Chcesz sama zaprojektować swoją kuchnię? Sprawdź najważniejsze zasady, którymi powinnaś się kierować

Ważną zasadą, która obowiązuje przy planowaniu projektu kuchni, jest reguła trójkąta. Na czym ona polega?

Weronika Kwaśniak / 3 tygodnie temu
Chcesz sama zaprojektować swoją kuchnię? Sprawdź najważniejsze zasady, którymi powinnaś się kierować fot. Fotolia

Samodzielne wykonanie projektu kuchni nie jest może proste, ale z pewnością jesteś w stanie podołać temu wyzwaniu. Musisz przede wszystkim pamiętać o tym, że projektujesz pomieszczenie, w którym estetyka musi iść w parze z funkcjonalnością. Oczywiście, ładny wygląd kuchni również ma znaczenie, ale liczy się przede wszystkim to, aby gotowanie w niej było prawdziwą przyjemnością. Rozmieszczenie każdego elementu musi być dobrze przemyślane, szczególnie jeśli nie dysponujesz zbyt dużą przestrzenią.

O czym pamiętać przy projekcie kuchni?

  • Nadrzędną zasadą, która obowiązuje przy planowaniu projektu kuchni, jest reguła trójkąta. Posługują się nią profesjonalni projektanci. Co to oznacza? Wierzchołki trójkąta to najważniejsze urządzenia kuchenne, czyli lodówka, kuchenka oraz zlew. Boki trójkąta to trasy, którymi użytkownik pomieszczenia musi się przemieścić, aby skorzystać z tych urządzeń. Powinny więc być one tak rozmieszczone, aby między lodówką i kuchenką nie było większego odstępu niż 260-280 cm, a między zlewem i kuchenką oraz zlewem i lodówką, większego niż 210 cm. Jeżeli kuchnia jest naprawdę duża, można powyznaczać więcej funkcjonalnych trójkątów.
  • Trudniejsze jest zaprojektowanie kuchni otwartej na salon. Takie rozwiązanie oznacza, że w pomieszczeniu jest mniej ścian, na których można powiesić szafki.
  • Żeby przyrządzanie posiłków nie było utrudnione, suma długości kuchennych blatów powinna wynosić więcej niż 190 cm.
  • Jak bardziej szczegółowo rozplanować długość blatów? Główny blat roboczy powinien mieć co najmniej 70 cm. Blat przy kuchence 40 cm. Również bezpośrednio przy lodówce musi się znajdować co najmniej 40 cm blatu, aby odstawić na niego zakupy.

Błędy w projektowaniu kuchni: jak ich uniknąć?

  • Uważa się, że lodówka nie powinna sąsiadować bezpośrednio z piekarnikiem, a zlewozmywak z kuchenką. Przede wszystkim - dla wygody. Nieekonomiczne jest również umieszczanie lodówki w pobliżu grzejnika.
  • Jeśli w kuchni ma się znajdować zabudowa dwurzędowa, odległość między rzędami musi wynosić co najmniej 120 cm.
  • Zmywarka nie powinna być umieszczona w narożniku - nie będzie wtedy możliwe jednoczesne jej otwarcie i otwarcie szafek.

Jak urządzić małą kuchnię?

  • Odległość między blatem a szafkami wiszącymi, powinna wynosić co najmniej 55-60 cm. 
  • Znaczenie ma również odpowiednie umieszczenie okapu. Jeśli kuchenka jest elektryczna, należy zachować odległość ok. 65 cm. Jeśli sprzęt ma palniki gazowe, okap musi być umieszczony co najmniej 75 cm nad kuchenką.
  • Zwróć uwagę na to, czy swobodne otwarcie wszystkich szafek (szczególnie narożnych) będzie możliwe.

Zobacz więcej pomysłów na aranżacje wnętrza

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)