Produkty zbożowe – fundament zdrowej diety

Chleb razowy powstaje z mąki razowej - grubo mielonej.
Nie jest prawdą, że produkty zbożowe (jedzone w rozsądnych ilościach) są tuczące. Wręcz przeciwnie: najlepszą wiadomością dla smakoszy chleba czy makaronu jest to, że chronią one przed hipoglikemią i gwałtownym nasileniem apetytu.
/ 04.10.2010 13:55
Chleb razowy powstaje z mąki razowej - grubo mielonej.

Produkty zbożowe – smaczne i zdrowe?

Produkty zbożowe są doskonałym źródłem węglowodanów złożonych (które dostarczają energię dla pracy mięśni i funkcjonowania organizmu), witamin B1, niacyny (witaminy PP), wartościowego białka roślinnego, jak również składników mineralnych: magnezu, żelaza, cynku, potasu oraz błonnika pokarmowego.

Należy przy tym podkreślić znaczenie węglowodanów złożonych (głównie jest to skrobia), które znajdują się w tej grupie produktów. Ich strawienie zajmuje organizmowi trochę czasu, dlatego zjedzenie makaronu czy chleba w mniejszym stopniu i wolniej podnosi poziom cukru we krwi niż zjedzenie produktów, które zawierają cukry proste (np. słodyczy czy owoców). Chronią one tym samym przez hipoglikemią, gdyż po ich spożyciu przez kilka godzin na stałym poziomie utrzymuje się stężenie glukozy we krwi (ze względu na to, że skrobia rozkłada się powoli).

Dzięki produktom zbożowym czujemy też sytość i nie sięgamy po (na ogół wysokokaloryczne) przekąski.

Polecamy: Encyklopedia zdrowia

Ile porcji dziennie?

W przypadku osób chorych na cukrzycę aż 45-50% dziennego spożycia kalorii powinno pochodzić z węglowodanów złożonych. To one stanowią główne źródło energii i w związku z tym powinniśmy zjadać dziennie 5 porcji produktów zbożowych w diecie na 1500 kcal, 6 porcji w diecie na 1800 kcal, a w dietach powyżej 2000 kcal – 7 i więcej porcji. Dodajmy, że jedna porcja to np. jedna kromka chleba (40 g) lub 30 g (przed ugotowaniem) kaszy, płatków, czy ryżu.

Taka sama ilość każdego dnia każda osoba chora na cukrzycę powinna mieć indywidualnie ustaloną (przez lekarza lub dietetyka) ilość produktów zbożowych, które może zjeść w ciągu dnia. Jest to spowodowane tym, że takie produkty wpływają na wzrost cukru we krwi. Najlepiej jest, by każdego dnia w poszczególnych posiłkach zjadać podobną ich ilość. Jeśli więc w poniedziałek na śniadanie zjadamy 2 porcje tych produktów, to na śniadanie we wtorek, środę itd. również powinniśmy spożyć 2 porcje. Pomaga to utrzymać prawidłowy poziom cukru we krwi.

Diabetycy powinni unikać pieczywa cukierniczego, ponieważ zawiera sporo cukru i tłuszczu, np. rogali, drożdżówek, słodkich bułek, croissantów i pieczywa francuskiego.

Warto wiedzieć: Do czego służy indeks glikemiczny?

Jak sprawić, by nasza dieta była bardziej wartościowa?

Obok produktów tradycyjnych poleca się produkty wzbogacone w witaminy i składniki mineralne (np. mąkę). Warto tutaj wspomnieć o tym, że od kilku lat można kupić mąkę wzbogaconą w witaminy z grupy B. Szczególnie wartościowa jest wówczas, gdy zawiera kwas foliowy – witaminę, która przeciwdziała podnoszeniu poziomu homocysteiny we krwi. Dodajmy, że jej wysoki poziom (podobnie jak cholesterolu) wywołuje miażdżyc

Redakcja poleca

REKLAMA