POLECAMY

5 domowych sposobów na pozbycie się moli odzieżowych

Mole odzieżowe potrafią spustoszyć każdą szafę. Nie daj się im!

5 domowych sposobów na pozbycie się moli odzieżowych fot. Fotolia
Jak pozbyć się moli ubraniowych? Mole odzieżowe to utrapienie, którego obawia się chyba każda pani domu. Pojawienie się tych małych ciem zwiastuje bowiem rychłe pożegnanie się z ulubioną jedwabną bluzką czy drogocennym futrem.

Skąd się biorą mole ubraniowe?

Jeżeli w twojej szafie zauważyłaś latające ciemki oraz pełzające larwy, nie zarzucaj sobie, że jesteś nieudolną panią domu. Mole mogą pojawić się w nawet najbardziej zadbanym mieszkaniu. Skąd? To proste - być może sąsiad miał ten sam problem i uciekające z jego domu szkodniki (przez okno, szyb wentylacyjny czy klatkę schodową) znalazły schronienie właśnie u ciebie.
Ale nie tylko to może być powodem pojawienia się moli. Jeśli jako środka profilaktycznego używasz - zamiast np. lawendy - lepów wabiących robaki, możesz być pewna, że sama je do siebie nieświadomie zaprosiłaś. Dlatego też koniecznie musisz dowiedzieć się tego jak pozbyć się ich z mieszkania!

Jak pozbyć się moli ubraniowych?

Istnieje kilka prostych sposobów, które pozwolą nam pozbyć się z domu tych nieproszonych gości.

1. Lawenda

Lawendowy zapach skutecznie odstrasza mole. Zawieszki, suszone kwiaty czy areozole o tym zapach pozwolą nam nie tylko na działanie profilaktyczne, ale także na skuteczną wolkę z tymi szkodnikami. Zapach lawendy powinien więc znaleźć się tam, gdzie przechowujemy ubrania.

2. Cytryna

Trawa cytrynowa, skórki cytryny czy zawieszki o tym zapachu także, podobnie jak lawenda, pozwolą nam pozbyć się moli.

3. Gotowe produkty odstraszające mole

Czyli wszelkiego rodzaju zawieszki, kulki, zapachy, areozole… Na rynku istnieje mnóstwo środków pomagających je zwalczyć. Pamiętajmy też o regularnym myciu szafek, w których przechowujemy odzież.

4. Przyprawy

Nie każdy o tym wie, ale mole nie lubią liści laurowych, mięty, macierzanki, goździków oraz ziela angielskiego. Ogólnie - nie lubią aromatycznych przypraw.

5. Kasztany

Byłaś z dzieckiem w parku i pozbieraliście kasztany? To świetnie. Teraz możesz zrobić z nich użytek i oprócz kasztanowych ludków stworzyć broń przeciwko molom. Wystarczy, że włożysz je do szafy.

O czym musisz pamiętać, walcząc z molami?

Nie pozbędziesz się moli, jeżeli nie wykryjesz, w którym miejscu założyły swoje gniazdo. Mamy jednak podpowiedź: mole lubią zamieszkiwać ciepłe i ciemne zakamarki. Dlatego koniecznie musisz wyczyścić wszystkie szafki. Najlepiej najpierw detergentem, potem wodą z octem.
Warto też wytrzepać wszystkie ubrania, dywany czy zasłony. Jeśli jest środek lata, pozostaw je na słońcu. Jeśli zima, niech poleżą kilka godzin na mrozie. Zarówno bardzo wysoka jak i bardzo niska temperatura niszczą jaja moli. Pamiętaj również, aby nie upychać na siłę ubrań do szafy. Postaraj się, aby wisiały w dość luźnej przestrzeni.
Mole mogą żyć nawet 300 dni. Latająca ciemka, którą najczęściej spotykamy, jest dla nas najmniej groźna. Największe spustoszenia czynią bowiem larwy, których najczęściej nie zauważamy.

Więcej:

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (15)
/rok temu
Cytuje dwa zdania na koncu artykulu: ...''Latająca ciemka, którą najczęściej spotykamy, jest dla nas najmniej groźna. Największe spustoszenia czynią bowiem larwy, których najczęściej nie zauważamy.'' - Piszecie, ze latajace owady, nie czynia spustoszenia??? Ze co takiego?? Przeciez to dorosle mole, a wiec latajace ciemki, ktore przeciez skladaja jaja, ktore pozniej sa larwami!!!! Hallo, kto to w ogole, pisal???? Litosci!!!
/rok temu
Chyba nikt nie lubi takiego zapachu papierosów i jesli tylko mamy mozliwość jakoś je zneutralizować to zawsze warto wlasnie to robic.
/rok temu
A co to za problem wlasnie kupić takie woreczki zapachowe od pachnącej szafy z lawenda. One są bardzo dobre, ładnie pachna i na pewno szybko rozprawicie sie z molami.
POKAŻ KOMENTARZE (12)