Pranie na sucho

Wiesz, że powinnaś zrobić pranie, ale nie masz na to najmniejszej ochoty. A może by tak oddać ubrania do pralni chemicznej? Być może jest to dobry pomysł, ale...

Wiesz, że powinnaś zrobić pranie, ale nie masz na to najmniejszej ochoty. A może by tak oddać ubrania do pralni chemicznej? Być może jest to dobry pomysł, ale...

Oddawanie ubrań do pralni chemicznej ma wiele zalet, ale z drugiej strony również ma wady. W czasie czyszczenia ubrań stosuje się chemikalia, które mogą być szkodliwe dla zdrowia – nie tylko pracowników pralni, ale także twojego.

Pranie na sucho

Czyszczenie ubrania w pralni chemicznej odbywa się niemal „na sucho”, gdyż zużywa się tam bardzo mało wody. Proces czyszczenia ubrania polega na tym, że zanurza się je w roztworze chemikaliów, które rozpuszczają plamy.

Powszechnie stosowanym środkiem jest rozpuszczalnik węglowodorowy zwany czterochloroetylenem. Składnik ten może wywoływać podrażnienie skóry, oczu i zatok, a także zawroty i bóle głowy oraz mdłości.

Jak się ustrzec od szkodliwego wpływu czterochloroetylenu?

Oto moje rady:

  • garnitury częściej czyść szczotką i prasuj – dzięki temu rzadziej będziesz musiała oddać go do pralni,
  • oddawaj do pralni chemicznej tylko te ubrania, które tego naprawdę wymagają,
  • kupuj ubrania, które wymagają tradycyjnego prania,
  • po odebraniu ubrania z pralni – dobrze je wywietrz, a torebkę foliową (w której jest ubranie) wyrzuć do śmietnika.
Celina Fręczko
Modowe Trendy – Boho
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (10)
Gość We-Dwoje.pl/8 miesięcy temu
Iron Master - dokładnie ta sama pralnia, praliśmy u nich już kilka ciuchów, żadnych problemów nie było - łącznie z dowozem. Nie zabieram się sama za wymagające rzeczy. Można sobie w taki sposób co najwyżej problemów narobić. Po co to komu?
Gość We-Dwoje.pl/8 miesięcy temu
Potwierdzam - w Iron Master mieliśmy to załatwione i rzeczywiście się udało. Przede wszystkim ciuch doprowadzony niewielkim kosztem do stanu prawidłowego, a normalnie o uzyskanie czegoś takiego wcale nie jest tak łatwo.
Gość We-Dwoje.pl/9 miesięcy temu
Jeśli rzecz jest wymagająca i kosztowna, to dużo lepiej po prostu postawić na pralnie. Iron Master odbiera, nalicza cenę od kilograma. Płacę, nie tracą czasu, ani tym bardziej kurtki. Po co mam się tym zajmować samodzielnie? Jak dla mnie totalna bzdura!
POKAŻ KOMENTARZE (10)