Izolacja już od progu

Izolacyjność cieplna to – poza atrakcyjnym wyglądem i trwałością – jeden z najważniejszych parametrów charakteryzujących drzwi zewnętrzne w domach energooszczędnych. Tu ma on szczególne znacznie. Wybór odpowiedniego produktu korzystanie wpłynie bowiem na zwiększenie komfortu cieplnego.
/ 07.01.2010 07:11
Izolacyjność cieplna to – poza atrakcyjnym wyglądem i trwałością – jeden z najważniejszych parametrów charakteryzujących drzwi zewnętrzne w domach energooszczędnych. Tu ma on szczególne znacznie. Wybór odpowiedniego produktu korzystanie wpłynie bowiem na zwiększenie komfortu cieplnego.

Oferta drzwi zewnętrznych przygotowana przez producentów jest na tyle różnorodna, że daje możliwość idealnego połączenia parametrów cieplnych z estetyką i ciekawym wzornictwem. Dostępne są produkty wykonane z drewna, wytłaczanej blachy stalowej, PVC, aluminium i włókna szklanego. Wszystkie one charakteryzują się bardzo dobrymi parametrami technicznymi, różnym wyposażeniem i przedziałem cenowym. Producenci wychodzą również naprzeciw oczekiwaniu klientów, którzy coraz większą wagę przywiązują do rozwiązań wpływających na zmniejszenie zużycia energii, a więc i niższe rachunki.

Odpowiedni współczynnik
Izolacyjność termiczną drzwi zewnętrznych, podobnie jak okien, określa współczynnik przenikania ciepła U. Jego wartość – według przepisów – nie powinna przekraczać 2,6 W/m2K. Nie dotyczy to jednak domów energooszczędnych. Tu normy są bardziej surowe – graniczny współczynnik U wynosi 1,3 W/m2K. Im niższa będzie jego wartość, tym mniejsze straty ciepła.
Nie zawsze jednak producenci umieszczają informację o wysokości współczynnika U na swoich produktach. Jeśli znajdziemy ją w karcie technicznej, warto sprawdzić i upewnić się u sprzedawcy, czy podany współczynnik określa całe drzwi, czy tylko jeden z elementów ich konstrukcji.

Ochrona już od progu
Fot. Shutterstock, Hörmann

Ważne elementy
Na ostateczną wartość parametrów cieplnych drzwi zewnętrznych wpływa kilka elementów, na które warto zwrócić uwagę, wybierając dany produkt. Zacząć należy od grubości i wypełnienia konstrukcji. „Jeżeli rama skrzydła ma grubość 68 mm, a wypełnienie 30-40 mm (łącznie z kasetonami), to nie oczekujmy, że spełnią one nasze oczekiwania. Wspomniane drzwi o grubości 68 mm, dobrze ocieplone na całej grubości, z uszczelkami w ościeżnicy i skrzydle, również podwójną w progu, zabezpieczą przed utratą ciepła na poziomie od U < 0,9 W/m2K” – wyjaśnia Sylwester Nicewicz z Zakładu Stolarskiego „Nicewicz”.
Kolejnym istotnym elementem są uszczelki, a dokładnie ich ilość. Według fachowców, każde skrzydło powinno zostać wyposażone w co najmniej dwie uszczelki, zaś w strefie progowej warto zastosować nawet trzy. Taka liczba pozwoli wyeliminować straty ciepła.
Ważna jest również ościeżnica. Jak podkreśla Krzysztof Horała, prezes firmy Hörmann Polska, „najlepsze – bo silniejsze i bardziej trwałe – są ościeżnice metalowe, wyposażone jednak w przegrodę termiczną”.
Jeśli nasz wybór padł na drzwi z przeszkleniem, to istotny będzie także współczynnik przenikania ciepła szyby. Dobrze, gdy jego wartość nie przekroczy 1,1 W/m2K. Optymalne rozwiązanie polega na zastosowaniu zespolonych szyb dwukomorowych. „Na przykład, w zespoleniu: 4/12A/4/12A/4 Glasmax Super Thermo Tm4+Fl+Tm4 uzyskamy współczynnik przenikania ciepła U > 07 W/m2K. Jest to przykład bardzo optymalny” – mówi Sylwester Nicewicz z Zakładu Stolarskiego „Nicewicz”. W przypadku szklenia antywłamaniowego nie należy przesadzać z jego wielkością, bowiem w zestawach dwukomorowych znacznie wzrośnie ciężar samego zespolenia.
Na wartość współczynnika U wpływ ma także rodzaj materiału, z jakiego zostały wykonane drzwi. „Parametry drzwi zewnętrznych są od niego zależne” – podkreśla architekt, Anna Krajewska-Ludwiczuk z Pracowni Projektowej Archipelag.
Oprócz wyboru odpowiedniego produktu, ogromne znacznie w przypadku energooszczędności będzie miał prawidłowy montaż, który pozwoli uniknąć mostków termicznych. Należy wykonać go starannie, tak aby przez nieszczelności nie przenikało do wnętrza zimne powietrze.

