POLECAMY

Mrówki w mieszkaniu? Wypłosz niechcianych gości!

Mrówki, które pojawiły się w naszym mieszkaniu, potrafią stać się zmorą każdej pani domu!

Mrówki w mieszkaniu? Wypłosz niechcianych gości! fot. Fotolia

Mrówki to z reguły niegroźne i pożyteczne owady. Na ogół nie próbujemy z nimi walczyć, gdyż zjadają mszyce i oczyszczją teren. Nasza sympatia do nich ma jednak swoje granice. Kiedy mrówki pojawiają się w mieszkaniu, przestaje być tak wesoło. Owady, które urządziły sobie z naszego domu trasę wiodącą prosto do szafki z jedzeniem to nie lada utrapienie… Jest ich dużo, szybko się rozmnażają - trudno je zatem wytępić. Jak pozbyć się mrówek z domu?

Jakie mrówki mogą pojawić się w domu?

 • faraonki (najczęściej spotykane, budują gniazda w szczelinach drewnianych elementów np. podłogi, ktore w efekcie potrafią bardzo zniszczyć)
 • gmachówki
 • hurtnice
 • mrówki darniowe
 • rudnice
 • amazonki

Na szczęście istnieje kilka sprawdzonych i skutecznych sposobów pozbycia się mrówek z mieszkania. Zanim jednak zaczniemy jakiekolwiek działania, warto na samym początku zorientować się, z którego miejsca mrówki do nas przychodzą i pousuwać wszystkie możliwe szczeliny, które mogłyby się stać bramą dla mrówek (np. pozaklejać je gipsem).
Pamiętaj! Mrówki pojawiają się w domu z jednego powodu - znalazły w nim łatwy dostęp do pożywienia.

Domowe sposoby pozbycia się mrówek z mieszkania

Jak pozbyć się mrówek z domu? Istnieje 9 domowych sposobów pozbycia się tych insektów z mieszkania. Ich zaletą jest to, że jedynie odstraszają one mrówki, nie zabijając przy tym tych pożytecznych owadów. Zachęcają je tylko do przeniesienia się w inne miejsce. Oto nasze sprawdzone sposoby:

 1. Posmarować octem miejsca, w których widzieliśmy mrówki. Można także spryskać te miejsca rozpylaczem.
 2. Można te miejsca posmarować również wazeliną.
 3. Trasy wędrówki mrówek można spryskać sokiem z cytryny.
 4. Sól, pieprz, cynamon tudzież proszek do pieczenia - rozsypać na trasie mrówek.
 5. Świeże zioła - miętę, liście pomidora, lawendę, majeranek lub wrotycz - posiekać i rozsypać na trasie wędrówki mrówek.
 6. Można również użyć terpentyny, cynamonu, sfermentowanej skórki cytrynowej czy węgla drzewnego.
 7. Nie zaszkodzi również przemyć te miejsca wodą z płynem do naczyń w proporcji 3:1.
 8. Dobrym sposobem jest również częste sprzątanie i unikanie pozostawiania szczątków organicznych, które mogłyby stać się powodem powrotu mrówek.
 9. Warto zakupić pojemniki próżniowe i w nich trzymać jedzenie. Resztę przechowywać w lodówce.

Czasem zdarza się, że mrówki nie reagują na nasze stanowcze "nie" dla ich wędrówek. Dlatego też należy wówczas zastosować inne metody np. środki chemiczne, które pomogą nam je wypłoszyć.
Pamiętaj! Używanie innych niż domowych i naturalnych metod odstraszania mrówek wymaga zachowania specjalnej ostrożności.

Jak w innych sposób pozbyć się mrówek?

 1. Możesz zakupić ultradźwiękowy odstraszacz do mrówek.
 2. Można także zrobić odstraszacz na mrówki z boraksu (minerału przeznaczonego do lutowania stali) oraz ugotowanego żółtka jajka. Rozsypujesz go w miejscach wędrówek owadów.
 3. W przypadku, gdy już nic nie działa, możesz zastosować preparaty tj. Mrówkiller, Effect, Mrówkofon, Faratox B, Expel czy Mrówko Bait Formicid.

Masz problem z muszkami owocówkami? Wiemy, jak je odstraszyć i wytępić!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (17)
/3 miesiące temu
Jak widać każdy ma inne sposoby.. A z truciznami jest o tyle nie dobrze, że jak głównie chodzą pionowo, a gniazda nie wiadomo gdzie, to nie ma jak takich środków użyć. Same mrówki do nich się za bardzo nie pchają.. ani jakiś pułapek. My testowaliśmy już dużo sposobów i nic. Faraonki. W bloku jakoś podobno prędzej uciekają, bo mają do kogo - do sąsiadów. W domu to już większy problem. Ale trzeba próbować dalej, nie damy za wygraną!
/5 miesięcy temu
nie działa żaden sposób...przykro mi ale te mrówki chodzą nawet po klawiaturze
/5 miesięcy temu
Przeczytałem kawałek i sorry ale jest tu błędna informacja. Mrówki nigdy nie zjadają muzycy. Mrówki mszyce hodują i bronią ponieważ zjadają spędź którą mszyce produkują. Biedronka zjada mszyce. Jeżeli udzielanie porad to zorientujcie się co i jak bo się błaźnicie
POKAŻ KOMENTARZE (14)