Żywieniowa lista przebojów

Dostępnych na naszym rynku jest coraz więcej różnorodnych produktów spożywczych. Kuszą swoim wyglądem, zapachem i tajemniczością, bądź też są mało atrakcyjne pod tymi względami. Niektóre z nich to skarbnice wielu składników pokarmowych, niezbędnych ludzkiemu organizmowi.
/ 05.02.2010 07:51
Dostępnych na naszym rynku jest coraz więcej różnorodnych produktów spożywczych. Kuszą swoim wyglądem, zapachem i tajemniczością, bądź też są mało atrakcyjne pod tymi względami. Niektóre z nich to skarbnice wielu składników pokarmowych, niezbędnych ludzkiemu organizmowi.

Jakie produkty zatem warto spożywać? Poniżej lista pokarmów, które mogą urozmaicić nasze codzienne, często monotonne menu.

Awokado
Jest to owoc, który z powodzeniem może zastąpić w jadłospisie masło. Nie bez powodu został nazywany „maślanym owocem” - dojrzały ma miękką, mazistą konsystencję. Warto go włączyć do swojej diety ze względu na zawartość witamin – C, E, K, H, PP, z grupy B, prowitaminy witaminy A oraz błonnika. Ma niską zawartość węglowodanów, zatem jest doceniany przez cukrzyków. Jego spożywanie pomaga ustrzec przed chorobami układu sercowo-naczyniowego.

Żywieniowa lista przebojów

Brokuł
Jest zielonym warzywem, które szczyci się wyższą zawartością witaminy C, niż owoce cytrusowe. Bogaty jest także w witaminy młodości – A i E. Brokuł jest dobrym źródłem wapnia, fosforu, żelaza i magnezu. Zawiera też flawonoidy, które chronią przed chorobami nowotworowymi.

Chleb razowy
Jeżeli jest prawdziwy – jest bardzo cennym źródłem witamin i minerałów. Zawiera m.in. witaminy z grupy B, poprawiające stan układu nerwowego, zapobiegające niedokrwistości, witaminę E i beta-karoten. Jest też źródłem błonnika, który nie tylko wpływa na poprawę perystaltyki jelit, ale i obniża poziom cholesterolu i glukozy we krwi. Pęczniejąc w żołądku, zabija głód. Razowiec to także skarbnica minerałów.

Dynia
Ten często przeszło ośmiokilogramowy owoc, jest źródłem wielu pierwiastków, niezbędnych dla zdrowego funkcjonowania; zawiera m.in. potas, magnez, wapń, fosfor i żelazo. Obfituje też w przeciwutleniajacy beta-karoten, witaminę E i z grupy B. Na szczególną uwagę zasługują też pestki dyni, bogate w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, aminokwasy, fitosterole i żywice. Fitosterole mogą wspomagać profilaktykę chorób prostaty. Pestki są też cenione za zawartość lecytyny, która pozytywnie wpływa na układ nerwowy, procesy myślenia i zapamiętywania, więc warto ją podjadać podczas uczenia się i innych wysiłków umysłowych.

Figi
Świeże owoce, nie suszone są bogate w beta-karoten, witaminę C i z grupy B oraz minerały – potas, magnez, wapń i fosfor. Po wysuszeniu wzrasta m.in. ilość potasu i witamin z grupy B. Z fig wytwarza się sok, który wykazuje działanie ochronne na serce i naczynia krwionośne. Odwary z owoców zaś są pomocne w łagodzeniu kaszlu, zaparć i pobudzaniu laktacji.

Grejpfrut
Już od dawna wiadomo, że grejpfruty korzystnie wpływają na gospodarkę węglowodanową i lipidową naszego organizmu. Obniżają poziom glukozy i cholesterolu we krwi, a więc mogą zagościć w diecie cukrzyków i osób chorujących na serce. Grejpfruty zawierają przede wszystkim witaminy: C i z grupy B. Są też źródłem flawonoidów, wykazujących działanie antyoksydacyjne, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze.

Halibut
To ryba morska, różnie tłusta – co zależy od gatunku. Tłuszcz ten zawiera dużo nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3. Dzięki ich przyjmowaniu można obniżyć u siebie ryzyko wystąpienie chorób miażdżycowych naczyń krwionośnych, autoimmunologicznych, nowotworów. Wykazują też właściwości podwyższające poziom serotoniny, która warunkuje nasze dobre samopoczucie. Kwasy omega-3 wspomagają układ odpornościowy.

Indyk
Mięso z indyka jest jednym z najchudszych mięs. Zawiera witaminy PP, B6, B12 i selenu. Indyk ma o dużo mniej cholesterolu i nienasyconych kwasów tłuszczowych niż mięsa innych zwierząt. Ze względu na mniejszą kaloryczność, warto wdrożyć mięso indyka do diety.

