Nowoczesne wyspy kuchenne

Stosunkowo od nie dawna zaczęła królować w polskich domach. Pozwala na bardzo ciekawą i nowoczesną aranżacje kuchenną. Do tego ma sporo zalet.
/ 13.02.2013 07:02

Stosunkowo od nie dawna zaczęła królować w polskich domach. Pozwala na bardzo ciekawą i nowoczesną aranżacje kuchenną. Do tego ma sporo zalet.

Nowoczesne wyspy kuchenne

Fot. thinkspired, architectsforlife.com

Kuchenna wyspa to duża, wolno stojąca szafka, która nie ma połączenia z ciągiem meblowym.
Podstawową zaletą takiej wyspy jest to, że pozwala nam na obserwację całej kuchni, salonu lub jadalni. Sprzyja więc lepszemu kontaktowi z innymi domownikami czy gośćmi. Fakt, że jest to szafka wolno stojąca pozwala na pełna swobodę przy jej użytkowaniu. Wyspa kuchenna może być po prostu dodatkowym blatem do pracy i stołem kuchennym jednocześnie. Może być jednak także prawdziwym centrum dowodzenia w kuchni,  zwłaszcza że oprócz blatów roboczych możemy wstawić tu płytę grzejną, inne sprzęty AGD (takie jak piekarnik czy zmywarka) lub zlewozmywak. Co więcej, wyspa to także świetny pomysł na miejsce do spożywania posiłków. Dzięki wszechstronnej dostępności pozwala na zorganizowanie wspólnej pracy kilku osób jednocześnie. Możemy stanąć naprzeciwko siebie, robiąc kanapki czy szykując sałatkę. Zanim zdecydujemy się na wyspę, prześledźmy przyzwyczajenia rodzinne i zastanówmy się, jaką będzie pełniła funkcję.

Nowoczesne wyspy kuchenne

Fot. kitchentablesandchairs.org

Porady:

  • By wyspa była wygodnym meblem i ułatwiała pracę w kuchni, odległości między nią a innymi sprzętami powinny umożliwić swobodny dostęp ze wszystkich stron.
  • Pamiętajmy, aby minimalna odległość wyspy od szafek kuchennych to 90 cm, ale będzie wygodniej, jeśli będzie to 100-120 cm.
  • Odległość wyspy od stołu powinna być co najmniej 140 cm. Trzeba bowiem przewidzieć miejsce na swobodne odstawianie krzeseł. Tylko taka odległość pozwoli, aby w tym samym czasie jedna osoba mogła na przykład wyjąć ciasto z wyspowego piekarnika, a druga swobodnie siedzieć przy stole.
  • Przy wyborze odpowiedniej  wyspy kuchennej, pamiętajmy, że podstawową rolą wyspy jest usprawnienie pracy. Nie powinna więc utrudniać korzystania z kuchni ani zakłócać komunikacji między nią a innymi pomieszczeniami. Ilość potrzebnego na wyspie miejsca zależy od tego, jaką funkcję będzie pełnić.
  • Dobrze przemyśl, czy kuchnia jest wystarczająco duża. Wyspy sprawdzą się w kuchniach o powierzchni co najmniej 15 m2 , a im więcej tym lepiej.
  • Upewnij się, że do wyspy będzie swobodny dostęp ze wszystkich stron.
  • W zależności od tego, jakie elementy znajdą się na wyspie (zlewozmywak, płyta grzejna, sprzęty AGD), nie zapomnij o doprowadzeniu odpowiednich mediów.
  • Blaty do pracy powinny mieć odpowiednie wymiary. Ważna by dodatkowa powierzchnia robocza po obu stronach płyty grzejnej miała co najmniej 30 cm z każdej strony.
  • Aby wyspa spełniała też funkcję stołu lub barku, warto pomyśleć o kilku poziomach blatu. Aby można było przy nim swobodnie siedzieć na zwykłych stołkach, wystarczy ok. 75 cm. Do stołków barowych optymalna jest wysokość ok. 110 cm.

Nowoczesne wyspy kuchenne

Fot. kitchentablesandchairs.org

Kuchnia otwarta:
Wyspa na przestrzeni salonu i kuchni nie powinna być przesadnie rozbudowana i wyeksponowana. Wskazane są proste formy, raczej zamknięte szafki niż otwarte półki.
Trzeba się również zastanowić, czy wyspa ma bardziej oddzielać i przysłaniać kuchenne zaplecze, czy integrować obydwa pomieszczenia, być miejscem spotkania przestrzeni kuchni i salonu.
Efekt większego oddzielenia uzyskamy na przykład dzięki obniżeniu sufitu nad aneksem kuchennym, a także obudowaniu wyspy ścianką wyższą od blatu roboczego. Funkcję przesłaniającą będzie też pełnił zamontowany nad wyspą okap lub wiszące nad nią oprawy oświetleniowe.
Natomiast jeśli chcemy jak najbardziej włączyć aneks kuchenny do wspólnej przestrzeni salonu, wystrzegajmy się obniżania sufitu, wysokiej obudowy wyspy i masywnego okapu.

Kuchnia zamknięta:
Wyspa powinna być centrum kuchni najdostępniejszym z różnych stron miejscem wykonywania wszelkich prac związanych z przygotowaniem posiłków.
Wyspę w kuchni trzeba raczej wyeksponować, podkreślić jej charakter i rangę jako serca kuchennej maszynerii. Pomoże w tym dobór materiałów: solidne, grube blaty z kamienia lub drewna czy na przykład murowana podstawa wyspy (w tym wypadku upewnijmy się, że strop wytrzyma jej ciężar), a także dodatki, efektowny okap, lampa, wyeksponowane przybory do gotowania.

Redakcja poleca

REKLAMA