POLECAMY

5 sposobów na wyczyszczenie dywanu

Zadbany dywan jest ozdobą salonu. Podpowiadamy, jak go szybko i skutecznie wyczyścić, gdy się przybrudzi.

5 sposobów na wyczyszczenie dywanu fot. Fotolia
Dywany to ozdoba salonów. Zdarza się jednak, że wraz z użytkowaniem tracą one swój kolor oraz puszystość. Podpowiadamy co zrobić, aby szybko i sprawnie wyczyścić dywan.

1. Chodniki futrzane i z owczych skór


Jeśli są podszyte materiałem, czyścimy talkiem kosmetycznym lub dziecięcym albo sproszkowaną kredą. Posypujemy proszkiem futro i pozostawiamy na kilka godzin, następnie szczotkujemy i strząsamy pył. W razie potrzeby czynność powtarzamy. Chodniki bez podszycia przecieramy szmatką namoczoną w letnim łagodnym roztworze wody z płynem do prania wełny. Uważamy, by woda nie przedostała się do skóry.

2. Dywany z wełny


Szybko i tanio je odświeżymy, posypując warstwą sody oczyszczonej. Pozostawiamy sodę na 15 minut, a potem czyścimy odkurzaczem. Wełna odzyska żywe kolory, gdy w zimie położymy dywan wierzchnią stroną na śniegu i wytrzepiemy trzepaczką. Śnieg nie może być jednak zbyt mokry, bo runo wchłonie zbyt dużo wilgoci.

3. Przybrudzone wykładziny lub dywany z tkaniny syntetycznej


Można je wyczyścić papką z trocin i octu. Nakładamy ją równomiernie na materiał i pozostawiamy do wyschnięcia. Suche trociny zbieramy szczotką, a dywan odkurzamy.

4. Dywaniki z bambusowych listewek, sizalu, włókna kokosowego


Nie wolno ich prać. Można jedynie je odświeżać, przecierając szmatką zwilżoną bardzo słoną wodą.

5. Modne szmaciaki ludowe


Czyścimy je szczotką zmoczoną w mydlanej wodzie, przecieramy czystą wodą, wycieramy szmatką.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (9)
/8 miesięcy temu
Serys, dzięki! Z piekar jestem i nie wiedziałam że coś takiego u ans jest! A tu miła niespodzianka! Na pewno zaglądnę raz przynajmniej sprawdzić, bo już samej to sie nie chce z tymi dywanami walczyć. Dzieci chyba brudzą coraz bardziej
/8 miesięcy temu
Dla mnie najlepszym sposobem jest oddanie do czyszczenia ;p tanio (przynajmniej u mnie, sub-konserwacja w piekarach) i solidnie. Naprawdę nie am się co samemu z tym męczyć !!!
/9 miesięcy temu
Dajcie spokoj z meczniem się i praniem dywanow polsrodkami. Ja już ich tyle wyprobowalam, ze się tym zmeczylam :P Lepiej zainwestować na lata w robocleana np. tu: rainbowkrakow .pl
POKAŻ KOMENTARZE (6)