POLECAMY

Pranie na sucho

Wiesz, że powinnaś zrobić pranie, ale nie masz na to najmniejszej ochoty. A może by tak oddać ubrania do pralni chemicznej? Być może jest to dobry pomysł, ale...

Wiesz, że powinnaś zrobić pranie, ale nie masz na to najmniejszej ochoty. A może by tak oddać ubrania do pralni chemicznej? Być może jest to dobry pomysł, ale...

Oddawanie ubrań do pralni chemicznej ma wiele zalet, ale z drugiej strony również ma wady. W czasie czyszczenia ubrań stosuje się chemikalia, które mogą być szkodliwe dla zdrowia – nie tylko pracowników pralni, ale także twojego.

Pranie na sucho

Czyszczenie ubrania w pralni chemicznej odbywa się niemal „na sucho”, gdyż zużywa się tam bardzo mało wody. Proces czyszczenia ubrania polega na tym, że zanurza się je w roztworze chemikaliów, które rozpuszczają plamy.

Powszechnie stosowanym środkiem jest rozpuszczalnik węglowodorowy zwany czterochloroetylenem. Składnik ten może wywoływać podrażnienie skóry, oczu i zatok, a także zawroty i bóle głowy oraz mdłości.

Jak się ustrzec od szkodliwego wpływu czterochloroetylenu?

Oto moje rady:

  • garnitury częściej czyść szczotką i prasuj – dzięki temu rzadziej będziesz musiała oddać go do pralni,
  • oddawaj do pralni chemicznej tylko te ubrania, które tego naprawdę wymagają,
  • kupuj ubrania, które wymagają tradycyjnego prania,
  • po odebraniu ubrania z pralni – dobrze je wywietrz, a torebkę foliową (w której jest ubranie) wyrzuć do śmietnika.
Celina Fręczko
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (10)
/rok temu
Potwierdzam. Policzono mi dokładnie tyle, ile piszecie. 30 zł od kg, z dowozem. Brawo. Kiedyś absolutnie nie sądziliśmy, że taka stawka będzie możliwa do otrzymania. Tym bardziej patrząc ogólnie na to, jakie stawki przecież obowiązują aktualnie w Wawie. Co nie?
/rok temu
Iron Master - dokładnie ta sama pralnia, praliśmy u nich już kilka ciuchów, żadnych problemów nie było - łącznie z dowozem. Nie zabieram się sama za wymagające rzeczy. Można sobie w taki sposób co najwyżej problemów narobić. Po co to komu?
/rok temu
Potwierdzam - w Iron Master mieliśmy to załatwione i rzeczywiście się udało. Przede wszystkim ciuch doprowadzony niewielkim kosztem do stanu prawidłowego, a normalnie o uzyskanie czegoś takiego wcale nie jest tak łatwo.
POKAŻ KOMENTARZE (7)