Storczyki - rodzaje

Storczyk, orchidea - rodzaje, pielęgnacja, uprawa fot. Fotolia
Chciałabyś zacząć hodować storczyki, ale nie wiesz na jaki rodzaj się zdecydować? Podpowiadamy!
/ 10.06.2013 12:40
Storczyk, orchidea - rodzaje, pielęgnacja, uprawa fot. Fotolia
Spróbuj! To wcale nie jest trudne. Odmian storczyków jest tysiące. My przedstawiamy storczyki najbardziej wdzięczne w hodowli.

Początkującym i zapracowanym proponujemy gatunki strefy umiarkowanej: phalenopsis, miltonie. Większość z nich przez cały rok dobrze znosi jednakową temperaturę w mieszkaniu (20–26°C) i potrzebuje jedynie niewielkiej różnicy temperatur między dniem a nocą (3–5°C). Nie mieszajcie gatunków – pochodzą z różnych stref klimatycznych, mają więc różne wymagania.

Dla bardziej doświadczonych i mogących zapewnić kwiatom odpowiednie środowisko – przede wszystkim wysoką wilgotność powietrza i duże zmiany temperatur (nawet do 10°C) – świetny będzie sabotek lub motylnik. Zanim jednak kupisz mniej popularny gatunek, sprawdź na etykiecie, czy nie ma dodatkowych, trudnych do spełnienia wymagań.

Rodzaje storczyków:

GRZEBYSTEK


Jest prawdziwym rarytasem dla odważnych. Jego drobne kwiatki, które pojawiają się na roślinie zimą, zachwycają jaskrawymi wzorkami i wspaniałym zapachem, podobnym nieco do woni narcyza. Lubi miejsce jasne, ale nie znosi palącego słońca i nadmiaru wilgoci.

SABOTEK


Zwany też pantofelkiem Wenus. Raczej dla doświadczonych ogrodników. Nie stawiaj go w pełnym słońcu. Gdy ma za dużo światła, żółkną mu liście. Najlepiej czuje się w temp. 18–24°C, nocą powinien mieć odrobinę chłodniej, niższa temperatura sprzyja formowaniu się pąków.

OBUWIK


Jest storczykiem gruntowym. Wymaga nieco doświadczenia. Odmiany hodowlane można uprawiać w ogrodzie, także w naszym klimacie. Sadzi się je wczesną jesienią lub wiosną w luźnym podłożu, które nigdy nie powinno wysychać.

MOTYLNIK


Przypomina motyla. Dość trudny w uprawie. Lubi miejsce jasne, ale nie silne słońce. Pełne nasłonecznienie znosi tylko zimą. Najlepiej umieścić go w wiszącej doniczce lub umocować na kawałku kory. Lubi wilgotne powietrze i regularne wietrzenie.

ĆMÓWKA

Znana też pod nazwą phalenopsis. Jeśli nie masz doświadczenia w hodowaniu storczyków, to roślina dla ciebie. Mało wymagająca. Lubi jasne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione miejsce. Podlewamy ją dopiero wtedy, gdy podłoże jest przesuszone.

Redakcja poleca

REKLAMA