POLECAMY

Pokoje dla dzieci

Przytulny pokoik w nim małe wygodne łóżeczko a wokół ciepła i spokojna atmosfera. Już od pierwszych chwil życia obcujemy z kolorem, choć na początku zupełnie nieświadomie. Mimo tego kolor pełni bardzo ważna rolę w nastroju wnętrza, gdzie przebywa nasz maluch. Harmonię i spokój, jaką chcemy odnaleźć we wnętrzu, zapewnią nam kolory pastelowe ścian, np...

…pastelowo, w pełnej harmonii i spokoju… - pokój niemowlaka

Przytulny pokoik, w nim małe wygodne łóżeczko a wokół ciepła i spokojna atmosfera. Już od pierwszych chwil życia obcujemy z kolorem, choć na początku zupełnie nieświadomie. Mimo tego kolor pełni bardzo ważna rolę w nastroju wnętrza, gdzie przebywa nasz maluch. Harmonię i spokój, jaką chcemy odnaleźć we wnętrzu, zapewnią nam kolory pastelowe ścian, np. Miodowy pastelowy, Wrzosowy pastelowy, Brzoskwiniowy pastelowy czy Seledynowy pastelowy z Dekoral Akrylit W. Czyli jasne, słabo nasycone barwy. Przeważają odcienie beżu, różu, wrzosu, ale także błękity i zielenie, które często są łączone z kolorem białym. W ofercie marki Dekoral jest takich wiele. Pastelowe kolory dają wrażenie przytulności i ciepła, wytwarzają nastrój czułości.

Pokoje dziecinne

Decyzja o wyborze tego konkretnego koloru, jest bardzo subiektywna. W pełni proponuję zawierzyć matce dziecka, która zrobi to bezbłędnie. Ten „spokój” kolorystyczny ścian warto jest zestawić z jakimś akcentem barwnym, elementem lub niewielką grupą przedmiotów skupiających wzrok dziecka. W tym przypadku najlepiej się sprawdzają mocne, żywe barwy. Mały obserwator zaczyna najszybciej reagować na kolor czarny, biały i czerwony. Może to być lampka w tym kolorze, zasłonki, zegar, czy kolorowy obrazek na ścianie. Przedmiot w konkretnym już kolorze nie zburzy harmonii całości, lecz jedynie ją delikatnie ożywi, a poza tym jest doskonałym wprowadzeniem dziecka do następnego etapu rozwoju. Tam gdzie żywe kolory zaczynają dominować. Tak nie dzieje się jedynie w odległych bajkach… lecz czasem na wyciągnięcie ręki.

Pokoje dziecinne

…kolorowo, bajecznie… – pokój kilkulatka

Pozwólmy dzieciom być szczęśliwymi według ich własnego uznania.” - B. Prus

Pokoje dziecinne

…rysują po ścianie – długopisem, kredą, pastelą… (czym się tylko da). Dzieci to uwielbiają, także w taki sposób przekazują nam swą radość. Poznając świat, odbierają go zupełnie po swojemu. Uwrażliwiają się na kolory, kształtują swoją osobowość i poczucie estetyki. Malując, ukazują swój świat wewnętrzny. Natomiast my, malując w trochę inny sposób, możemy zadbać o ten ich świat zewnętrzny, by był nie mniej barwny i wesoły. Od czego zacząć? Od „gospodarza”, od jego zainteresowań i potrzeb. To podstawa by dobrze się czuł w swoim pokoiku. Dzieci w wieku przedszkolnym mają już własny gust, który warto uwzględnić, urządzając im pokój. W tym okresie dziecko najwięcej czasu spędza na zabawie, a więc tym samym obcuje wśród masy kolorów.

Pokoje dziecinne

„Prosiaczek wspiął się na paluszki i szepnął
- Puchatku…
- co Prosiaczku?
- nic, odrzekł Prosiaczek biorąc Puchatka za łapkę – chciałem się tylko upewnić czy jesteś.”

Kolorowo, bajecznie, ale przede wszystkim bezpiecznie. To jedne z najważniejszych cech, by pokój kilkulatka stał się tym jednym jedynym. Pamiętajmy, iż kolorowo nie znaczy byle jak. Nie możemy przesadzić z ilością kolorów. Uogólniając, prawdą jest, że dzieci fantastycznie czują się po prostu wśród kolorów i to tych żywych, wyrazistych, nasyconych. Oranże, czerwienie, błękity czy zielenie. Indiańskie lato, Meksykańskie chilli, Skrawek nieba czy Zielone wzgórze z Dekoral Akrylit W. Możemy wybierać zarówno z gotowych kolorów Dekoral, jak i z komputerowego systemu kolorowania Dekoral Color System. Starajmy się mimo wszystko zawęzić gamę kolorystyczną. Najkorzystniej byłoby wybrać jeden lub dwa kolory podstawowe i korzystać z ich pochodnych. Lecz dziecko zdecydowanie oczekuje od nas czegoś więcej. Chce byśmy teraz my pędzlem stworzyli mu jego „królestwo”, może tym samym opowiadając mu jakąś historie, może bajkę… Wracając do tego, co ono namalowało na ścianie, możemy rozwinąć jego myśl. Poprowadźmy pędzel dalej, a bajka stworzy się sama. Nasze wnętrze zacznie żyć, przemawiać. Kolory i przedmioty są teraz polem do rozwijania fantazji. Prosty obrys zwierzaka obrysowanego z szablonu, naniesiony na jednolitą barwę ściany lub tapetę, zaczyna się poruszać. Dziecko swą nie odrębną radością ożywi otoczenie, jakie by ono nie było. Nam z kolei zależy na tym by to szczęście zatrzymać jak najdłużej… może na przykład w postaci „przelatującej rakiety”, czy po prostu pobujać w obłokach przed drzwiami „ogromnego zamku”… zapytajmy dziecko gdzie czułoby się najszczęśliwsze. Tego dziecko nie jest w stanie nigdy zapomnieć, wybór i wspólne stworzenie „bajki”, a i dla nas rodziców może to okazać się niezłą zabawą. Powrót do świata pełnego koloru i uśmiechu.

