Jak hodować powojniki?

To wdzięczne kwitnące pnącze ma wielu wielbicieli. Jest wprawdzie dość wymagające, ale za to zdobi ogród przez całe lato!

Jak hodować powojniki?
fot. Fotolia

Powojniki są bylinami lub krzewami pnącymi. Świetnie sprawdzą się zarówno na dużych działkach, jak i w małych ogródkach. Niektóre odmiany warto hodować także na balkonach, bo zajmują niewiele miejsca. Mogą piąć się po podporach i pergolach, tworząc barwną, pachnącą zasłonę albo płożyć po ziemi – wówczas stają się kwiecistym kobiercem.

Powojniki to radość na całe lato


Zachwycają swą urodą od wiosny do jesieni. Już na przełomie kwietnia i mają zaczynają kwitnąć powojniki botaniczne, a 2-3 tygodnie później odmiany wielokwiatowe wcześnie kwitnące. Na przełomie czerwca i lipca rozwijają pąki powojniki wielkokwiatowe późno kwitnące. Często powtarzają one kwitnienie pod koniec lata lub jesienią. Możemy się więc nimi cieszyć przez kilka miesięcy. Na jesieni niektóre odmiany (np. powojnik wschodni) wydają puchate owocostany, które zdobią roślinę przez całą zimę.

Powojniki to lubią


Powojnikom najbardziej odpowiadają jasne, osłonięte od wiatru zakątki. Kochają słońce i potrzebują go do prawidłowego rozwoju oraz obfitego kwitnienia. Tylko wtedy, gdy mają dostatecznie dużo światła wypuszczają pąki, choć niektóre gatunki, na przykład powojniki botaniczne kwitnące wczesną wiosną, radzą sobie też w półcieniu. Wszystkie gatunki i odmiany lubią mieć „głowę w słońcu, a stopy w cieniu”. Warto więc wokół rośliny rozłożyć ściółkę, która będzie chronić system korzeniowy przed nadmiernym nagrzewaniem i zapobiegnie wysychaniu podłoża. Nie wolno dopuścić bowiem do przesuszenia ziemi, choć warto pamiętać, że nadmiar wilgoci też nie służy powojnikom. W przypadku zbyt ciężkiej gleby, która gromadzi wodę – trzeba zadbać o dobry drenaż albo usypać z ziemi niewielki wzgórek i dopiero na tym podwyższeniu posadzić pnącze. Krzewy powojników wymagają gleb żyznych, próchnicznych, wilgotnych, dobrze przepuszczalnych, o odczynie zasadowym lub lekko kwaśnym (w granicach 5-6 pH).

Grunt to dobrze posadzić!


Krzewy można przesadzać w czasie całego sezonu wegetacyjnego, czyli od wiosny do jesieni. Pojemnik z rośliną zanurzamy najpierw na kwadrans w wodzie, aby podłoże dobrze nasiąkło. Ostrożnie wyjmujemy, tak, by nie rozbić bryły korzeniowej. Sadzimy na tej samej głębokości, na której rosły w pojemniku.

Oceń 5,00 / 4 głosy
Wyślij znajomym Wyślij znajomym
Drukuj Drukuj
Redakcja poleca
Wypowiedz się!
Nick:
Opinia:
Raport specjalny