprać roztworem mydła ze spirytusem lub terpentyną, a na końcu zastosować wywabiacz.

Plamy z wosku (stearyny)
Stężony wosk lub stearynę zdrapać; pod i na plamę położyć bibułę i prasować gorącym żelazkiem.

Plamy z żywicy
Tkaninę zwilżyć, plamę zetrzeć terpentyną lub wywabiaczem i prasować przez bibułę.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (126)
/3 miesiące temu
Ja polecam na wszystkie plamy WODĘ UTLENIONĄ. Sprawdźcie!
/rok temu
Witam, jak ze spodni jeansowych pozbyć sie plamy od skórzanej metki?
/2 lata temu
Witam. Mam problem z plamami na bluzce z paska czarnej torebki. Ma ktoś fachową radę???
POKAŻ KOMENTARZE (123)