Marzysz o oczku wodnym? Sprawdź nasze wskazówki na temat jego aranżacji

pomysł na oczko wodne fot. Adobe Stock, Ewa
Oczko wodne nie powinno znajdować się w pełnym słońcu, a w lekko zacienionym zakątku. Warto zdecydować się na fontannę, która nie tylko dodaje oczku wodnemu uroku, ale również dostarcza pod wodę tlen dla roślin i ryb, co ułatwia utrzymanie wody w czystości. O czym jeszcze pamiętać, szukając pomysłów na oczko wodne?
Weronika Kwaśniak / 19.08.2022 07:04
pomysł na oczko wodne fot. Adobe Stock, Ewa

Któż by nie chciał mieszkać nad wodą! Jeśli masz choćby niewielki ogród, możesz zbudować w nim miniaturowy staw. To proste, a efekt będzie naprawdę oszałamiający. Dowiedz się, jak zaaranżować oczko wodne - to pozornie wydaje się proste, ale trzeba pamiętać o najważniejszych wskazówkach.

Jak zaaranżować oczko wodne?

Wielkość swojego jeziorka dostosuj do powierzchni ogrodu. Co prawda im większe, tym bardziej malownicze, ale i małe, o powierzchni 1 metra kwadratowego także upiększy otoczenie.

  • Wybierz miejsce. Najlepiej usytuować oczko wodne w lekko zacienionym zakątku, bowiem w pełnym słońcu w wodzie łatwiej rozwijają się glony. W najbliższym sąsiedztwie nie powinno być również drzew. W przeciwnym wypadku jesienią będziesz ciągle oczyszczać wodę z liści. Dobrze natomiast, gdy odległość od domu nie będzie duża. Łatwiej bowiem doprowadzisz instalację potrzebną do uruchomienia pompy i ewentualnie podświetlenia wody.   
  • Zrób wykop. Głębokość nie powinna być mniejsza niż 40 cm, a gdy planujesz wpuścić ryby, przynajmniej w części powinna wynosić co najmniej metr. Po wybraniu ziemi, dno ubij.
  • W wykopie możesz umieścić gotową formę z polietylenu. Tańszym rozwiązaniem jest wyłożenie dołu folią do zbiorników wodnych (folia budowlana się nie nadaje). Pod folię podsyp warstwę piasku (15 cm). Jeśli wybierzesz to drugie rozwiązanie, dno i boki wykopu ukształtuj tak, aby powstało kilka półek szerokości 30 cm (forma z polietylenu ma gotowe półki). Na nich postawisz kosze z roślinami wodnymi.

oczko wodne inspiracje
fot. Oczko wodne/Adobe Stock, 7monarda

  • Napełnij zbiornik wodą. Pamiętaj, że brzegi folii powinny wystawać nad poziom wody. Zamaskuj je ziemią ogrodową, kamykami, żwirem lub darnią.
  • Posadź rośliny. Umieść wybrane gatunki wodne na ukształtowanych półkach oczka, w specjalnych ażurowych koszach wypełnionych gliną i piaskiem. Mogą to być np.: grzybienie, pistie. Wokół oczka posadź np.: kaczeńce, pałkę wodną, żabieńce.
  • Wybierz gatunki ryb. Pamiętaj, że warto zdecydować się na te, które dobrze znoszą niskie temperatury - np. karasie, karpie koi, słonecznice. Aby ryby swobodnie mogły czuć się w wodzie, głębokość oczka musi wynosić co najmniej 1 metr - nie tylko z uwagi na przestrzeń, ale bezpieczeństwo ryb. Płytsza woda może zimą zamarznąć do samego dna.
  • Może pomyślisz również o fontannie? Fontanna nie tylko zdobi oczko, ale także dostarcza pod wodę powietrze dla roślin i ryb. Ułatwia też utrzymanie wody w czystości.

Treść artykułu pierwotnie opublikowana 19.05.2015 na podstawie artykułu Barbary Lasoty z Pani domu

Czytaj także:
Krzewy ozdobne wieloletnie długo kwitnące
Świerk srebrny - jak o niego dbać?
Niskie iglaki do ogrodu - 4 popularne gatunki

Redakcja poleca

REKLAMA