Bratki - hodowla i rodzaje

Bratki w ogrodzie lub na balkonie wyglądają uroczo. Które wybrać i jak je uprawiać - dowiedz się!

ładowanie... Bratki - hodowla i rodzaje
fot. Fotolia

Bratki wcale nie są nietrwałe, jak się powszechnie uważa. Owszem, gdy postawimy je w domu, w charakterze stroika, dosyć szybko zwiędną. Ale tylko dlatego, że będzie im za ciepło. Natomiast w ogrodzie lub balkonowych skrzynkach będą kwitły bardzo długo. Marcowe i kwietniowe chłody, a nawet niewielkie przymrozki, nie tylko im nie szkodzą, ale wręcz sprzyjają. Nie będą wymagały od nas wielkiej troski. Wystarczy, jeśli nie zapomnimy o podlewaniu.

Bratki na balkon i do ogrodu - kwiatki duże i małe


Bratek przyszedł na świat w dziewiętnastym wieku, jako produkt krzyżowania dzikich gatunków fiołków: żółtego, trójbarwnego, rogatego i alpejskiego. Obecnie gatunek ten obejmuje niezliczoną ilość odmian, a także grup i serii. Hodowcy wciąż je udoskonalają, by obficiej i dłużej kwitły. Największymi kwiatami wyróżniają się serie Colossus i Giant. Ich średnica dochodzi do 10–13 cm. Mają one wzniesiony pokrój i wysokość 15–25 cm. Podobną wysokość osiąga bardzo wiele odmian, np. z serii Delta, Cats, Carneval, z "buźkami" o średnicy zwykle 5–8 cm.

Wyjątkowo wdzięcznie wyglądają bratki miniaturowe, coraz bardziej modne i chętnie sadzone, zwłaszcza na balkonach. Niektóre tworzą niskie kępki, inne dorastają do kilkudziesięciu centymetrów i w wiszących pojemnikach tworzą kule imponującej wielkości. Ich główki osiągają najwyżej 1,5 cm średnicy, ale jest ich mnóstwo i przyjemnie pachną.

Wszystkie barwy tęczy - bratki na balkon i do ogrodu


Jak dotąd, nie udało się wyhodować chyba tylko bratka z zielonymi kwiatami. Wszystkie pozostałe kolory, łącznie z niemal czarnym fioletem, występują albo pojedynczo, albo w połączeniach. Kwiaty wielobarwne mają często tzw. buźkę, oczko, plamkę lub flagę. Ciekawą ozdobą są czarne żyłki na płatkach, które wyglądają jak wąsy albo zalotne rzęsy. Płatki niektórych odmian są cieniowane, a innych mają fryzowane brzegi.

Inne rośliny do hodowania:

Bratki - hodowla i rodzaje bratki, uprawa bratków, bratki rodzaje bratki, uprawa bratków, bratki rodzaje bratki, uprawa bratków, bratki rodzaje bratki, uprawa bratków, bratki rodzaje
bratki, uprawa bratków, bratki rodzaje bratki, uprawa bratków, bratki rodzaje bratki, uprawa bratków, bratki rodzaje
Publikacja:
Oceń zdjęcie 2 głosy
Wyślij znajomym Wyślij znajomym
Drukuj Drukuj
Wypowiedz się!
Nick:
Opinia:
Opinie
Gość2013.05.24 14:19
Jaki kolor bratków na balkon najlepiej wybrać? fioletowe...? czerwone?
Gość2013.05.24 14:19
Na balkonie zamiast pnączy wolę posadzić bratki, mniej z nimi roboty
Gość2013.05.24 14:18
Bratki na balkonie obok petunii wyglądają ślicznie