Parapety - jak je zaaranżować

Pomysły na parapety fot. Fotolia
Wykorzystaj tę wolną przestrzeń!
/ 16.09.2013 14:29
Pomysły na parapety fot. Fotolia
Najczęściej parapet wygląda jak wąska półka, na której po prostu stawiamy doniczki z kwiatami. Może być jednak nieco inny i spełniać dużo więcej funkcji. Jeśli masz nowe i piękne parapety, wymiana nie ma sensu. Ale gdy są zniszczone lub z brzydkiego lastryka, przyjrzyj się naszym trzem propozycjom. Być może któryś projekt sprawdzi się u ciebie lub zainspiruje do jeszcze innego wykorzystania miejsca pod oknem. Bo parapet na pewno może i powinien być nie tylko ładny, lecz także użyteczny. Zwłaszcza w małym mieszkaniu, gdzie liczy się każdy centymetr.

Wybierz materiał na parapet


Najczęściej parapety wykonuje się z drewna sosnowego, bukowego lub dębowego, laminowanej płyty wiórowej (takiej jak blaty kuchenne), marmuru lub konglomeratu, czyli kruszywa spojonego specjalną żywicą. Najtrwalsze są z kamienia i konglomeratu, ale też najdroższe. Również trwałe, a tańsze, są drewniane. Pamiętaj tylko, że jeśli pod parapetem jest kaloryfer, drewno powinno być klejone warstwowo, gdyż takie nie odkształca się pod wpływem ciepła.

3 pomysły na wykorzystanie parapetów:

1. Biurko dla ucznia


We wnęce okiennej możesz zaaranżować miejsce do pracy. Zdemontuj stary wąski parapet i zamiast niego zamocuj blat z drewna lub laminowanej płyty wiórowej.
  • Szerokość blatu parapetu uzależnij od wymiarów pokoju. Aby można było przy nim wygodnie odrabiać lekcje, musi być szerszy od parapetu, ale nie może zbytnio wystawać na pokój, żeby nie przeszkadzał w poruszaniu się.
  • Pod blatem zaprojektuj półki lub szuflady, które podeprą go i sprawią, że będzie stabilny.

2. Kuchenny blat


Zaprojektuj pod oknem ciąg szafek kuchennych o głębokości 40 cm, ponieważ typowe (o głębokości 60 cm) zmniejszą zbyt mocno kuchnię. Przykryj je dowolnym, odpowiednio przyciętym blatem w taki sposób, aby wypełnił także wnękę okienną.
  • Na szafce pod oknem możesz zamontować zlew. Wtedy fragment blatu między nim i szybą przyda się do odkładania np. środków czystości.
  • Zamiast parapetu w kuchni możesz także osadzić blat bez szafek – zastąpi stolik.

3. Kącik dla kota


Zamontuj parapet nieco szerszy od starego (40–45 cm). Jeśli to możliwe, przedłuż go tak, aby zajmował całą szerokość ściany z oknem. Ponieważ koty lubią ciepło, nowy parapet powinien być drewniany lub z płyty wiórowej. Pomaluj go na kolor pasujący do wnętrza i siedliska twojego mruczka.
  • Poza legowiskiem (najlepsze jest typu kosz lub domek) postaw na parapecie doniczkę z trawą, koty lubią ją obgryzać.
  • Nie stawiaj  na parapecie miski z jedzeniem.
Na podstawie art. B. Lasota, Parapet w nowej roli, "Pani domu" nr 19, 2013.

Redakcja poleca

REKLAMA