Detoks na zdrowie

Jest wiele sposobów na oczyszczenie organizmu. Przetestowałyśmy te najbardziej popularne!

kobieta, musli

Jedni jedzą jabłka, drudzy tylko piją wodę, jeszcze inni korzystają z aptecznych preparatów detoksykujących. Jest wiele sposobów na oczyszczenie organizmu. Przetestowałyśmy te najbardziej popularne!

Nie istnieje jeden doskonały przepis na detoks – mówi Joanna Wardak, dietetyk z Europejskiego Centrum Leczenia Otyłości Dzieci i Dorosłych. Jest wiele teorii i w związku z tym wiele metod oczyszczania organizmu. Każdy może mieć własny pomysł na detoks, ale warto pamiętać, że dobra dieta oczyszczająca powinna być pełnowartościowa (z wyjątkiem głodówek i monodiet) i z założenia nie jest kuracją odchudzającą (choć prawie zawsze w jej trakcie się chudnie). Jest za to idealnym wstępem do diety odchudzającej (przyzwyczajasz się do mniejszych porcji) i dobrym pomysłem na zmianę nawyków żywieniowych. Czy detoks jest bezpieczny i można go robić na własną rękę? Jeśli nie głodzisz się radykalnie i oczyszczasz pod okiem specjalistów – jak najbardziej! Możesz wybrać między łagodnym programem miesięcznym, bardziej radykalnym 10-dniowym, detoksem weekendowym, minipostami i minidietami (trwającymi nie dłużej niż 1–2 dni). Ale już robienie radykalnych głodówek (typu picie samej wody) nie ma większego sensu i może przynieść więcej szkód niż korzyści.

Ale trują!
Organizm zazwyczaj radzi sobie z usuwaniem toksyn (codziennie oczyszcza się przez wątrobę, nerki, płuca i skórę) – twierdzi Joanna Wardak. Czasami jednak warto mu pomóc, unikając "obciążaczy”: alkoholu, papierosów, kawy czy żywności wysokoprzetworzonej. Jednak teoria dotycząca toksyn atakujących nasz organizm jest mocno przesadzona. Toksyny to związki silnie trujące (są np. w niektórych grzybach). Jeśli bylibyśmy w zasięgu ich działania, nie moglibyśmy normalnie funkcjonować (często prowadzą do śmierci). To, co podtruwa nas na co dzień, to nie toksyny, lecz zanieczyszczenia środowiska oraz substancje zawarte w używkach (kofeina, teina, alkohol, nikotyna, resztki zmetabolizowanych leków, chemiczne dodatki do żywności). Organizm sam je usuwa, ale jeśli jest ich zbyt dużo, wolniej radzi sobie ze "sprzątaniem” (stąd cellulit, bóle głowy, osłabienie i alergie pokarmowe). Na nagromadzenie substancji drażniących reagujmy napięciem psychicznym i objawami fizycznymi.

Detoks kosmetyczny
Podczas oczyszczania na skórze mogą wystąpić krostki i wypryski. Właściwa pielęgnacja pomoże jej odzyskać równowagę. Co warto robić?
Złuszczanie Polecamy mikrodermabrazję (gabinetową lub domową), która działa głębiej niż peeling. Dodatkowo możesz co drugi dzień złuszczać skórę szorstką rękawicą, a po kąpieli wycierać się szorstkim ręcznikiem.
Domowe kąpiele w solach, solankach, algach i błocie przyspieszają uwalnianie potu i tonizują skórę. Optymalna temperatura: 39°C, czas: 15 minut. Sauna Wysoka temperatura pobudza wydzielanie zanieczyszczeń wraz z potem.
Zabiegi detoksykujące u kosmetyczki składają się głównie z maseczek oczyszczających skórę (z glinki, alg, minerałów), które "wysysają” z niej zanieczyszczenia i poprawiają mikrokrążenie. Polecamy: Micronized Marine Algae Seaweed Body Wrap Thalgo z okładem z alg (150 zł), Oligo Thermy Ericson Laboratoire z trzema glinkami (200 zł) lub Aromatic Body Guinot (160 zł) z zieloną herbatą.

Oceń 3,11 / 18 głosów
Wyślij znajomym Wyślij znajomym
Drukuj Drukuj
Redakcja poleca
Wypowiedz się!
Nick:
Opinia:
Kalkulator BMI
Waga Wzrost
Oblicz