Równie istotne
Skupiając się na energooszczędności, nie zapominajmy o innych, równie istotnych aspektach. Przy wyborze drzwi zewnętrznych ważny jest rodzaj materiału, z którego zostały wykonane. Inne właściwości i wzornictwo będzie miało drewno, a inne blacha czy PVC. Trzeba pamiętać, że drzwi powinny być trwałe i odporne na zmienne warunki atmosferyczne, tak aby deszcz czy śnieg nie zniszczyły ich powierzchni. Ważna jest także strona wizualna. Odpowiednio dobrany pod względem koloru i wzoru produkt może stać się ozdobą każdego domu. Warto zwrócić uwagę na aprobaty techniczne i atesty, które drzwi powinny posiadać. Są one potwierdzeniem tego, że dany produkt pomyślnie przeszedł testy na szczelność, wytrzymałość czy funkcjonalność, i został dopuszczony do stosowania w budownictwie.
Ewa Kozioł

Sposoby na polepszenie izolacji

Anna Krajewska-Ludwiczuk, architekt, Pracownia Projektowa Archipelag
Przez okna i drzwi zewnętrzne traci się nawet do 25% energii cieplnej dostarczanej do budynku, dlatego polepszenie izolacyjności termicznej drzwi zewnętrznych i garażowych na pewno korzystnie wpłynie na bilans energetyczny domu. Według obecnych przepisów, wartość współczynnika przenikania ciepła drzwi zewnętrznych to maksymalnie U ≤ 2,6 W/m2K, gdzie w domach energooszczędnych wartość ta nie powinna przekraczać U ≤ 1,3 W/m2K.
Istotny jest także sposób osadzenia drzwi. W ścianach dwuwarstwowych powinny znaleźć się one jak najbliżej zewnętrznej krawędzi muru, natomiast w ścianach trójwarstwowych należy je osadzić w płaszczyźnie ocieplenia. Tak właśnie robi się w budynkach pasywnych. Okna osadza się w warstwie ocieplenia – poza obrębem muru, a izolacja powinna w co najmniej 80% nachodzić na ramę okna.
Jednym ze sposobów na polepszenie izolacji, szczególnie w domach, w których nie zaplanowano sieni – wiatrołapu, jest zainstalowanie dwóch par drzwi. Zewnętrzne mogą być solidne, natomiast wewnętrzne znacznie lżejsze, ale za to bardzo dobrze izolowane pod względem akustycznym i termicznym.
Parametry drzwi są zależne od materiału, z jakiego zostały wykonane. Najlepszą izolacyjność cieplną gwarantuje płyta drzwiowa ze stali lub aluminium, z wewnętrzną warstwą pianki poliuretanowej, w połączeniu z aluminiową ościeżnicą wyposażoną w przegrodę termiczną. Nie można – oczywiście – wykluczyć tu drzwi drewnianych czy PCV, które także osiągają pożądane parametry.