Jeżyny
Są źródłem witaminy C, z grupy B, flawonoidów, pektyn, beta-karotenu, potasu, magnezu i wapnia. Sok z jeżyn, albo napar z suszonych owoców mogą pomagają w łagodzeniu objawów napięcia przedmiesiączkowego i bólu podczas miesiączki.

Kapusta
Zwłaszcza surowa – jest wtedy pełnowartościowa. Obróbka termiczna obniża w niej zawartość składników pokarmowych. Kapusta jest bardzo bogatym źródłem pierwiastków, takich jak siarka, potas, wapń, fosfor, mangan, miedź, żelazo i sód oraz witamin: A, z grupy B, C, E. Zawiera też substancje zapobiegające nowotworom, poprawiające funkcjonowanie tarczycy i normalizujące temperaturę ciała.

Karczochy
Dzięki zawartości cukru jakim jest inulina, jest warzywem mile widzianym w jadłospisie cukrzyków. W karczochach znajduje się mnóstwo flawonoidów, które wykazują działanie ochraniające wątrobę, regulujące gospodarkę tłuszczową, przeciwbakteryjne i antyoksydacyjne.

Migdały
To skarbnica łatwo przyswajalnego dla nas wapnia, który jest podstawowym budulcem kości. Zawiera też białko, wielonienasycone kwasy tłuszczowe i wiele składników mineralnych – magnez, potas, fosfor oraz witaminy B2 i E. Jeżeli włączymy migdały do swojej diety, przyczynimy się do obniżenia ryzyka wystąpienia choroby niedokrwiennej serca, problemów z gospodarką lipidową i wzrokiem.

Owoce morza
W zależności od gatunku, mają różne walory odżywcze. Wszystkie są jednak niskokaloryczne i lekkostrawne. Są bogate głównie w witaminy z grupy B, jod, selen, wapń i magnez. Warto je spożywać raz w tygodniu, co sprzyja profilaktyce chorób serca.

Patison
To lekkostrawne warzywo, nawet już zapomniane. Zawiera umiarkowane ilości witamin z grupy B, C, PP i karoteny oraz dużo minerałów, jak magnez, fosfor, wapń i żelazo. Marynowane patisony szybko gaszą pragnienie i są świetnym, zdrowym dodatkiem do dań mięsnych.

Rukola
Ostre liście rukoli nadają wyrazu niejednemu jałowemu daniu. Zawiera sporo witaminy C, beta-karotenu, cynku, żelaza i białka roślinnego. Jest lekkostrawna i niskokaloryczna.

Szpinak
To bogate w witaminy i minerały liście. Szpinak ma specyficzny smak, który nie każdemu przypadnie do gustu. Zawiera beta-karoten, witaminy z grupy B, PP i C, żelazo, mangan, miedź, magnez, potas, sód, jod i fosfor. Aby zwiększyć przyswajanie żelaza ze szpinaku, warto go spożywać z produktami białkowymi (jaja) lub witamina C (natka pietruszki).

Truskawki
Może i pospolite, są nie tylko pyszne, ale i wartościowe. Obfitują w witaminę C antocyjany – substancje poprawiające m.in. stan naczyń krwionośnych i wzroku. W dojrzałych owocach znajduje się również bromelina, która ułatwia trawienie białek, a także rozpuszczające skrzepy krwi. Niektórzy podają, że truskawki są też afrodyzjakami.

Wino wytrawne
Szczególnie czerwone, zawiera substancje antyoksydacyjne, wpływające pozytywnie m.in. na układ krążenia, zapobiegając chorobom serca. Oczywiście wino pite z umiarem przynosi korzyści zdrowotne, a nie opróżnienie całej butelki wina do obiadu. Lampka w zupełności wystarczy.

Wołowina
Jest czerwonym mięsem, bardzo wartościowym. To źródło przede wszystkim białka, witaminy B6 i B12, żelaza, potasu, magnezu, cynku. Ponadto ścięgniste mięso zawiera żelatynę, korzystnie wpływającą na nasze stawy. Raz w tygodniu wskazane jest jedzenie porcji czerwonego mięsa, np. pieczonego w folii lub duszonego.

Żurawina
Jest znana przede wszystkim z właściwości zakwaszających mocz i profilaktyki zakażeń układu moczowego. Jest źródłem witaminy C, potasu, fosforu, wapnia i magnezu. Ma też właściwości podobne do czerwonego wina. Dzięki antyoksydantom, chroni przed chorobami serca i obniża poziom złego cholesterolu.

Katarzyna Ziaja

Redakcja poleca

REKLAMA