Jak nie zniszczyć ubrań w pralce?

Dla zachowania wysokiej jakości ubrań, ważny jest odpowiedni sposób ich czyszczenia. Oto podpowiedzi jak szybko i trafnie odczytywać symbole na metkach.

Dla zachowania wysokiej jakości ubrań, ważny jest odpowiedni sposób ich czyszczenia. Oto podpowiedzi jak szybko i trafnie odczytywać symbole na metkach.

Co oznaczają symbole na metkach?

Jak prać i impregnować zimową odzież sportową?

Przed przystąpieniem do prania warto starannie przeanalizować symbole znajdujące na metkach, dzięki nim łatwiej posegregujemy pranie. Niektóre znaki są mało popularne i mogą sprawiać trudności, dlatego przedstawiam krótki instruktarz odczytywania metek.

Żelazne zasady prania:

  • Przed przystąpieniem do prania odzieży należy upewnić się, czy dana tkanina nie jest przeznaczona tylko do czyszczenia chemicznego. Taką odzież bezpieczniej oddać do pralni chemicznej, niż eksperymentować w domu lub skonsultować się z zaprzyjaźnionym pracownikiem pralni.
  • Podczas segregowania odzieży, najistotniejsze są oznaczenia związane z odpowiednią temperaturą prania. Na metce zawsze znajdziemy najniższą zalecaną temperaturę prania, np. 30 lub 40ºC. Jeżeli zostanie ona przekroczona, ubranie ma pełne prawo się zbiec lub odbarwić.
  • Należy pamiętać, że jeżeli ubrania są lekko zabrudzone, mogą być prane w niższej temperaturze niż określona na metce.
  • Najbezpieczniej prac tkaniny kolorowe w maksymalnej temperaturze 60ºC oraz stosować delikatne proszki (niektóre są tak silne, że już w 40ºC odbarwiają materiał) uchronią przed szybkim wyblaknięciem.
  • Do tkanin delikatnych warto zamienić proszek na delikatny, nie ingerujący w strukturę materiału, płyn do prania.

Koniecznie przeczytaj: Pranie kolorowych ubrań

Suszenie:

  • Jeśli stosujemy suszarkę bębnową, bardzo ważna jest temperatura zalecana przez producenta odzieży, oznaczoną na metce ilością kropek (dwie kropki – niska temperatura, jedna kropka – normalna temperatura). Niektóre materiały, oznaczone „przekreślonym kwadratem”, nie nadają się do suszenia w automatycznej suszarce.
  • Ubranie suszone w domu lub na balkonie musi być równomiernie rozłożone, aby proces przebiegał jednolicie, a ubrania nie były przesadnie pogniecione. Odzież suszona na świeżym powietrzu nie powinna być wystawiona na promienie słoneczne, ponieważ może to skutkować szybkim wyblaknięciem kolorów.
  • Aby zabezpieczyć ubranie dobrze jest przekręcić odzież na drugą stronę, co ochroni ją przed niszczeniem.
  • Pozycja suszenia- szczególnie ważna w przypadku tkanin, z których nie można dokładnie odwirowywać wody np. wełniane swetry. Suszymy je w pozycji poziomej, co sugeruje nam pozioma kreska na metce. Unikniemy w ten sposób rozciągnięcia i zniekształcenia materiału.

Prasowanie:
Na metkach znajdziemy również informację dotyczące prasowania odzieży. W przypadku tkanin bawełnianych dopuszczalne są zazwyczaj najwyższe temperatury prasowania. Przy tkaninach delikatnych, które łatwo mogą ulec zniszczeniu, warto zapoznać się ze wskazaniami producenta.

Oto najpopularniejsze symbole znajdujące się na metkach:

Co oznaczają symbole na metkach?

Co oznaczają symbole na metkach?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)