Ochrona już od progu
Fot. Shutterstock, Hörmann

Poprawny montaż i ciepłe uszczelki

Przemysław Juszczyk, product manager w firmie Dierre
Jedną z najważniejszych cech przy wyborze drzwi wejściowych jest wybór konstrukcji o niskim współczynniku U, czyli takiej, której gęstość wypełnienia np. wełną mineralną jest nie mniejsza niż < 100 kg/m2. Niestety, sam wybór to dopiero połowa sukcesu. Bardzo istotną sprawą jest bowiem odpowiedni montaż, ponieważ największe straty ciepła powodowane są przez tzw. mostki termiczne, a więc miejsca łączenia różnych materiałów na ścianie zewnętrznej, w tym wypadku drzwi z murem. Dzięki zastosowaniu systemu dwóch ościeżnic montaż jednej z nich możemy wykonać już na etapie powstawania budynku. Warto zwrócić uwagę, aby przestrzeń profili ościeżnicy została dokładnie i szczelnie wypełniona izolatorem.
Odpowiednie drzwi i poprawny montaż to jeszcze nie wszystko. Każde skrzydło powinno zostać wyposażone w co najmniej dwie uszczelki przymykowe. Pozwala to na dokładne doszczelnienie drzwi, a co za tym idzie zmniejszenie przepuszczalności powietrza, tak istotnej w naszym klimacie, kiedy zimą temperatura spada nawet do -20°C. Większość producentów posiada system ościeżnic trójstronnych. To wygodne rozwiązanie, które pozwala na posiadanie drzwi bezprogowych. Jednakże znaczna utrata energii cieplnej ma miejsce właśnie przy dolnej krawędzi ościeżnicy. Nasze produkty posiadają próg opadowy, chowany w skrzydle po otwarciu drzwi. Nowością wprowadzoną na rynek jest tzw. próg „wargowy”, przeznaczony do domów zlokalizowanych w miejscach wyjątkowo narażonych na silne wiatry. W tym przypadku wysokość skrzydła od strony wewnętrznej i zewnętrznej jest różna, a same drzwi dodatkowo wyposażono w uszczelkę dociskającą.

Izolacyjność cieplna a bezpieczeństwo

Krzysztof Horała, prezes firmy Hörmann Polska
Drzwi w domach energooszczędnych powinny przede wszystkim posiadać współczynnik przenikalności termicznej nie wyższy niż 1,0 W/m2K. Warto jednak zwrócić uwagę, że dobra izolacyjność cieplna drzwi wejściowych często stoi w sprzeczności z wysoką odpornością na włamanie. Popularny wśród inwestorów pogląd, że drzwi muszą być bezpieczne – najlepiej klasy C – powoduje, że często wybierają drzwi o znacznie gorszych parametrach cieplnych. Takie drzwi bowiem, aby spełnić wymagania norm, muszą być wewnątrz wzmocnione najczęściej twardymi, metalowymi materiałami, które pogarszają ich własności izolacyjne. Dużo ważniejsza – moim zdaniem – jest wysoka skuteczność termiczna, tym bardziej, że większość włamań, szczególnie w domach jednorodzinnych, odbywa się przez okna, a nie przez drzwi. Lepiej oszczędności poczynione na ogrzewaniu zainwestować w systemy alarmowe. Do domów energooszczędnych nie polecam więc drzwi klasy C. Najlepsze będą tu drzwi klasy A – zabezpieczające przed złodziejami posługującymi się najprostszymi narzędziami, a jednocześnie zapewniające dobrą izolację cieplną.
Jeśli chodzi o parametry cieplne drzwi, to dobrym materiałem jest drewno, ale najlepszą energooszczędność uzyskuje się przez połączenie metalowej powierzchni zewnętrznej (odpornej na warunki atmosferyczne, oferowanej w rozmaitych wzorach) z pianką poliuretanową gwarantującą znakomitą termoizolacyjność.

źródło: www.dobrzemieszkaj.pl

Redakcja poleca

REKLAMA