Sposób na skuteczne mycie okien

Warto czasem zabrać się porządnie za sprzątanie. Jak umyć okna, które są szare i brudne? Wystarczy zastosować te rady...

mycie okien, wiosenne porządki
fot. Panthermedia

Okna warto myć co 4–6 tygodni. Brudne wyglądają nieestetycznie i w dodatku stanowią zaporę dla światła. Już po 2 miesiącach od ostatniego mycia do mieszkania wpada mniej słońca i to prawie o 40 procent!

Na mycie okien wybierz, jeśli to możliwe, dzień pochmurny. Ostre słońce sprawia, że powierzchnia szyb zbyt szybko wysycha i pozostają na niej wyraźne smugi.

Rozpocznij od przetarcia ram okiennych, potem zabierz się za mycie szyb. Nigdy nie czyść ich wyłącznie suchą szmatką, bo drobinki brudu mogą je porysować.

Jeśli zabraknie ci gotowego płynu do mycia szyb, możesz użyć roztworu ciepłej wody z sodą (2 łyżki na litr wody). Bardzo skuteczne jest też przetarcie szyb ściereczką zwilżoną spirytusem denaturowanym, a następnie wypolerowanie do sucha starymi elastycznymi rajstopami. Na szkle nie zostanie nawet najmniejszy pyłek.

Zadbaj także o zgromadzenie wygodnych akcesoriów, które sprawią, że praca pójdzie sprawnie i szybko. Skorzystaj z poniższych propozycji:
 

  • Ściereczka z imrofibry do mycia szyb
Dzięki strukturze plastra miodu pochłania ponad trzy razy więcej wody, niż sama waży, a także nie pozostawia smug ani drobinek materiału. Przetarte nią szyby pięknie błyszczą.
  • Żel czyszczący do mycia szyb
Jest gęstym koncentratem, który można stosować do wszelkiego rodzaju. Cena ok. 21 zł (HG)
  • Czyścik do krawędzi ram okiennych
Niezwykle skuteczny i wygodny. Na końcu rączki znajduje się skrobaczka do usuwania mocniejszych zabrudzeń.
  • Ściągaczka do mycia szyb bez smug
Bardzo poręczna. Można wymieniać w niej gumowe pióro i gąbkę pokrytą specjalną tkaniną umożliwiającą lepsze czyszczenie. Pasuje do kija teleskopowego, który umożliwia mycie okien bez wchodzenia na stołek.
  • Płyn do mycia szyb
Dzięki zawartości alkoholu płyn odpowiednio szybko paruje nie pozostawiając smug. Preparat zawiera też cząsteczki srebra, które tworzą na szybie warstwę ochronną. Ogranicza ona przyleganie kurzu.
  • Rękawice
Wytrzymałe i elastyczne nie utrudniają sprawnego poruszania palcami. Długi mankiet zapobiega pobrudzeniu lub zamoczeniu rękawów. Wygodny rant ułatwia zakładanie i zdejmowanie.

Oceń 3,38 / 16 głosów
Wyślij znajomym Wyślij znajomym
Drukuj Drukuj

Jak dobrać kanapę do salonu?

 

Zobacz także

 
 
Wypowiedz się!
Nick:
Opinia:
Raport specjalny