Dla kogo kredyt hipoteczny?

Zaciągnięcie kredytu hipotecznego wiąże się z określonymi procedurami i zasadami, do których my, jako przyszli kredytobiorcy, powinniśmy się dostosować. Dla laika może być to problem, dlatego doradca finansowy swoim doświadczeniem i pomocą służy w wyborze i przygotowaniu odpowiedniej oferty banku, który najlepiej spełnia oczekiwania i potrzeby klienta.
/ 08.02.2008 23:16
Zaciągnięcie kredytu hipotecznego wiąże się z określonymi procedurami i zasadami, do których my, jako przyszli kredytobiorcy, powinniśmy się dostosować. Dla laika może być to problem, dlatego doradca finansowy swoim doświadczeniem i pomocą służy w wyborze i przygotowaniu odpowiedniej oferty banku, który najlepiej spełnia oczekiwania i potrzeby klienta.

Najważniejszym wskaźnikiem warunkującym uzyskanie kredytu jest posiadanie tzw. zdolności kredytowej. Jest to potencjalna możliwość spłaty raty przyszłego kredytu hipotecznego, przy obecnych dochodach i stałych obciążeniach, takich jak np. inne spłacane kredyty, posiadane karty kredytowe, opłaty związane z gospodarstwem domowym, alimenty itp.

Kolejnym warunkiem jest wartość rynkowa zabezpieczenia takiego kredytu. Przeważnie jest to nieruchomość - mieszkanie, dom, lub działka budowlana którą właśnie zamierzamy kupić. Banki zawsze zabezpieczają się na hipotece takiej nieruchomości. Wartość zabezpieczenia jest weryfikowana przez rzeczoznawców majątkowych i do tej kwoty banki będą mogły udzielić kredytu. W niektórych przypadkach ogólna wartość kredytu może zostać powiększona o kwotę prowizji i ubezpieczenia.

Przy szukaniu najlepszego kredytu należy zwrócić uwagę na kilka czynników kształtujących wysokość raty spłaty. Pierwszym z nich jest okres kredytowania. Im dłuższy tym rata mniejsza, ale wtedy oddajemy bankowi większą sumę odsetek. Porównując kredyt na 20 i 30 lat, suma odsetek będzie większa o mniej więcej 25 proc. w stosunku do kredytu zaciągniętego na krótszy okres.

Drugi czynnik to marża, która jest stała w całym okresie kredytowania. Oprocentowanie kredytu zmienia się co trzy lub co sześć miesięcy. Wskaźniki, które mają wpływ na zmienność oprocentowania, to w przypadku kredytów w PLN WIBOR, a w przypadku kredytów w CHF LIBOR. Wskaźnik plus marża banku daje nam finalne oprocentowanie. Marżę można negocjować z bankiem, jeśli mamy dobre argumenty jak np. wysoka wartość nieruchomości, długi okres kredytu, pewna stabilizacja dochodów. Wówczas negocjacja wysokości marży jest wskazana. To samo z wysokością prowizji, aczkolwiek tu trzeba być ostrożnym. Lepiej zapłacić wyższą prowizję jednorazowo przy uruchomieniu kredytu, niż płacić mniejszą marżę, ale przez cały okres kredytowania.

Kolejnym czynnikiem jest okres oczekiwania na decyzję i wypłatę środków. Od złożenia wniosku do decyzji kredytowej może to potrwać nawet do 30 dni, ale są banki, w których zajmuje to tylko tydzień. Kolejny tydzień lub dwa to spełnienie reszty warunków i uruchomienie kredytu.

Po krótkiej rozmowie z doradcą i uzyskaniu odpowiedzi na podstawowe pytania, pojawia się obraz przyszłego kredytobiorcy i jego możliwości finansowych oraz warunków obsługi przyszłego kredytu.
Słownik terminów finansowych

Prowizja bankowa – jest to jednorazowa opłata za udzielenie kredytu pobierana przez Bank w momencie wypłaty kredytu.

Marża bankowa – czynnik kształtujący ratę kredytu. Jest zawarta w oprocentowaniu, stała przez cały okres kredytowania, podlega negocjacjom co do wysokości.

Karol Grymuła
Doradca Finansowy
Gold Finance

O Gold Finance
Gold Finance jest firmą doradczą pomagającą Klientom w wyborze najkorzystniejszego kredytu spośród szerokiej oferty dostępnej na rynku. Specjalizuje się również w wyborze odpowiednich dla Klienta form lokowania i inwestowania pieniędzy oraz ubezpieczeń na życie. Wkrótce oferta poszerzona zostanie również o leasing. Kapitał Gold Finance jest w 100% pochodzenia polskiego, co umożliwia prowadzenie usługi niezależnego doradcy, działającego zgodnie z potrzebami Klienta, a nie potrzebami korporacji. Profesjonalizm Gold Finance oparty jest przede wszystkim na wiedzy doradców, którzy swoje wieloletnie doświadczenie zdobywali w bankach i wiodących instytucjach finansowych. Gold Finance mając na uwadze pełną dostępność oraz satysfakcję Klienta z proponowanych usług, w planach na najbliższe 3 lata przewiduje otwarcie 30 biur na terenie Polski oraz poszerzenie kadry o 500 aktywnych Doradców Finansowych do dyspozycji Klientów.
W styczniu 2007 roku Gold Finance zostało wyróżnione tytułem Euromarka za zapewnianie kompleksowej obsługi Klientów we wszystkich obszarach. Doradca Gold Finance został również przyjęty do elitarnej organizacji Million Dollar Round Table, która zrzesza 1% najlepszych profesjonalistów z branży doradztwa finansowego z 76 krajów.