Co to jest naturalna bawełna?

Spędzaj dużo czasu na świeżym powietrzu/ Fotolia
Bawełna to delikatna tkanina, której postawą są kłębuszki delikatnych włókien otaczających nasiona tej rośliny. Bawełnę stosuje się od dawna, jednak wbrew przekonaniu o powszechności upraw tej rośliny okazuje się, że wierzymy w wiele mitów z nią związanych.
/ 21.03.2011 08:52
Spędzaj dużo czasu na świeżym powietrzu/ Fotolia

Mit pierwszy – bawełna naturalna

Ponieważ produkcja naturalnej bawełny bardzo eksploatuje gleby, na których rośnie wymaga stosowania dużej ilości środków ochrony roślin, a przy tym osusza okoliczne ziemie – większość światowej produkcji bawełny opiera się na uprawie bawełny genetycznie modyfikowanej. Zatem jeśli chcesz kupić bawełnę naturalną – przygotuj się na wysokie koszty. Natomiast większość ubrań bawełnianych – to produkt genetycznie modyfikowany.

Mit drugi – bawełna jest tylko biała

Wiadomo, że kolorowe ubrania bawełniane są poddawane procesowi farbowania, ale czy możliwe jest produkowanie bawełny naturalnie kolorowej? Okazuje się, że bawełna wcale nie musi być biała z natury – może być brązowa, zielona, beżowa. Taka naturalna bawełna lepiej przepuszcza powietrze, chłonie pot, ma jednak pewną wadę – jej włókna nie są tak delikatne jak w przypadku bawełny modyfikowanej genetycznie.

Jednak ubrania z kolorowej naturalnie bawełny są tańsze niż te powstające przez farbowanie naturalnie białych włókien bawełny organicznej.

Blaknięcie kolorów ubrań bawełnianych

Niestety w przypadku ubrań farbowanych nie da się uniknąć blaknięcia kolorów adekwatnie do wydłużającego się czasu użytkowania.

Polecamy: Jak programować pralkę?

Jednak wybierając ubrania bawełniane w naturalnych kolorach możesz liczyć na to, że nie tylko nie stracą one swojego koloru, a wręcz przeciwnie – w wyniku prania kolor będzie nabierał intensywności.

Zalety bawełny organicznej

Mimo ceny, która może niektórych odstraszać warto spojrzeć na odzież z bawełny organicznej jak na produkt, który powstaje w zgodzie z naturą i w trosce o bezpieczeństwo osób biorących udział przy produkcji tych ubrań jak i bezpieczeństwo ich użytkowników. 

Czytaj także: Jak prać i prasować tkaniny cz. I

Redakcja poleca

REKLAMA