Maj

Maj - miesiąc kwiatów!
/ 25.04.2006 14:59
maj.jpgW maju przycinamy żywopłot, opryskujemy drzewa owocowe, usuwamy chwasty. Najwyższy czas pomyśleć też o balkonie!

Kalendarz prac ogrodniczych
- W drugiej połowie miesiąca, gdy jest ciepło i nie grożą już przymrozki, wynieś na balkon lub do ogrodu trzykrotkę, zielistkę, fiołek alpejski.
- Posadź w balkonowych skrzynkach kwiaty, np. petunie, pelargonie, surfinie.
- Przytnij żywopłoty, najlepiej w pierwszych dniach maja, gdy kończy się pełnia i księżyca zaczyna ubywać.
- Posadź w pobliżu warzyw szałwię i rozmaryn, odstraszą szkodniki.
- Wysiej fasolę, cukinię, ogórki, kabaczki i dynie.
- Opryskaj drzewa owocowe, na przykład preparatem Rubigan, zwalczającym choroby.
- Podwiąż pnące róże.

Uwaga ważne!
Jeśli na roślinie pokojowej pojawiły się mszyce, spraw jej kąpiel. Zanurz zieloną część w naczyniu z wodą o temperaturze pokojowej i pozostaw na mniej więcej godzinę. Doniczkę możesz zawiesić na dwóch prętach ułożonych w poprzek miski. Mszyce po prostu się utopią. Jeśli szkodniki zaatakowały kwiaty na balkonie, zwalczysz je, opryskując rośliny wyciągiem z pokrzywy. 1 kg świeżej pokrzywy zalej 10 l wody i pozostaw na 12 godzin. Przecedzonym wywarem opryskuj kwiaty.

Roślina miesiąca
Różanecznik - zwany też rododendronem
Ten krzew to jeden z najbardziej lubianych i najczęściej kupowanych krzewów, choć wcale niełatwo go uprawiać. Błyszczące zimozielone ulistnienie jest atrakcyjne przez cały rok, jednak roślina najpiękniej wygląda w maju, gdy cała pokrywa się bujnymi, efektownymi kwiatami. Kwitnie niemal we wszystkich kolorach od białego po fioletowy. Niektóre odmiany pięknie pachną. Najlepiej rośnie w glebie kwaśnej lub o odczynie obojętnym. Lubi półcień. Podczas przedłużającej się suszy wymaga obfitego podlewania. Różaneczniki korzenią się płytko, nie należy więc sadzić ich zbyt głęboko. Aby roślina pięknie i długo kwitła, trzeba usuwać przekwitłe kwiatostany, uważając, aby nie uszkodzić pąków znajdujących się u dołu.