4 warzywa i owoce, które możesz hodować na balkonie

Aby hodować warzywa, wcale nie musisz mieć ogrodu. Posadź je w dużych donicach i skrzynkach na balkonie. Zobaczysz, że urosną, a przy tym pięknie go ozdobią.

Warzywa na balkonie
fot. Fotolia

Znudziły ci się typowe kwiaty balkonowe i szukasz oryginalnego pomysłu na ozdobienie swojego minipokoiku pod chmurką? Wykorzystaj dekoracyjne warzywa balkonowe. Te, które wydają kolorowe owoce, i te, które mają piękne liście. Oto niektóre z nich.

1. Pomidory


Najodpowiedniejsze do donic i skrzynek są odmiany o małych owocach. Nie chorują i dają obfity plon. Jeśli tworzą wysokie krzaczki, warto je więc podwiązać do palików. Zawiązków bocznych pędów się nie obrywa. Interesujące odmiany to: Koralik (czerwone owoce), Pinokio (jasnopomarańczowe) i Ola (żółte). Nasiona wysiewa się na przełomie marca i kwietnia, owocują po 15 tygodniach. Siewki trzeba pikować 2–3 razy (gdy zaczną kiełkować).

2. Truskawki


W dużych donicach lub głębokich skrzynkach możesz posadzić te sadzone w polu, ale są także typowe odmiany balkonowe, np. szeroko rozrastająca się Karan (o białych kwiatach) i tworząca zwarte kępy Fragoo (o kwiatach różowych). Kwitną od wiosny aż do przymrozków i systematycznie zawiązują owoce. Kwiaty są niewielkie i nie tak dekoracyjne jak czerwone owoce, ale również dodają roślinie uroku. Gdy owoców jest dużo, balkon przepełnia słodki, truskawkowy zapach. Przed nadejściem zimy pojemnik z rośliną trzeba zadołować w gruncie i okryć suchymi liśćmi lub gałązkami iglaków. Z czasem, gdy krzaczki wypuszczą dużo wąsów, na których urosną młode rośliny, możesz powiększyć plantację.

3. Psianka pepino


Właściciele ogródków działkowych odkryli ją kilka lat temu i są nią zachwyceni. Na balkonie także się udaje, a jej owoce (wielkości pomidora) smakują niczym ananasy. Lubi żyzną, przepuszczalną glebę. Gdy jej wiotkie pędy przywiążemy do balustrady, roślina będzie wyglądać jak małe drzewko. Pepino jest rośliną wieloletnią. Jesienią pędy trzeba przyciąć i przenieść do jasnego chłodnego pomieszczenia. W maju znów może powędrować na balkon.

4. Papryka


Doda barw letniemu i jesiennemu balkonowi. Możesz wyhodować ją sama (siejąc w marcu lub na początku kwietnia nasiona w skrzynce, a następnie pikując siewki do doniczek) lub kupić w lipcu krzaczki w pełnej krasie. Przesadzone z małych doniczek do większej skrzynki lub pojemnika i ustawione w zacisznym miejscu, będą cieszyły oczy przez długie tygodnie. Musisz tylko często sprawdzać wilgotność podłoża i co 2 tygodnie zasilać paprykę nawozem do roślin kwitnących. Jeszcze bardziej dekoracyjne od papryki słodkiej są odmiany ostre, np. chili.

Pani domu
Oceń artykuł 7 głosów
Wyślij znajomym Wyślij znajomym
Drukuj Drukuj
Redakcja poleca
Wypowiedz się!
Nick:
Opinia:
Raport specjalny