Jaką kanapę wybrać

sofa, wybór, kanapa, kryteria, eskpert
Swoich zwolenników mają zarówno sofy skórzane, jak i tapicerowane tkaniną. Co wybrać? Specjaliści z renomowanych firm radzą, jakimi kryteriami kierować się przy wyborze materiału obiciowego.
/ 05.08.2010 14:54
sofa, wybór, kanapa, kryteria, eskpert
Co lepsze na kanapę: skóra czy tkanina?
radzi: Krzysztof Sowa Product Manager firmy Kler
Dokonując wyboru: skóra czy tkanina, przede wszystkim należy odpowiednio dostosować rodzaj i kolor obicia do formy mebla i stylu wnętrza. Istotny jest również późniejszy sposób użytkowania kanapy. Musimy odpowiedzieć sobie na pytania: jak intensywnie będziemy z niej korzystać? Czy będziemy ją regularnie czyścić i konserwować? Czy mamy lub planujemy mieć zwierzęta domowe, małe dzieci? Warto też ocenić komfort, jaki daje nam materiał obiciowy w bezpośrednim kontakcie. Współczesne tkaniny obiciowe umiejętnie łączą w sobie piękno, wygodę oraz praktyczność (łatwość usuwania ewentualnych plam i zabrudzeń). Natomiast atutem skóry, oprócz trwałości, jest to, że jest surowcem naturalnym, a zatem oddycha, wchłania i oddaje wilgoć. Właściwie użytkowana, zadbana, systematycznie czyszczona i konserwowana, będzie zawsze elegancka i przyjemna w dotyku.


Dlaczego skóra skórze nierówna?
Radzi: Marek Janik przedstawiciel firmy Natuzzi
Ważnym elementem determinującym jakość skóry jest miejsce jej pochodzenia. Skóry z południowej półkuli mają więcej naturalnych uszkodzeń i są mniej elastyczne, przez co tracą w ocenie gatunkowej na korzyść tych z północnej półkuli. Istotny jest również sposób wyprawiania. Każda surowa skóra, po pozbawieniu jej zanieczyszczeń, jest garbowana i sortowana pod względem jakości. Ale już następne etapy obróbki – przebarwianie, korygowanie, szlifowanie – mogą się od siebie bardzo różnić. Należy pamiętać, że skóry, które pozostawia się z niepowtarzalnym układem znaków szczególnych (zadrapania, lekkie wybarwienia itp.) są często bardzo wysokiej jakości. Celowo nie poddaje się ich wielokrotnym procesom korygującym i pigmentacyjnym mających na celu ich ujednorodnienie. W salonach Natuzzi klientom, którzy nie chcą zbyt wiele czasu poświęcać na pielęgnację kanapy, polecamy skóry z kolekcji „Protecta” – mało chłonne, łatwiejsze w czyszczeniu, o bardziej jednorodnej fakturze. Z kolei tym, którzy cenią sobie dotyk naturalnej skóry i nie przeszkadzają im ślady użytkowania mebla, rekomendujemy trudniejsze w utrzymaniu skóry typu „Natural”.


Jak dbać o skórzaną kanapę?
Radzi: Agnieszka Piętera właścicielka salonów meblowych Asymetria Studio
Najważniejsze jest czyszczenie. Jeśli nie czyścimy skóry systematycznie, kurz wnika w jej pory i zatyka je, co skutkuje trudnymi do usunięcia zabrudzeniami. Najlepiej czyścić sofę raz na dwa miesiące (jasną nawet częściej), przy użyciu wody, tradycyjnego szarego mydła (np. „Biały jeleń”) i miękkiej ściereczki z mikrofibry (musi być dobrze wyciśnięta). Po takim myciu na sofie nie wolno siadać, dopóki porządnie nie wyschnie. Potem trzeba skórę zaimpregnować specjalnym mleczkiem. Każdy dobry salon sprzedaży mebli tapicerowanych powinien mieć w ofercie taki kosmetyk. Impregnacja skóry jest ważna zwłaszcza zimą, gdy włączamy centralne ogrzewanie. W przypadku nagłego zaplamienia sofy (np. gdy wylejemy czerwone wino), istotna jest szybka reakcja. Zanim plama wsiąknie w strukturę skóry, trzeba ją usunąć preparatem do czyszczenia. Jeśli użyty wcześniej impregnat był wysokiej jakości, plama powinna zniknąć.