Najskuteczniejsze sposoby na myszy w domu: to nie tylko trutki

myszy w domu fot. Adobe Stock, BillionPhotos.com
Najskuteczniejsze sposoby na myszy w domu mogą być humanitarne. To nie tylko trutki i pułapki. Co prawda myszy w domu gryzą wszystko, nawet przewody elektryczne, jednak można się ich skutecznie pozbyć przy użyciu humanitarnych sposobów. Oczywiście można także użyć trutki lub... domowego kota.
Weronika Kwaśniak / 09.08.2022 12:58
myszy w domu fot. Adobe Stock, BillionPhotos.com

Jaki jest najskuteczniejszy sposób na myszy? Jeśli w twoim domu zamieszkały dzikie myszy, musisz działać. Gryzą wszystko, co napotkają na swojej drodze. Hałasują, dobierają się do jedzenia, zostawiają odchody, a przy tym mogą być nosicielami wielu chorób. Bywają trudne do przepędzenia, bo doskonale adaptują się do różnych warunków, niestraszne im ani chłody, ani upał. Świetnie sobie radzą również z brakiem pożywienia, ponieważ jedzą dosłownie wszystko. Myszy posilą się produktami pochodzenia zwierzęcego, roślinnego, a także starymi gazetami. Myszy w domu mogą przegryźć kable, dlatego jeśli już są, warto zabezpieczyć kable przed gryzoniami.

Spis treści:

  1. Najskuteczniejszy sposób na myszy: kot
  2. Skuteczne pułapki i żywołapki na myszy
  3. Ultradźwiękowy odstraszacz na myszy w domu
  4. Najskuteczniejszy sposób na myszy: trutka
  5. Najskuteczniejszy sposób na myszy: pułapki klejowe
  6. Naturalny odstraszacz myszy w domu
  7. Jak zapobiec inwazji myszy w domu?

Najskuteczniejszy sposób na myszy: kot

Nasze babcie stosowały prostą i skuteczną metodę - trzymały w domu kota. Znam osoby, które „pożyczały” kota od znajomych tylko po to, by przepłoszyć gryzonie. Dla szybszego efektu można nawet wpuścić do domu kilka kotów. Co ciekawe, życie bywa przewrotne i koty potrafią też czasem przynieść mysz z ogrodu do domu, w darze dla swoich właścicieli.

Nie zawsze jednak koty mają tak mocno rozwinięty instynkt łowiecki. Czasem zdarza się, że boją się myszy albo zdecydowanie bardziej wolą się z nimi "bawić", niż je atakować. Niemniej jednak finalnie kot jest drapieżnikiem, więc jest duża szansa, że wyłapie myszy.

najskuteczniejszy sposób na myszy kotfot. Najskuteczniejszy sposób na myszy: kot/Adobe Stock, fergregory

Skuteczne pułapki i żywołapki na myszy

Wszelkie pułapki to stary i skuteczny sposób na pozbycie się myszy z domu. Co umieścić w pułapkach? Wielu twierdzi, że miłość gryzoni do sera jest tylko mitem. Dobrą opcją jest wyłożenie kawałka chleba lub wędzonki - ma intensywny zapach, dzięki czemu gryzonie nie czują woni człowieka, która mogłaby je odstraszać.

Pamiętaj - jeśli chcesz działać humanitarnie i wolisz nie zabijać myszy, to jest jak najbardziej możliwe. Tradycyjne pułapki mają mechanizm sprężynowy, który uderza mysz w kark i zabija. Jednak istnieją też tzw. żywołapki, które zwabiają zwierzątka, a potem się zamykają. Gryzoń zostaje uwięziony i można go potem uwolnić na zewnątrz albo wywieźć na łąkę z dala od miasta.

Ultradźwiękowy odstraszacz na myszy w domu

Kolejna metoda, by nie zabijać, tylko przepłoszyć gryzonie. Odstraszacze emitują dźwięki, które są niesłyszalne dla człowieka, ale to skuteczna metoda, by pozbyć się myszy z domu. Dodatkowo takie odstraszacze mogą też emitować migające światło stroboskopowe oraz sygnały elektromagnetyczne wywołujące mikrodrgania.

Warto jednak pamiętać, że nie jest to najskuteczniejszy sposób na myszy, jeśli myślisz o ochronie długofalowej. Myszy to niezwykle mądre stworzenia, które szybko adaptują się do niesprzyjających warunków, w tym także do dźwięków. Dobrze jest więc wymieniać regularnie odstraszacze, aby emitowały różne dźwięki.

najskuteczniejszy sposób na myszy odstraszaczfot. Najskuteczniejszy sposób na myszy: odstraszacze dźwiękowe/Adobe Stock, glebchik

Najskuteczniejszy sposób na myszy: trutki

To rozwiązanie ma swoich zwolenników, chociaż my go nie zalecamy. Po pierwsze: trutka jest szkodliwa również dla ludzi, dlatego pod żadnym pozorem nie powinna być używana w domach, w których przebywają dzieci i zwierzęta. Po drugie: jest to rozwiązanie wysoce niehumanitarne - mysz, która zjada trutkę, umiera w bólu i strachu. Po drugie: trucizna może spowodować, że myszka zdechnie w trudno dostępnym miejscu, o czym poinformuje nas dopiero bardzo nieprzyjemny zapach.

Najskuteczniejszy sposób na myszy: pułapki klejowe

Lep na gryzonie zawiera specjalny niewysychający klej, uniemożliwiający gryzoniowi ucieczkę. Gryzoń zwabiony silnym wabikiem spożywczym, przykleja się do kartonowego lub plastikowego arkusza. Pułapka klejowa na myszy jest łatwa w użyciu, nietoksyczna, a przy tym bardzo skuteczna. Dobrze jest szybko zauważyć, że mysz się złapała, wynieść ją do lasu czy na pole, by mogła tam sobie dalej żyć.

Naturalny odstraszacz myszy w domu

Naturalne i skuteczne sposoby na myszy to w dużej mierze produkty, które masz w domu. Myszy nienawidzą wielu zapachów: rumianku, spleśniałej cytryny, oleandru lub dziewanny. Możesz poumieszczać duże ilości tych produktów przy gniazdach myszy. Metoda najbardziej humanitarna, ale niestety - najmniej skuteczna.

Naturalne sposoby na myszy w domu działają raczej w ramach prewencji lub na początku inwazji, gdy w twoim domu znajduje się jedna mysz czy dwie. W przypadku większej liczby zapach nie jest skuteczną metodą, by pozbyć się myszy.

najskuteczniejszy sposób na myszy naturalnyfot. Najskuteczniejszy sposób na myszy: naturalne odstraszacze (tu: oleander)/Adobe Stock, soleilc1

Jak zapobiec inwazji myszy w domu?

Jak mówi znane powiedzenie: „Lepiej zapobiegać niż leczyć”. Dlatego ważne jest niedopuszczanie, aby myszy w ogóle wprowadziły się do domu. Jak to zrobić?

Co roku, zanim rozpoczną się pierwsze chłody, sprawdź dokładnie wszystkie drogi, którymi myszy mogłyby wprowadzić się do domu. Są to przede wszystkim: listwy przy podłodze i okolice rur. To wyjątkowo niebezpieczne miejsca, które trzeba przed jesienią dokładnie zalepić gipsem.

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 10.04.2017 r.

Czytaj także:
Domowe sposoby na mrówki. Poznaj skuteczne metody, by rozwiązać problem
Domowe sposoby na mszyce - skuteczne i o szybkim działaniu
Jak pozbyć się os - co robić, gdy w ogrodzie jest gniazdo os

Redakcja poleca

REKLAMA