Gwiazda betlejemska - królowa świątecznych dekoracji

Już wkrótce będziemy zastanawiać się, w jaki sposób udekorujemy nasz dom na święta. Wśród świątecznych ozdób coraz chętniej stawiamy gwiazdę betlejemską.
/ 01.12.2009 07:50
Już wkrótce będziemy zastanawiać się, w jaki sposób udekorujemy nasz dom na święta. Wśród świątecznych ozdób coraz chętniej stawiamy gwiazdę betlejemską.

Poinsecja (Poinsettia pulcherrima) lub inaczej Wilczomlecz piękny (Euphorbia pulcherrima) zwyczajowo nazywany gwiazdą betlejemską pochodzi z Meksyku, gdzie tworzy zarośla dorastające do 4 metrów wysokości. "Gwiazdka" od kilku lat robi furorę w Polsce, gdyż wiązana jest coraz częściej z Wigilią i Świętami Bożego Narodzenia.

Niewiele jednak osób wie co robić, aby roślina długo zachowała piękny wygląd i wybarwiła się za również rok.

Gwiazda betlejemska - królowa świątecznych dekoracji

Jeszcze kilka lat temu mało kto słyszał o gwieździe betlejemskiej, a domy w grudniu dekorowane były niemal wyłącznie choinkami, jemiołą i girlandami kolorowych światełek.

Dzisiaj jest niemal pewne, że w niedługim czasie gwiazda wyprze niektóre ze świątecznych ozdób, gdyż już teraz jest traktowana jako typowy dodatek na święta. Wynika to z okresu kwitnienia gwiazdy betlejemskiej, które to następuje najszybciej, gdy długość dnia wynosi dokładnie 9 godzin. Znając tę zależność można tak prowadzić rośliny, że zakwitną one dokładnie w Wigilię. Wystarczy skracać dzień zaciemniając roślinę przez przykrycie choćby kartonowym pudełkiem.

Warto wiedzieć, że barwny kwiat gwiazdy betlejemskiej to tak naprawdę liście przykwiatowe, otaczające drobne, żółte właściwe kwiaty. Kolor liści przykwiatowych jest najważniejszą cechą licznych odmian, jakie już wyhodowano. Najbardziej popularna jest w dalszym ciągu barwa czerwona, ale gwiazda betlejemska występuje również w kolorach kremowych, różowych, białych, łososiowych a nawet istnieją jej odmiany wielobarwne.

W związku z tym, że każde przedłużenie dnia ponad owe 9 godzin wiąże się z szybkim przekwitaniem, rośliny te najczęściej krótko cieszą oczy domowników. Czy można coś zrobić, żeby za rok znów pięknie gwiazda wyglądała? Można!

Jeżeli roślina straci barwne liście przykwiatowe, należy ją przyciąć i przesadzić do większej o jeden rozmiar doniczki. Roślinę należy przesadzić z całą bryłą korzeniową nie ruszając występującej często wewnątrz maleńkiej doniczki, pochodzącej jeszcze z czasów ukorzeniania pierwszego pędu. Pamiętajmy także, jeśli chcemy mieć pięknie wybarwioną gwiazdę betlejemską na święta, już w połowie października musimy zakrywać ją przed jakimkolwiek światłem po 9 godzinach. Wtedy w przyszłoroczne święta będziemy się mogli cieszyć własną gwiazdą betlejemską.

PAP Life

Redakcja poleca

REKLAMA