Wojna antyutleniaczy z wolnymi rodnikami

Warzywa i owce pomogą Ci zwalczyć zaparcia/ fot. Shutterstock
Wolne rodniki powstają podczas procesu metabolizmu tlenu. Jednak mogą dostawać się do organizmu także na skutek czynników zewnętrznych. Ich nadmiar może być przyczyną ponad 50 chorób, m. in. nowotworów, miażdżycy, choroby niedokrwiennej serca, Alzheimera.
/ 09.12.2010 11:02
Warzywa i owce pomogą Ci zwalczyć zaparcia/ fot. Shutterstock

Wolne rodniki to cząsteczki, które posiadają jeden niesparowany elektron. Dążąc do przyłączenia go, utleniają każdy związek, który napotkają. W organizmie człowieka wiążą się najczęściej z białkami i cząstkami DNA. Taki związek wyzwala niszczącą reakcję łańcuchową, która może prowadzić do bardzo poważnych chorób. Jak się przed nimi bronić?

Obronią nas przeciwutleniacze

Przed wolnymi rodnikami można się obronić. Organizm sam wytwarza mechanizmy antyoksydacyjne, które równoważą działanie procesów utleniania w komórkach (skąd biorą się wolne rodniki), dzięki czemu nasz organizm funkcjonuje prawidłowo. Po prostu im więcej cząstek przeciwutleniających w układzie człowieka, tym mniej wolnych rodników. Możemy pomóc naszemu organizmowi w tej walce unikając palenia papierosów, nadmiernego opalania się oraz spożywając odpowiednie produkty, które zawierają naturalne antyutleniacze.

Przeczytaj: Co jeść, gdy ma się grupę krwi 0?

Gdzie znaleźć antyutleniacze?

Wiele przeciwutleniaczy znajdziemy w warzywach i owocach. Zaleca się dziennie spożycie przynajmniej 200 g warzyw i 200 g owoców.

Wysoką zdolnością pochłaniania wolnych rodników tlenu charakteryzują się między innymi jagody, przyprawy korzenne i ziołowe, warzywa strączkowe (przede wszystkim fasola), granatowe owoce brazylijskiej palmy acai.

Niektóre witaminy i mikroelementy także pełnią role przeciwutleniaczy: selen, witaminy A, C, E. Ponadto antyutleniaczy powinniśmy szukać w chlebie i makaronie z pełnego ziarna, brązowym ryżu, kaszach, nasionach roślin strączkowych.

Przydatne jest również picie herbaty, ale nie byle jakiej. Jeśli mamy ochotę na herbatę, wybierzmy herbatę zieloną. Nie jest ona, tak jak czarna herbata, poddawana procesowi fermentacji, dzięki czemu zachowuje swoje wartościowe składniki i może pochwalić się największą zawartością antyutleniaczy.

Polecamy również: Retinoidy - pomoc w schorzeniach dermatologicznych

Redakcja poleca

REKLAMA