„ - Puchatku przyrzeknij, że nigdy o mnie nie zapomnisz.
- Przyrzekam.”

... intensywnie, aktywnie, z rozmachem... – pokój nastolatka

„Wyobraźnia bez wiedzy może stworzyć rzeczy piękne. Wiedza bez wyobraźni najwyżej doskonałe.” - Albert Einstein.

Pokoje dziecinne

Świat nastolatków pędzi jak szalony, dzieci dużo się uczą, ulegają silnym emocjom. Okres szkolny to czas kreowania się indywidualności naszego dziecka. Zwiększa się dystans do rodziców. Precyzują się też upodobania, hobby nabiera znaczenia i staje się często pasją życia. To wszystko może znaleźć odzwierciedlenie w aranżacji pokoju nastolatka. Oczywiście, jeśli pozwolimy puścić wodze fantazji i wyobraźni naszych pociech. Młodzi ludzie są wyjątkowo świadomi mody i wiedzą, czego chcą.
Kilkunastoletnie dzieci, zarówno chłopcy jak i dziewczynki, mają już własne, ukształtowane gusta. Mają też szereg własnych upodobań - ulubione postacie z filmów, książek, świata muzyki, ale także kolory...
Dobrze jest przedyskutować z nimi sprawę doboru kolorów do ich pokoi. Możliwości są nieograniczone, bowiem można wybierać zarówno z gotowych kolorów Dekoral, jak i z komputerowego systemu kolorowania Dekoral Color System. Lata dojrzewania wiążą się nierozerwalnie z poszukiwaniami własnego stylu. Wtedy też pojawia się pomysł na urządzenie własnego pokoju według własnego pomysłu. Często bywa to trudne do zaakceptowania przez rodziców, jednak naprawdę warto czasem pójść na kompromis, a nawet zaufać ich młodej wyobraźni. Powinniśmy skonsultować z dzieckiem pomysły na aranżację wnętrza i pozwolić mu na odrobinę szaleństwa...

Pokoje dziecinne

Pozwólmy naszym nastolatkom urządzić swój pokój samodzielnie. Niech sami wybiorą kolory, w których będą się czuli dobrze, a w ich otoczeniu będą mogli pracować i odpoczywać. Barwy powinny być dostosowane do potrzeb i temperamentów mieszkańców. Jedni wybiorą kolory delikatne, pastelowe, inni potrzebują kolorów żywych, energetycznych.
Jedno jest pewne - nastolatki nie znoszą nudy i sztampy.
Upodobania kolorystyczne chłopców idą raczej w stronę intensywnych kolorów. Gusta chłopięce, podobnie jak męskie, charakteryzują się zorientowaniem na zdecydowane, wyraziste barwy. Można im zaproponować bardzo odważne zestawienia kolorystyczne, uzupełnione prostotą form mebli i dodatków. Może to być nasycona czerwień w połączeniu z jasną szarością i pomarańczem albo głębokie błękity przełamane dla równowagi powierzchnią ciepłej nasyconej czerwieni. Często wystarczy jeden element, np. malowidło na ścianie lub jakiś oryginalny mebel, aby spokojny, zwykły pokój nabrał indywidualnego charakteru.
Należy pamiętać o dostosowaniu nasycenia do temperamentu, ale kolor może też mieć działanie pobudzające lub wyciszające.
Jak pisał Kornel Makuszyński: „Młoda dziewczyna żywo przypomina wiosnę albo wiosenną rzodkiewkę, co to czerwona na twarzy, a w głowie zielono”.
Jeszcze nie kobieta, już nie małe dziecko. Czasem słucha „metalu”, czasem wnika w świat romantycznych komedii.
Dla nastolatki można zaproponować połączenie dwóch odcieni jednego koloru, np. blady róż na jednej ścianie w części sypialnej, a bardziej nasycony róż amarantowy w części dziennej. W ten sposób uzyskamy efekt podziału pokoju na dwie strefy- wypoczynkową i do nauki.
Odważniejsze zestawienie to połączenie ciepłych i zimnych barw, np. malinowy i cytrynowy czy Soczysta pomarańcza i Piasek Pustyni z Dekoral Akrylit W. Dzięki takiemu połączeniu pokój zyskuje dużo światła. Mocno nasycone barwy, kontrastowe kolory, duże wzory, stworzą nam wnętrze w stylistyce pop art. Podział pokoju na dwie strefy kolorystyczne jest dobrym rozwiązaniem na wspólny pokój rodzeństwa.

Pokoje dziecinne

Jaskrawe elementy nawiązują do mody i kultury młodzieżowej, dodają energii i witalności, zachęcają do aktywnego trybu życia. Młodzieńczy bunt przekłada się na preferencje kolorystyczne. Ważne jest więc odpowiednie dostosowanie nasycenia do temperamentu, ale odpowiedni dobór kolorów daje możliwość pobudzenia lub wyciszenia. Najważniejsze jest, by stworzyć przestrzeń zapewniającą poczucie bezpieczeństwa, wygodę i dobre warunki sprzyjające rozwojowi młodego człowieka.

Artykuł przygotowany przez dekoratorów wnętrz z
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (9)
/6 lat temu
bardo fajne pokoiki dla dzieci :)
/6 lat temu
,,,,;.,;,/
/9 lat temu
z czego jest ta podłoga różowa z tym fotelem zaje.....m ???
POKAŻ KOMENTARZE (6)