Jak czyścić dywan?

Gdy za oknem zimno i pochmurno, o plamy na dywanie nietrudno. Jak szybko i skutecznie wyczyścić dywan? Przeczytaj!

fot. serwis prasowy
Jak wyczyścić dywan? Czyszczenie dywanu wcale nie musi być kłopotliwą sprawą. Dzięki naszym radom szybko i sprawnie usuniesz plamy oraz zabrudzenia i odświeżysz swój dywan.

Po pierwsze: na plamy reaguj szybko

Co więc zrobić, jeżeli na dywanie lub tapicerce mebli pojawią się plamy? Pierwszą i najważniejszą zasadą jest natychmiastowa reakcja: pamiętajmy, że plamy należy wywabiać jak najszybciej – póki jeszcze nie wsiąkły głęboko w tkaninę. Wylane płyny najlepiej jest od razu zebrać papierowym ręcznikiem lub miękką ścierką, natomiast inne zabrudzenia można delikatnie zdjąć nożem lub łyżką.

Po drugie: plamy usuwaj prawidłowo

Po wstępnym oczyszczeniu plamy, możemy zabrać się do części właściwej pracy. Jak wyczyścić dywan szybko i skutecznie? W trakcie szorowania brudnego miejsca, nie zapominajmy, że nie powinniśmy zbyt intensywnie trzeć dywanu lub tapicerki, ponieważ możemy uszkodzić ich włókna, a dodatkowo zwiększyć powierzchnię przebarwienia. Ważne jest także czyszczenie zabrudzeń od krawędzi do środka – w ten sposób również ograniczymy rozprzestrzenianie się plam. Dodatkowo pamiętajmy, aby nie przemoczyć dywanu lub tapicerki, a po zakończeniu pracy, pozwolić im wyschnąć w temperaturze pokojowej. Zabronione jest suszenie czyszczonego miejsca za pomocą suszarki lub wystawianie na działanie promieni słonecznych, bo powodują one blaknięcie kolorów.

Po trzecie: dobry odplamiacz

Plamy możemy starać się usunąć domowymi sposobami np. za pomocą sody lub wykorzystać prostszy sposób i zastosować odpowiedni odplamiacz. Najlepiej taki, który bez problemu poradzi sobie nawet z wyjątkowo uporczywymi zabrudzeniami. Jednym z takich środków jest Dywanlux, przeznaczony jest do usuwania bardzo trudnych zanieczyszczeń z dywanów i tapicerek.

Po czwarte: codzienna pielęgnacja to podstawa

Aby nasze dywany i tapicerki zachowały piękny wygląd przez dłuższy czas, nie wystarczy jedynie usuwać powstałe plamy. Musimy przyłożyć szczególną uwagę do pielęgnacji dywanu. Przede wszystkim starajmy się regularnie pozbywać się drobinek brudu za pomocą odkurzacza. Dodatkowo warto od czasu do czasu odświeżyć tego typu powierzchnie wykorzystując do tego celu specjalistyczny środek do czyszczenia. Preparaty przeznaczone do dywanów i tapicerek pozwalają dłużej zachować im piękny kolor i puszystość. Pamiętajmy też, aby w każdej sytuacji stosować się do zaleceń producenta.

Więcej:

Jak zrobić ekologiczny płyn do sprzątania – DIY
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (15)
mariamazda/miesiąc temu
Kupiłem od kumpla samochód. Woził nim swoje dwa bernardyny na tylnym siedzeniu. Tapicerka tak strasznie śmierdziała psem, że zamówiłem pranie tapicerki od fachowców z dywanszop.pl w Krakowie. Niebo a ziemia polecam.
W sprawie dywanów /3 miesiące temu
Można prać samemu i się nieźle przy tym zmęczyć, można też powierzyć specjalistom, nie neguję pracy samodzielnej jeśli ktoś chce może prać samodzielnie, jednak wg. Mnie o wiele lepiej jest oddać dywan do ,,Kliniki Dywanów we Wrocławiu. Ceny są w miarę przystępne, napiszę więcej. Ceny są na przyzwoitym poziomie.
Troszi/4 miesiące temu
we wroclawiu nie ma jakiejs wielkiej konkurencji jesli chodzi o takie czyszczenie, a moze o nich nie wiem, ale klinika jest mega tania i to ich plus wielki
POKAŻ KOMENTARZE (15)