Pieczywo pełnoziarniste - 8 pytań i odpowiedzi

pieczywo pełnoziarniste - fakty i mity fot. Fotolia
Nie wiesz, które wybierać? Nie wiesz, na jakie porcje możesz sobie pozwolić? Oto 8 najczęstszych pytań i odpowiedzi na temat pieczywa pełnoziarnistego!
Agata Bernaciak / 21.08.2013 16:20
pieczywo pełnoziarniste - fakty i mity fot. Fotolia

1. Czym się różni pieczywo chrupkie od lekkiego?

Pieczywo chrupkie wypiekane jest w piecu, z ciasta powstałego z mąki i wody, a następnie posypywane jest różnymi dodatkami: sezamem, płatkami owsianymi, otrębami itp.

Pieczywo lekkie zaś powstaje w procesie ekstruzji, podczas którego na ciasto działa bardzo wysoka temperatura i ciśnienie. W wyniku tego powstają kromeczki bardzo lekkie i puszyste. Smakuje równie dobrze jako podstawa lekkich kanapek, jak i samodzielna przekąska.

2. Co to znaczy, że pieczywo jest pełnoziarniste?

Pieczywo pełnoziarniste to takie, które jest wypiekane z mąki powstałej z całych ziaren zboża: jądra, kiełka i łuski. Nie musi zatem zawierać dosłownie pełnych ziaren – są one obecne w postaci pełnoziarnistej mąki. Produkty pełnoziarniste to jeden z najzdrowszych rodzajów pożywienia.

3. Dlaczego pieczywo pełnoziarniste jest zdrowsze od zwykłego?

Sekret tkwi w zewnętrznej warstwie ziarna, zawierającej dużo więcej błonnika, substancji bioaktywnych, witamin i minerałów niż jego środek, z którego powstaje biała (oczyszczona) mąka. Jak wykazują badania, produkty pełnoziarniste wspomagają działanie układu pokarmowego, redukują ryzyko nadwagi oraz są pomocne w profilaktyce chorób serca i cukrzycy.

4. Jakie są zalety diety bogatej w produkty pełnoziarniste?

Jest ich cały szereg. Oto najważniejsze:
  • dłuższe uczucie sytości po posiłku
  • sprawniejsze działanie układu pokarmowego
  • zredukowanie ryzyka chorób serca
  • zredukowanie ryzyka cukrzycy
  • zredukowanie ryzyka nadwagi
  • pomoc w kontroli wagi
  • zredukowanie chęci sięgania po słodycze
  • lepsze samopoczucie

5. Co to jest błonnik i gdzie się znajduje?

Błonnik jest związkiem występującym w pożywieniu pochodzenia roślinnego, między innymi w ziarnach zbóż. Jego rozłożenie w ziarnie nie jest równomierne i znajduje się głównie w łusce ziarna. Błonnik jest skomplikowanym związkiem, nieulegającym rozkładowi podczas trawienia.

Jest on jednak niezbędnym elementem w naszej diecie: zwalnia szybkość jedzenia, wzmaga wydzielanie śliny, powodując tym rozcieńczanie próchniczogennych cukrów, wiąże i usuwa z organizmu szkodliwe substancje, wytwarza poczucie sytości i ułatwia pracę jelit. Błonnik wiąże i usuwa również część zawartego w pożywieniu tłuszczu.

6. Dlaczego teraz mówi się tyle o produktach pełnoziarnistych?

Warto pamiętać, że w dawnych czasach ludzie jedli o wiele więcej produktów pełnoziarnistych niż dzisiaj. Nowoczesna dieta doprowadziła do wielu schorzeń takich jak cukrzyca, otyłość i choroby serca. Wiele badań naukowych wskazuje na to, że produkty pełnoziarniste mogą zredukować ryzyko występowania tych chorób i pozytywnie wpłynąć na zdrowie ludzkości.

7. Czy produkty pełnoziarniste można produkować z każdego rodzaju zboża?

Tak, choć z technologicznego punktu widzenia trudniej jest wyprodukować dobry pełnoziarnisty produkt z jęczmienia, owsa i pszenicy. Pełnoziarnista mąka pszenna na przykład ma nieco gorzkawy smak. Dlatego też najpopularniejsze są żytnie produkty pełnoziarniste.

8. Czym wyróżnia się żyto na tle innych zbóż?

Żyto charakteryzuje się wysokim poziomem błonnika, białka, węglowodanów, substancji bioaktywnych, minerałów, witamin oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Pełnoziarniste produkty żytnie dostarczają węglowodanów złożonych i białka w połączeniu z wysokim poziomem błonnika oraz niskim poziomem tłuszczu.

Redakcja poleca

REKLAMA