Jak urządzić skalniak?

Kwiaty rosnące pomiędzy kamieniami lub wylewające się kaskadą ze skałek to jedna z ładniejszych dekoracji ogrodów.

Skalniak w ogrodzie - kwiaty, rady pani domu
fot. Fotolia

Skalniak można urządzić na froncie działki lub niedaleko oczka wodnego. Wiele osób tak sytuuje skalniak, by zasłonił mało efektowne fragmenty działki (np. w rogu ogrodzenia) lub po prostu wykorzystuje ukształtowanie terenu.

Pamiętajmy jednak, że większość roślin skalnych lubi słońce, nie planujmy więc skalniaka w miejscu zbyt zacienionym. Aby był faktycznie dekoracyjny, powinien być wyeksponowany – nie sadźmy zatem w jego okolicy wysokich kwiatów, krzewów i drzew.

Co należy przygotować?


Najpierw... miejsce. Placyk pod skalniak trzeba oczyścić z chwastów i założyć drenaż, czyli grubą, około 20-cm warstwę żwiru. Możemy też wykorzystać resztki cegieł i gruzu pozostałych z budowy murku czy domku. Aby ten fundament się nie rozleciał, okładamy go kamieniami i przesypujemy żyzną ziemią. W ten sposób formujemy nasz pagórek na wybraną wysokość.

Na wierzchu skalniaka układamy kamienie, na których bezpośrednio posadzimy rośliny. Kupujmy ich jeden rodzaj. Skały mają bowiem określone pH, a rośliny najbardziej lubią te o odczynie zasadowym i obojętnym. Najbardziej popularne są wapienie i piaskowce. Wapienie mają jasną barwę, piaskowce są najczęściej szare – wybierzmy te, które lepiej komponują się z otoczeniem.

Kamienie, przy których będziemy sadzić kwiaty, należy przysypać ziemią na grubość ok. 25 cm. Ponieważ większość z nich to rośliny górskie, wybierzmy glebę przepuszczalną średnio żyzną.

Jakie wybrać rośliny na skalniak?


Większość kwiatów skalnych to byliny, czyli rośliny wieloletnie. I jak wszystkie kwiaty, w zależności od odmiany kwitną o różnych porach roku. Możemy więc posadzić te wiosenne pomiędzy letnimi i jesiennymi, a wówczas nasz skalniak będzie kolorowy przez cały rok.
  • Kwiaty skalnie kwitnące wiosną. Do tej grupy należą: ciemiernik, rannik, bergenia, zawilec, gęsiówka, skalnica, smagliczka skalna, floksy, sasanki czy dzwonki.
  • Kwiaty skalnie kwitnące latem. Najbardziej popularne wśród nich to rozchodnik, rojnik, czyściec wełniasty, szarotka alpejska, dzwonek dalmatyński, zawilec narcyzowaty.
  • Kwiaty skalnie kwitnące jesienią. Możemy wybrać astry, wrzosy i aksamitki
Łatwe w pielęgnacji są też całoroczne rośliny. Możemy posadzić karłowate iglaki, wyglądające na skalniakach jak choiny w górach. Ozdobne trawy dobrze będą się komponowały z krzewami berberysu. Warto wysiać je pomiędzy gatunkami sezonowymi, będą razem stanowić idealną kompozycję.

Pani domu
Oceń artykuł 6 głosów
Wyślij znajomym Wyślij znajomym
Drukuj Drukuj
Wypowiedz się!
Nick:
Opinia:
Opinie
Krystynka2013.10.25 14:47
Jakie kamienie macie w swoim skalniaku? Ja sie zastanawiam, które wybrać...
Gość2013.05.28 10:49
A kiedy zacząć sadzić na skalniak astry?
Gość2013.05.28 10:48
Skalniak na mojej działce obsadzam co roku nowymi kwiatami. NAjbardzije lubię kompozycje niebanalne, dlatego w tym roku dominuje zieleń i fiolet
Gość2013.05.28 10:48
Mój skalniak już urusł i jest piękny!
Gość2013.05.16 12:32
Czy lawenda przyjmie się na skalniaku?