Komary - jak się od nich opędzić?

Jak sobie radzić z natrętnymi komarami? Jakie są sprawdzone sposoby na komary? Co najlepiej ukoi miejsca po ukąszeniu przez komary? Podpowiadamy!

Jak sobie radzić z natrętnymi komarami? Jakie są sprawdzone sposoby na komary? Co najlepiej ukoi miejsca po ukąszeniu przez komary? Podpowiadamy!

Sposoby na komary

fot. Fotolia

Każdy z nas, choć raz w życiu przekonał się o tym, że te bezduszne komary, potrafią skutecznie zepsuć wypad nad jezioro, spacer po lesie czy grillowanie w ogrodzie. Niektóre miasta w okresie wakacyjnym oblężone są przez chmary komarów – to jedna z gratisowych „atrakcji”, z której turyści mogą korzystać do woli.

Zobacz też: Co na ugryzienia komarów? 7 naszych propozycji

O komarach słów kilka

Samce komarów żywią się nektarem kwiatów i giną tuż po kopulacji. Samice natomiast ssą krew zwierząt stałocieplnych (ptaki i ssaki), która jest potrzebna do tego, by jaja dojrzały. Jaja nie rozwiną się, jeśli nie przejdą przez okres chłodu i nie znajdują się w wilgotnym środowisku. Larwy komarów żyją w wodach, więc największe ich ilości obserwuje się na terenach podmokłych, w pobliżu jezior, stawów i rzek. Przyczyną komarowych plag mogą być również łagodne zimy, w trakcie których jaja mogą się rozwijać ze względu na sprzyjającą temperaturę.

Sposoby na komary

fot. Fotolia

Co przyciąga komary?

 • kwas mlekowy i inne składniki potu
 • zwiększone stężenie dwutlenku węgla w wydychanym powietrzu
 • termodetekcja, którą posługują się komary powoduje, że na ich ukąszenia najbardziej narażone są kobiety w okresie owulacji, młodzi mężczyźni i dzieci

Dlaczego miejsce po ukąszeniu tak swędzi?

Samica komara przecina skórę, przy pomocy wprawionej w ruch szczęki. Po przecięciu, do rany zostaje wstrzyknięta kropla śliny, która zapobiega krzepnięciu krwi. Samica odlatuje dopiero wtedy, gdy wypełni żołądek krwią ofiary. Ślina komara zawiera substancję chemiczną, która podrażnia skórę, stąd zaczerwienienie, opuchlizna i swędzenie. Po ugryzieniu przez komara, może również dochodzić do reakcji alergicznej.

Sprawdź: Spraye na komary, kleszcze i meszki

Sposoby na komary czyli jak się bronić

Właściciele przydomowych ogrodów oraz hobbyści, mogą ratować się odpowiednimi roślinami są wśród nich:

 • pelargonie, tak chętnie sadzone na balkonach lub ustawione w oknach
 • kocimiętka, która cieszy się powodzeniem wśród kotów, skutecznie odstrasza komary
 • bazylia, obok walorów smakowych, jakie nadaje potrawom również
 • roślina o nazwie Plectranthus coleoides, w wyniku dotyku wydziela specyficzny zapach, którego nie lubią komary (trzeba ją często „dotykać”)

Jeśli nie chcemy komarów w domu, możemy na parapecie postawić spodeczek z ułożonymi na nim plasterkami cebuli, albo zawiesić zielone listki pomidorów. Skuteczny jest także środek chemiczny, włączany do kontaktu.

Jedzenie dużych ilości czosnku i cebuli, po których ludzki organizm wydala dość nieprzyjemny dla otoczenia zapach, powoduje, że komary (w tym wypadku także i ludzie niestety) unikają naszego towarzystwa.

Możemy również przyjmować witaminę B6 - komarom nie podoba się zapach potu, jaki wydziela nasz organizm w trakcie jej przyjmowania.

Istnieje także możliwość ratowania się olejkami eterycznymi – cynamonowym, bazylikowym oraz waniliowym.

Zobacz także: Domowe sposoby na komary

Co zrobić, jeśli komary już nas pogryzą?

Jeśli już zostaliśmy pokąsani przez komary, zaczerwienione miejsce najlepiej posmarować lub obłożyć, dzięki czemu nie będziemy odczuwali swędzenia. Z domowych sposobów do smarowania nadaje się:

 • spirytus salicylowy
 • ocet w którym wcześniej gotowały się liście włoskiego orzecha
 • sok z cytryny
 • olejek eukaliptusowy
 • goździki
 • ocet połączony z wyciągiem z mięty, liści laurowych, pelargonii lub czeremchy (zapach odstraszy komary, a ocet załagodzi ukąszenia)

Przeczytaj: Co zrobić, gdy dziecko zostało pogryzione przez niebezpiecznego owada?

Do okładania natomiast:

 • plasterki surowego ziemniaka
 • plasterki cebuli
 • rozcieńczony amoniak

Na rynku farmaceutycznym istnieje wiele środków, których zadaniem jest odstraszanie komarów. Większość z nich jednak przestała być już skuteczna. Możemy oczywiście wypróbować ich działanie, być może znajdzie się wśród nich coś, co w naszym przypadku okaże się jednak niezawodne w walce z natrętnymi owadami.

A jakiś domowy sposób na komary? Gospodynie domowe, polecają olejek waniliowy, który sprawdza się podobno nie tylko przy pieczeniu pysznego ciasta, ale także w walce z komarami (należy się nim posmarować).

Kto wie, może warto spróbować i tego? W końcu tonący brzytwy się chwyta...

Jak zrobić ekologiczny płyn do sprzątania – DIY
SKOMENTUJ (79)
KOMENTARZE (79)
Gość We-Dwoje.pl/rok temu
zmiany- powszechny olejek waniliowy, wanilia ostatnio przyciąga kleszcze, komary nie zrażają się bardziej.Obecna rada to połaczenie aerozol bros deet- chemia, z np. olejkiem z trawy cytrynowej, eukaliptusowym, lub innym. Działa, ale na serio brać aerozol działający do 8 godzin. W ogodzie w sezonie opryskałem bagoselem(ściany, meble) na 3 dni wszystkie padły. Elektryczny odstraszacz ultradźwiękowy musi mieć duzo decybeli, 2 głośniki(podobno stare komarzyce nie usłyszą.). Na ukąszenia stosuję, bo mam, spirytus salicylowy, Amol, maść z kasztanowcem i Voltaren(przeciwbólowa, przeciwzapalna) Obrzęk i dolegliwość ustępuje po chwili. Całkiem.
hjsjs/rok temu
Hm, na stronie www.zap-it.pl jest interesująca opcja, żeby jakoś sobie z tymi ukąszeniami poradzić. System do neutralizowania swędzenia. A konkretniej – pistolecik z elektrycznym impulsem. Wygląda całkiem sensownie, lepiej niż wszelkie maści, kremy i balsamy.
Gość We-Dwoje.pl/rok temu
Blusap na komary. Super preparat.
POKAŻ KOMENTARZE (79)