POLECAMY

6 prostych sposobów na to, jak wyczyścić żelazko

Jak wyczyścić żelazko? Poznaj szybkie i skuteczne sposoby, które na pewno ułatwią ci życie!

6 prostych sposobów na to, jak wyczyścić żelazko fot. Fotolia

Jak wyczyścić żelazko? Możesz użyć np. octu, soli lub patyczków do uszu. W tym przypadku nie warto sięgać po gotowe detergenty. Każde żelazko co jakiś czas trzeba wyczyścić. Brud, który osadza się na jego spodzie oraz wewnątrz tego urządzenia może nie tylko pobrudzić nam świeżo uprane ubrania, ale również uszkodzić sam sprzęt.

1. Mycie octem na gorąco

Popularnym sposobem usuwania brudu z tafli żelazka jest umycie go szmatką nasączoną octem. Ważne, aby czyszczone żelazko było lekko nagrzane (ale nie tak, aby się poparzyć). Przed rozpoczęciem czyszczenia należy też wyłączyć urządzenie z prądu. Jeżeli zabrudzenie jest większe i nie da się go usunąć za pomocą tego sposobu, do octu można dodać sodę oczyszczoną.

2. Ocet, sól i  woda destylowana

Innym sposobem na wyczyszczenie spodu żelazka jest przygotowanie roztworu z octu oraz soli (w proporcji 1:1). Mieszankę wlewamy do naczynia i zaczynamy ogrzewać. Zanim zacznie wrzeć, moczymy w niej szmatkę i czyścimy żelazko. Po usunięciu osadu płytę żelazka wycieramy wodą destylowaną.

Jak usunąć naklejki?

3. Sól i gazeta

Użycie soli do czyszczenia żelazka jest bardzo popularne. Aby to zrobić należy na kawałek gazety rozrzucić sól i prasować ją żelazkiem aż do momentu zniknięcia osadu.

4. Preparaty czyszczące

Na rynku istnieją środki czyszczące, które pomogą nam uporać się z brudem osadzającym się na tafli żelazka. Są to ściereczki lub płyny.

5. Patyczki do uszu

Patyczkami do uszu namoczonymi w occie uda nam się wyczyścić upusty pary. Często w tych miejsca tworzą się bowiem osady spowodowane używaniem twardej wody.

Jak zorganizować czas w kuchni?

6. Woda i ocet

Przy pomocy wody i octu (w proporcji 1:1) uda się nam wyczyścić zbiornik na wodę. Przygotowaną mieszankę wlewamy do zbiornika. Żelazko włączamy i czekamy, aż substancja wyparuje. Następnie powtarzamy tę czynność, lecz już tylko przy użyciu samej wody. Pamiętaj! Nie zaczynaj prasowania, zanim nie usuniesz octu. Może on zniszczyć ubrania lub samo żelazko.

UWAGA! Teflonowego żelazka nie wolno czyścić za pomocą sody oczyszczonej, gdyż może ona uszkodzić strukturę teflonu!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (23)
/miesiąc temu
Wyczyscilam bardzo przypalone zelazko w 3 minuty, wystarczy magic eraser, tzw "magiczna gąbka" do czyszczenia, czysci zabrudzenia na scianach bez scierania farby oraz rozne inne zabrudzenia, genialny wynalazek!
/5 miesięcy temu
super
/5 miesięcy temu
Zmywacz do paznokci nalać na szorstką stronę gąbki do zmywania i pocierać aż się usunie przypalone powierzchnie żelazka będzie jak nowe.Naklejki z naczyń np z kodami kreskowymi czy tam podobne nie chciane tak samo tylko aceton zmywacz do paznokci.
POKAŻ KOMENTARZE (20)