Bezpieczne dokumenty w podróży

Bezpieczne dokumenty w podróży fot. Fotolia
Okazje do zgubienia kluczy, dowodu osobistego czy paszportu pojawiają się niemal na każdym kroku. Jak im zapobiec?
Joanna Szczepaniak / 15.07.2014 13:13
Bezpieczne dokumenty w podróży fot. Fotolia

Podczas podróży nasze myśli są zaabsorbowane nowymi krajobrazami i miłymi skojarzeniami. To właśnie wtedy, podczas wakacyjnych wyjazdów gubimy najwięcej rzeczy, pośród których – jak raportują biura rzeczy znalezionych – często są dokumenty i klucze. Jak je zabezpieczyć?

Bezpieczne dokumenty w podróży

O ile podróż bez walizki może ciągle okazać się możliwa, o tyle bez paszportu czy dowodu osobistego możemy natrafić na kłopoty, które często wymagają wiele czasu, by powrócić na zaplanowane szlaki. Wyrobienie paszportu zajmuje zwykle czas około dwóch tygodni. W trakcie przesiadek i zakupu drobnych rzeczy z naszych torebek wyciągamy niemal wszystko. Wtedy jest najwięcej okazji do tego, aby je zgubić lub żeby ktoś je nam ukradł. Ważne dla nas dokumenty i klucze warto trzymać w miejscach zamykanych na suwak (np. specjalna przegródka w torebce) bądź odizolowanych od pozostałej zawartości torebki, jak choćby w saszetce. Klucze watro zaopatrzyć w przyciągający uwagę brelok, dzięki czemu w przypadku ich wypadnięcia z torebki bądź wyłożenia na ladę sklepową albo stół w restauracji z większym prawdopodobieństwem je zauważymy.

Poradnik - jak zabezpieczać dokumenty i klucze

  • Dokumentów nie należy trzymać razem z pieniędzmi. Pomimo tego, że gustowne i przestrzenne portfele do tego kuszą, to właśnie one są główną przynętą dla złodziei. Strata pieniędzy jest nieprzyjemnym doświadczeniem, ale strata dokumentów może okazać się jeszcze bardziej brzemienna w skutki.
  • By uniknąć utknięcia w niezaplanowanych miejscu, warto pomyśleć o dodatkowym zabezpieczeniu, jakie oferują firmy specjalizujące się w zakresie ochrony dóbr przed ich utratą. Przykładem takich rozwiązań są usługi mySafety Bezpieczne Dokumenty i mySafety Bezpieczne Klucze. Zawierają one pakiety z hologramami, brelokami oraz wskazówkami dla znalazcy, który 24 godziny na dobę może skontaktować się z infolinią i powiadomić o znalezionym przedmiocie. Z tego typu usług korzysta już ponad milion Polaków.

Więcej:

Redakcja poleca

REKLAMA