Wiosna na talerzu czyli nowalijkowa uczta

Po długiej zimie zarówno przyroda jak i nasze ciało budzą się do nowego życia. Instynktownie czujemy zbliżającą się ciepłą porę roku i mamy potrzebę wzmocnić nasz organizm dawką świeżych witamin.
/ 10.03.2009 09:11
Po długiej zimie zarówno przyroda jak i nasze ciało budzą się do nowego życia. Instynktownie czujemy zbliżającą się ciepłą porę roku i mamy potrzebę wzmocnić nasz organizm dawką świeżych witamin.

Zmienia się nasz apetyt – mamy ochotę na lżejsze, lekkostrawne posiłki, a zarazem pełne witamin. Po okresie zimy, gdy nasza dieta koncentrowała się głównie na dostarczeniu organizmowi dostatecznej dawki kalorii potrzebnej do jego ogrzania, nadeszła pora na całkowitą zmianę żywienia.
Wiosenne nowalijki czyli pierwsze warzywa i owoce pojawiające się po zimie stanowią dla nas nieodpartą pokusę, jednak musimy pamiętać, że nowalijki hodowane w sztucznych warunkach cieplarni, często naszpikowane chemią, dzięki której szybciej rosną nie są tak naprawdę tym co nasz organizm potrzebuje.
Kupujmy więc warzywa u sprawdzonych źródeł, pochodzące z upraw biologicznych albo te importowane z ciepłych krajów, są o wiele mniej szkodliwe.

Wiosna na talerzu czyli nowalijkowa uczta

Możemy także spróbować wyczarować mały wiosenny ogródek w domu. Szczęśliwi właściciele prawdziwego ogrodu mogą zasadzić warzywa bezpośrednio w nim, a kto go nie posiada równie dobrze może posadzić je w doniczkach i ustawić na balkonie. Takie balkonowe nowalijki łatwe w hodowli to na przykład szczypiorek czy przebogata w witaminy rzeżucha.
W marcu możemy już wysiać rzodkiewkę, seler, cebulę, por, a w kwietniu buraczki, sałatę, rukolę, marchewkę, pietruszkę. Warto też hodować swieże zioła i dodawać je do sałatek czy innych dań takie jak: rozmaryn, bazylia, majeranek, szałwia, mięta.
Pomysły na wiosenne sałatki z nowalijek:

Zielona sałatka

SKŁADNIKI:
główka świeżej, chrupkiej sałaty,
50 g rukoli,
2 młode ogórki,
10 listków bazylii,
sól,
oliwa z oliwek

WYKONANIE:
Umyć sałatę, osuszyć i wyłożyć dno dużego talerza jej liśćmi. Pokroić ogórki w drobne krążki i ułożyć na liściach sałaty. Na to wyłożyć rukolę i listki bazylii, lekko posolić i polać po wierzchu oliwą z oliwek.

Sałatka z białych rzodkiewek

SKŁADNIKI:
4 duże białe rzodkiewki,
1 zielone jabłko,
pół kubeczka jogurtu naturalnego,
szczypta soli,
szczypta białego pieprzu

WYKONANIE:
Umyć rzodkiewki i pokroić je w krążki, włożyć do miski, posolić i pozostawić na 10 minut. W międzyczasie obrać jabłko, pokroić je na ćwiartki, a te w cienkie, milimetrowe plasterki. Dodać do rzodkiewek. Jogurt zmieszać ze szczyptą białego pieprzu a następnie polać nim rzodkiewki i jabłko, wymieszać wszystko.

Sałatka z rzodkiewkami i rukolą

SKŁADNIKI:
pęczek czerwonych rzodkiewek,
200 g rukoli,
2 młode cebulki,
50 ml oliwy z oliwek,
szczypta soli

WYKONANIE:
Umyć rzodkiewki i pokroić w krążki. Umyć rukolę. Obrać cebule i także pokroić w drobne plasterki. Warzywa włożyć do miseczki, dodać szczyptę soli, oliwę i wymieszać.

Anna Łyczko Borghi

Redakcja poleca

REKLAMA