Rodzaje sałat

kiobieta z sałatą fot. Panthermedia
Kuszą bogactwem aromatów, cennymi składnikami i… niemal zerową kalorycznością. O czym mowa? Oczywiście o sałacie!
/ 28.06.2012 15:30
kiobieta z sałatą fot. Panthermedia

Kiedyś w naszych sklepach królowała sałata masłowa. Dziś półki uginają się od jej najróżniejszych odmian. Warto po nie sięgać, bo mają same zalety: zawierają dużo witaminy C i E, żelaza, magnezu oraz przeciwutleniaczy, dostarczając przy tym zaledwie 12 kcal w 100 g. A jak smakują!

Dobre rady

  • Sałatę myj dokładnie, ale krótko, w zimnej wodzie – inaczej zwiędnie i straci swój aromat.
  • Nie krój jej nożem (wyjątek: sałata lodowa), lecz rwij w palcach – listki sałaty wchodzą w reakcję ze stalą, wskutek czego stają się gorzkie i czernieją na brzegach.
  • Dodatki stosuj z umiarem, nie powinny bowiem przyćmić delikatnego smaku sałaty.
  • Sałatę mieszaj z innymi składnikami i polewaj sosem tuż przed podaniem – wtedy pozostanie krucha i aromatyczna.

Samo zdrowie! Zawarte w sałacie składniki poprawiają trawienie i odporność. Korzystnie wpływają także na cerę i zapobiegają bezsenności.

Rodzaje sałat

Dębolistna
Bordowo wybarwione liście mają łagodny, lekko orzechowy smak. Doskonała z winegretem lub sosem śmietanowym, najlepiej w połączeniu z innymi sałatami.

Masłowa
Najpopularniejsza na polskich stołach, ma delikatne listki o łagodnym smaku. Najlepiej smakuje ze śmietaną lekko doprawioną sokiem
z cytryny i cukrem.

Lodowa
Bardzo kruche listki o łagodnym smaku tworzą główkę przypominającą kapustę. Świetna w lekkim sosie jogurtowym np. z pomidorami, ogórkami i grzankami.

Rukola
Jej orzechowe w smaku listki przypominają liście mlecza. Polecamy ją z dodatkiem winegretu, świeżych lub suszonych pomidorów, mozzarelli i posiekanych orzechów.

Endywia
Wąskie, mocno postrzępione liście mają wyczuwalną goryczkę. Dobrze się łączy z owocami, orzechami. Idealnym dodatkiem do niej jest sos z sera pleśniowego i śmietany.

Rzymska
Ma kruche, długie, słodkawe listki, składające się w zwartą główkę. Doskonale łączy się z sosami na bazie majonezu lub śmietany, a także z serami i orzechami.

Radicchio
To kuzynka cykorii, ma więc też jej charakterystyczną goryczkę. Najlepsza z łagodnym sosem na bazie jogurtu lub oliwy, doprawionym szczyptą cukru.

Roszponka
Drobne okrągłe listki mają lekko orzechowy smak. Najlepiej wypada w połączeniu z winegretem. Można też przygotować ją na ciepło – udusić lub zrobić na jej bazie zupę.

Apetyczne dodatki do sałat

Zwykłą sałatę zmienią w wytworne danie. Warto je mieć zawsze pod ręką, bowiem wtedy przygotowanie potrawy zabierze ci zaledwie kilka chwil.
  • Grzanki: kromki bułki pokrój w kostkę i zrumień na oleju lub oliwie. Dodawaj do sałaty lodowej, rzymskiej lub rukoli.
  • Serowe kulki: twaróg utrzyj ze śmietaną i dodatkami (ziołami, pastą łososiową, mielonymi orzechami). Uformuj kulki. Możesz dodatkowo obtoczyć je w mielonej papryce lub curry.
  • Boczek: zrumienione na suchej patelni chrupiące paski to idealny dodatek do wszystkich sałat.
  • Pieczeń: np. kurczak, schab w plastrach. Świetny dodatek do sałaty rzymskiej lub lodowej.

Redakcja poleca

REKLAMA