Odchudzanie zgodne z wiekiem

kobieta, jedzenie, wiosna fot. Dreamstime
W młodości bywamy aktywne ponad miarę, ale z czasem zaczynamy żyć wolniej. Zmienia się także nasze ciało. Dieta powinna to uwzględniać.
/ 02.03.2011 07:33
kobieta, jedzenie, wiosna fot. Dreamstime
Zadbaj o energię
Większość kobiet w wieku 25–39 lat godzi pracę zawodową z obowiązkami domowymi. Aby temu podołać, trzeba się mądrze odżywiać. Nie można zaspokajać głodu w pracy np. pączkiem, pozbawionym witamin, a za to nafaszerowanym tłuszczem. Dietetycy odradzają także zbyt ubogokaloryczne kuracje. Dobrze przemyślany jadłospis staje się jeszcze ważniejszy, gdy kobieta planuje ciążę. Jak zatem walczyć z nadwagą? Proponujemy dietę 1500 kcal zawierającą produkty wzmacniające kości, łagodzące stres, chroniące przed anemią i utratą sił.

Zatrzymaj młodość
Po czterdziestce tempo przemiany materii maleje, czyli tendencja do zaokrąglania się rośnie. Jeśli nawet w młodości byłaś szczupła, a teraz nie ograniczysz porcji jedzenia, z czasem przytyjesz. Nasilają się też zmiany miażdżycowe. Ich przyczyną jest rozpoczynający się okres menopauzy. Jeśli jesteś puszysta, ogranicz kaloryczność diety do ok. 1200 kcal i tak ją zmodyfikuj, aby złagodzić skutki menopauzy i przyspieszyć przemianę materii. Produktami godnymi polecenia są np. soja, soczewica, chude mięso.

Ujędrniaj skórę
Około 55. roku życia proces starzenia się zaczy- na przyspieszać. Możesz mieć wtedy uderzenia gorąca, czasem zlene poty. Potem to mija, ale... z każdym rokiem bardziej uwidaczniają się zmarszczki, nierzadko pogarsza się także trawienie. Jeśli ważysz za dużo, zastosuj dietę 1200 kcal, ale bogatą w witaminy, minerały oraz antyutleniacze. Jeśli szkodzą ci warzywa surowe, gotuj je, najlepiej na parze. Na pewno szybko poczujesz się młodziej.

Zawsze pamiętaj o antyutleniaczach
Tym terminem określa się witaminy: A (retinol), C, E, karotenoidy i selen. Spowalniają one (najbardziej, gdy działają razem) starzenie się organizmu i zapobiegają wielu chorobom pojawiającym się u osób dojrzałych – nawet niektórym nowotworom. Dobrym źródłem antyutleniaczy są nie tylko warzywa i owoce, ale też nasiona i oleje (wit. E). Z oczywistych powodów powinna w nie obfitować dieta osób dojrzałych, ale również młode kobiety nie mogą o nich zapominać. Wówczas do późnych lat zachowają sprężystą i zdrową skórę, ładne włosy, drożne naczynia krwionośne i dobry wzrok.

25–39 lat - Umiarkowana obfitość
Posiłki, które dostarczają dziennie ok. 1500 kcal, nie są małe. Mogą też być smaczne, bo dieta zaleca różnorodne produkty i potrawy z wyjątkiem smażonych na tłuszczu. W zasadzie twój odchudzający jadłospis będzie się różnił od dotychczasowego głównie tym, że tłuste mięso i nabiał zostaną zastąpione chudymi, nie będziesz też mogła delektować się drożdżówkami z lukrem ani chipsami, a porcje makaronu, pieczywa i ziemniaków zmaleją o połowę. To wystarczy, aby zeszczupleć, zwłaszcza gdy zaczniesz ćwiczyć. Czas odchudzania wykorzystaj też na wzmocnienie ciała i ducha. Zwiększ porcję warzyw co najmniej do 0,5 kg dziennie. Staraj się jeść różne ich rodzaje, głównie na surowo lub kiszone. Chrup regularnie po trochu (1–2 łyżki dziennie) orzechy i pestki, które pomagają zwalczać stres i poprawiają pamięć. Owoce ogranicz do 2 sztuk na dzień.

40–55 lat - Dieta, która leczy
twoje zapotrzebowanie na kalorie wynosi teraz ok. 1700 kcal, ale jeśli masz nadwagę i chcesz się jej pozbyć, musisz ograniczyć kaloryczność diety do ok. 1200 kcal. Jednocześnie staraj się przyspieszać spowalniającą przemianę materii. Poprawi ją dieta bogata w chude produkty białkowe (nabiał, mięso drobiowe, cielęcina, ryby). Dwa razy w tygodniu jedz jakąś potrawę z warzyw strączkowych (np. kotlety z soi, serek tofu, naleśniki z farszem z soczewicy). Chociaż są to produkty kaloryczne (100 g suchych nasion soi to 446 kcal) i rzadko stosuje się je w dietach odchudzających, to dla ciebie mogą być lekarstwem. Łagodzą bowiem niekorzystne skutki zmian hormonalnych, które już się zaczęły. Walory zdrowotne mają również produkty bogate w tłuszcze omega-3 i tzw. antyutleniacze, których działanie szerzej opisujemy w tabeli i wypowiedzi dietetyka.

Więcej niż 55 lat - Dbaj o swoje kości
wchłanianie wapnia z pożywienia zmniejsza się wraz z wiekiem nawet 3–4 razy. A zatem twoje kości (z których w dodatku pierwiastek ten szybko teraz ucieka) dostają go mniej. Nie znaczy to jednak, że osteoporoza musi cię dopaść. Nawet dietę niskokaloryczną można tak ułożyć, aby dostarczała niezbędnej ilości wapnia. Szczególnie cenne są dobrze trawione mleczne napoje fermentowane. Możesz również pić chude mleko i jeść zupy mleczne, jeśli nie masz po nich dolegliwości żołądkowych. Niestety, część osób dojrzałych ma tę przypadłość, ponieważ zanika u nich wytwarzanie enzymu trawiącego cukier mleczny. Jogurty i kefiry to także skarbnica lekkostrawnego białka oraz pożytecznych bakterii wspomagających pracę przewodu pokarmowego. Jeżeli cierpisz z powodu zaparć, jedz więcej warzyw i dodawaj do potraw sporo przypraw ziołowych.

Redakcja poleca

REKLAMA