Masło czy margaryna - co zdrowsze?

Mało czy margaryna?
Dlaczego margaryna do smarowania zajmuje coraz więcej miejsca na sklepowej półce, czy to znaczy, że powstają rodzaje zdrowej margaryny? Jak to jest - zdrowsze masło czy margaryna?
/ 03.04.2012 12:20
Mało czy margaryna?

Wielokrotnie podkreślam zasadę: im produkt mniej przetworzony tym zdrowszy! Masło jest tego doskonałym przykładem!


Masło jest najszlachetniejszym tłuszczem jadalnym pochodzenia zwierzęcego; otrzymywanym ze śmietany mleka krowiego. Zawiera łatwostrawny tłuszcz, cholesterol (220 mg/100 g)  oraz naturalne witaminy A, D, E, K, kwas foliowy, beta-karoten, cynk, chrom, selen, jod, magnez, potas, wapń, fosfor, lecytynę a także substancje bioaktywne - kwasy omega 3.

Masło pozytywnie wpływa na pracę serca, pomaga w redukcji tłuszczowej masy ciała, posiada właściwości antynowotworowe, wzmacnia układ odpornościowy. Ponadto ma decydujący wpływ na zdrowie kory nadnerczy i tarczycy oraz pomaga w zapobieganiu choroby zwyrodnieniowej stawów (zawiera czynnik przeciw sztywnościowy znany również pod nazwa czynnik Wulzena; otóż według tego Holenderskiego uczonego ów składnik odżywczy jest odpowiedzialny nie tylko za zapobieganie zwapnianiu się stawów, ale również twardnieniu tętnic oraz rozwoju zaćmy. Pasteryzacja pozbawia tego składnika, dlatego powinniście używać surowego masła by móc w pełni wykorzystać jego zalety.

Polecamy: Domowe masło - tajemnica sukcesu

Masło w przeciwieństwie do margaryn lub olejów jest tolerowane nawet w przypadku  schorzeń układu pokarmowego. Jedynymi przeciwwskazaniami do stosowania masła są choroby układu krążenia takie jak: miażdżyca, przebyty zawał serca.

Biorąc pod uwagę powyższe informacje należy się zastanowić po co ktoś wymyślił margaryny?

Otóż jak to w naszym świecie bywa - ze względów ekonomicznych. Surowiec do wytwarzania masła (musi być dobrej jakości) jest drogi a same masło ma niezbyt długi termin przydatności; natomiast surowiec do margaryn (niejednokrotnie nie wiemy jaki i jakiej jakości) jest tańszy, a sama margaryna ma długi termin przydatności.


Kilka słów o margarynie

Jest wytwarzana przemysłowo z olejów roślinnych zmieszanych z wodą lub mlekiem, z dodatkiem substancji polepszających smak i zapach (np.: diacetyl lub laktony) oraz przedłużających okres trwałości (emulgatory, stabilizatory, barwniki, aromaty, witaminy A, D i czasami E, sól, cukier, kwas cytrynowy i konserwanty). Mieszanina ta jest utwardzania metodą uwodornienia (wysycenie wodorem części lub całości podwójnych wiązań kwasów tłuszczowych – margaryny twarde kostkowe, cukiernicze, smażalnicze: szczególnie szkodliwe!); lub przeestryfikowania tłuszczu o niskiej temperaturze topnienia tłuszczem o wysokiej temperaturze topnienia (tzw. kubkowe).

Margaryny zawierają niekorzystne izomery trans kwasów tłuszczowych (powodujące wzrost stężenia cholesterolu w organizmie, a w konsekwencji przyczyniające się do powstania miażdżycy) i pozostałości katalizatorów reakcji uwodorniania (nikiel/ miedź/ chrom/ pallad; których nie da się usunąć) działających pro- nowotworowo i pro- alergicznie.

Żaden olej roślinny nie zawiera cholesterolu, ale uwodorowiony  w postaci margaryny podnosi jego poziom w organizmie!!!

Zobacz także: Którą oliwę wybrać?

Redakcja poleca

REKLAMA