Begonia

begonia fot. Fotolia
Zwana też ukośnicą ponieważ ma niesymetryczne liście. Do rodzaju należy ponad 1500 gatunków. Ozdobi twój dom i ogród.
Małgorzata Świgoń / 27.09.2017 04:57
begonia fot. Fotolia

Najprościej jest podzielić begonie na cztery grupy: o ozdobnych kwiatach,  krzewiaste, o ozdobnych liściach, bulwiaste używane do obsadzania kwietników i balkonów.

Jak je uprawiać czyli co lubią begonie

Wszystkie begonie są cieniolubne, ponieważ ich ojczyzną są tropikalne wilgotne lasy. Służy im też wysoka wilgotność powietrza. Najlepiej rosną w lekkiej zasobnej w próchnicę ziemi w szerokich i płytkich pojemnikach. Mają bowiem bogato rozgałęziony system korzeniowy. Wymagają dużo wody, która powinna być całkowicie pozbawiona wapnia.
Poznaj najciekawsze gatunki.

Begonia królewska (Begonia rex)

Uprawiana jest głównie dla ozdobnych liści mieniących się wspaniałymi kolorami: od całej gamy odcieni purpury po srebrne. Begonia królewska najlepiej rośnie w miejscu jasnym, ale z dala od palącego słońca. Ziemia powinna być stale wilgotna, ale woda nie może zalegać na podstawce. Warto ją często przycinać, wtedy roślina staje się gęsta i zwarta.

Begonia elatior

Znana jest od 1907 roku. Wciąż ulepszana i udoskonalana. Jest rośliną jednoroczną, doskonale nadaje się na balkon. Może mieć kwiaty pojedyncze lub podwójne o drobnych lub dużych płatkach w różnych kolorach (białym, żółtym, różowym, czerwonym). Charakteryzuje się niskim wzrostem i wielką liczbą kwiatów, które utrzymują się przez długi czas. Gdy przekwitną, roślinę trzeba bez żalu wyrzucić, bo nie zakwitnie ponownie.

Begonia smocza (Begonia dragon)

Ta odmiana ogrodowa. Nadaje się także na balkon. Bardzo szybko rośnie i wydaje długie, zwisające się pędy. Wyrasta na wysokość ok. 70 cm. Ma też duże, jaskrawe kwiaty, które utrzymują się na roślinie aż do mrozów. Dobrze znosi wysokie temperatury, ale wymaga cienistego miejsca.

Begonia bulwiasta

To jedna z najnowszych odmian, która wydaje pełne, bardzo efektowne, duże kwiaty w kolorze od jasnożółtego po intensywnie czerwony. Masywna, silna roślina świetnie sprawdzi się w donicy na balkonie, tarasie lub wysokiej skrzyni. Najlepiej rośnie w miejscu półcienistym, w przepuszczalnej glebie.

Begonia wiecznie kwitnąca

Gatunek krzewiasty. Jeśli jest właściwie pielęgnowana, kwitnie niemal przez cały rok. Ma mocne i sztywne łodygi, które u starszych roślin robią wrażenie zdrewniałych. Kwiaty zebrane są w zwisające grona, czasem pachną. Begonie tej grupy nadają się do uprawy w domu. W miarę możliwości nie należy ich przenosić ani obracać doniczki. Wymagają miejsca widnego, ale nie bezpośrednio nasłonecznionego. Powinny przejść okres spoczynku w chłodnym ale jasnym, miejscu.

Zasady pielęgnacji:

• Starszym okazom należy odcinać wierzchołki pędów, wówczas przybiorą bardziej zwarty, ciekawszy pokrój.
• Rośliny powinny stać w jasnym, ale nie bezpośrednio nasłonecznionym miejscu. Pomieszczenie należy często wietrzyć.
• Begonie lubią wilgotną, lecz nie mokrą ziemię. Do podlewania trzeba używać miękkiej, letniej wody. W okresie wzrostu należy je raz w tygodniu nawozić.
• Większe odmiany dobrze jest często przesadzać, bo w zbyt małych doniczkach łatwiej chorują.
• Roślinę można rozmnożyć z sadzonek wierzchołkowych lub liścia.









 

Redakcja poleca

REKLAMA