Prozdrowotne właściwości przypraw

Aby obliczyć BMI wystarczy zastosować proste równianie/ fot. Fotolia fot. Fotolia
Spożywając niektóre rodzaje produktów spożywczych oraz dodatków, nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo wpływają na nasz organizm. Najnowsze badania dowodzą, że przyprawianie wysokotłuszczowych posiłków wybranymi rodzajami ziół zmniejsza negatywne efekty spożycia tłuszczów. Jakich przypraw używać, aby posiłek był mniej „tłusty”?
/ 31.08.2011 13:14
Aby obliczyć BMI wystarczy zastosować proste równianie/ fot. Fotolia fot. Fotolia

Jesteś tym, co jesz

Wysokotłuszczowe posiłki nie służą ani zdrowiu, ani prawidłowej pracy układu pokarmowego, w tym funkcji trawiennych. Duża zawartość tłuszczu w zjedzonym pokarmie powoduje zwiększenie stężenia triglicerydów we krwi - w zbyt dużej ilości odkładają  się w tkance tłuszczowej.

Najgorszymi efektami zbyt dużego poziomu triglicerydów we krwi są nadwaga, otyłość oraz choroby układu krążenia, w tym miażdżyca.

Polecamy też: Tłuszcze w naszej diecie

Wpływ wysokotłuszczowej diety

Można zauważyć, że wysoki poziom triglicerydów  jest związany ze stylem życia - brakiem aktywności fizycznej, paleniem papierosów, nadużywaniem alkoholu lub zbyt wysoką ilością węglowodanów w diecie. Przebyte choroby lub predyspozycje genetyczne również mogą być przyczyną wzrostu stężenia wspomnianych związków we krwi.

Polecamy też: Ile tłuszczu w diecie potrzebujemy?

Jak zmniejszyć ilość cząsteczek tłuszczu we krwi?

Najważniejsze zalecenia lekarzy i dietetyków, pozwalające obniżyć stężenie triglicerydów we krwi obejmują:

  • właściwą dietę;
  • aktywność fizyczną;
  • ograniczenie tłuszczu oraz cukru w diecie;
  • kontrolę masy ciała;
  • ograniczenie spożycia alkoholu (do jednego drinka dziennie w przypadku kobiet i do dwóch drinków dziennie w przypadku mężczyzn);
  • rzucenie palenia.

Co jeszcze możemy zrobić ze zbędnym tłuszczem?

Badanie zostało przeprowadzone wśród mężczyzn w wieku 30 – 65 lat, cierpiących na nadwagę, lecz bez żadnych innych dolegliwości. W badaniu wykorzystano 3 rodzaje posiłków: kurczaka curry, włoski chleb z ziołami i cynamonowe herbatniki, do których dodano 2 łyżki przypraw. Natomiast dania kontrolne nie zawierały przypraw. Uczestnicy byli poproszeni o zjedzenie podanych potraw.

Następnie co 30 minut pobierano od nich krew – od spożycia posiłków przez okres 3 godzin. W ten sposób naukowcy chcieli sprawdzić, czy przyprawy mają jakikolwiek wpływ na nasz organizm.

Jak przyprawy służą zdrowiu?

Okazało się, że w posiłkach przyprawionych ziołami o największym działaniu przeciwutleniającym (najwyższe stężenie przeciwutleniaczy) zauważono bardzo pozytywne efekty w organizmie. Do przyprawiania posiłków użyto: rozmarynu, oregano, cynamonu, kurkumy, czarnego pieprzu, goździków, czosnku oraz papryki.

Kiedy posiłek zawierał mieszankę przypraw, aktywność przeciwutleniaczy we krwi była wyższa o 13%, wydzielanie insuliny zmniejszyło się aż o 20%, a poziom triglicerydów we krwi o 30%!

Przyprawy zmniejszają stres oksydacyjny, który – zdaniem wielu badaczy – jest przyczyną chorób serca, zapalenia stawów i cukrzycy. Przyprawy, będące źródłem antyoksydantów obniżają ryzyko chorób przewlekłych. Dawka przeciwutleniaczy musi być jednak taka sama jak ilość występująca w kieliszku czerwonego wina czy też ok. 40 g gorzkiej czekolady. Co więcej, w badaniu zauważono, że dodanie dwóch łyżek przypraw do posiłków nie powodowało dolegliwości żołądkowych.

Warto wzbogacać smak dań rozmaitymi ziołami. Zwiększy to nie tylko walory smakowe posiłku, ale również zdrowotne.

Redakcja poleca

REKLAMA