Nowalijki – jak je kupować?

nowalijki fot. Fotolia
Mają różne rozmiary, kolory i kształty – na co więc powinniśmy zwracać uwagę w sklepie, zanim kupimy nowalijki?
Marta Słupska / 31.05.2016 11:32
nowalijki fot. Fotolia

Czy nowalijki są zdrowe?

Współcześnie wiele roślin uprawianych jest z użyciem wysokich dawek nawozów sztucznych zawierających związki azotu. Azotany gromadzą się w warzywach, zwłaszcza w korzeniach i zewnętrznych liściach. Z tego powodu powinniśmy podchodzić ostrożnie do kupowania i jedzenia nowalijek.

Nowalijki (rosnące przecież pod folią bez dostępu do słońca) zawierają mniej witaminy C i bioflawonoidów niż warzywa gruntowe – chociażby z tego powodu nie powinny być traktowane jako główny element diety. Zawartość pozostałych witamin i minerałów jest jednak podobna. Pamiętajmy, że nowalijki nie są jednak wskazane dla dzieci poniżej trzeciego roku życia, a także dla osób cierpiących z powodu alergii, wrzodów przewodu pokarmowego i z zespołem jelita nadwrażliwego.

Zobacz też: Czy warto jeść nowalijki?

Jak kupować nowalijki?

Przede wszystkim najlepiej kupować je u zaufanych sprzedawców – rolników. Wiadomo jednak, że nie każdy ma taką możliwość. Jeśli decydujemy się na zakupy w supermarkecie lub na targu, zwróćmy uwagę na kilka zasadniczych kwestii:

Wybierajmy:

Nie kupujmy:

 

  • nowalijki, które mają zielone liście i żywą barwę (może to świadczyć o ich świeżości i jędrności oraz o tym, że nie są przenawożone);
  • nowalijki gromadzące najmniej azotanów: ogórki i pomidory (rzadziej: szpinak, szczypiorek, rzodkiewki, zielone sałaty i warzywa kapustne).

 

  • nowalijek, które mają przebarwienia;
  • warzyw o nienaturalnych rozmiarach, wyjątkowo pięknych kształtach (do ich powstania zapewne zużyto sporo nawozu);
  • zafoliowanych ogórków;
  • warzyw o pożółkłych liściach, pomarszczonych, zwiędłych lub zaparzonych owocach.

 Nowalijki w domu

Kupione nowalijki zawsze trzeba dokładnie myć pod bieżącą wodą, warzywa liściaste trzeba wymoczyć (azotany i azotyny rozpuszczają się w wodzie), a korzeniowe – obrać, ponieważ najwięcej metali ciężkich, azotanów i pestycydów gromadzi się w skórce. Warto wiedzieć, że warzywa liściaste gromadzą szkodliwe związki głównie w głąbie i nerwach – dobrze jest więc je usuwać.

Warzywa, które trzeba gotować, wyjmujemy z wody, gdy staną się miękkie, a wodę wylewamy.

Pamiętajmy, że warzyw nie powinno się przechowywać w lodówce w foliowych torebkach – brak dostępu do tlenu powoduje powstawanie wilgoci i przyspiesza przemianę azotynów w rakotwórcze nitrozoaminy. Możemy je zamiast tego zawinąć w pergamin, który przepuszcza powietrze, wilgotną ściereczkę lub papierowy ręcznik.

Zobacz też: Nowalijki - jeść czy się wystrzegać?

Redakcja poleca

REKLAMA