POLECAMY

Jakie właściwości zdrowotne ma kapusta kiszona?

Kapusta kiszona to naturalny środek leczniczy. Jakie ma właściwości? Zobaczcie!

Kapusta kiszona to naturalny środek leczniczy. Jakie ma właściwości? Zobaczcie!

Kapusta kiszona - właściwości zdrowotne

Fot. Fotolia

Kapustę kiszoną otrzymujemy w wyniku fermentacji z udziałem szczepów bakterii tj. Leuconostoc, Lactobacillus i Pediococcus, po uprzednim zasoleniu. Cechuje ją długa trwałość i silny kwaśny smak, który powstaje z obecności kwasu mlekowego.

Czytaj też: 7 najzdrowszych zimowych produktów

Jakie witaminy ma kapusta kiszona?

Kapusta kiszona okazuje się być idealnym sposobem na wzmocnienie organizmu w czasie jesienno-zimowym, kiedy wzrasta zachorowalność na grypę i przeziębienie i gdy nie mamy wielkiego wyboru wśród świeżych owoców i warzyw. Wszystko to za sprawą dużej ilości witaminy C, zaś dzięki witaminom z grupy B wykazuje właściwości dotleniające, a także niweluje szkodliwe działanie alkoholu.

 

Skakanka szybkościowa Premium Reebok (czarna)

Do treningu szybkościowego, wydolnościowego i cardio! Już teraz sprawdź ofertę skakanek marki Reebok już od 5,99 PLN

Oprócz witaminy C i B kapusta kwaszona zawiera również witaminę E, P, beta-karoten, a także sole mineralne, tj. wapń, magnez, żelazo, potas. Warto wspomnieć też o stosunkowo dużej zawartości siarki - pierwiastka, który korzystnie wpływa na wygląd włosów, skóry i paznokci.

Jakie właściwości zdrowotne ma kapusta kiszona?

  • Starożytni rzymscy lekarze leczyli kapustą choroby płuc, stawów, wątroby, choroby wrzodowe żołądka i dwunastnicy, obstrukcje, a także bezsenność. Rzymski lekarz Markus Katon wiele mówił o właściwościach zdrowotnych i leczniczych kapusty oraz całej liście chorób, które można wyleczyć przy jej pomocy.
  • Kapusta ta potrafi regulować temperaturę ciała. W przypadku zbyt wysokiej ciepłoty obniża ją, w przypadku zbyt niskiej - podwyższa.
  • Sok z kapusty kiszonej wzmacnia odporność dostarczając organizmowi cennych substancji, ale również łagodzi kaszel, pobudza soki trawienne i apetyt. Picie soku z kiszonej kapusty wykazuje działanie lecznicze na wątrobę, śledzionę, pęcherzyk żółciowy, żylaki odbytu, reumatyzm, gościec oraz miażdżycę.
  • Kuracja sokiem z kiszonej kapusty doskonale oczyszcza organizm. W tym celu należy pić pół szklanki soku trzy razy dziennie. Rano dobrze jest wypić sok na czczo, a wieczorem pół godziny po kolacji.

Czy kapusta kiszona ma właściwości antyrakowe?

Badania naukowe potwierdzają, że kiszona kapusta sprzyja profilaktyce i zwalczaniu chorób nowotworowych. Badania dowiodły, że jedzenie przynajmniej raz w tygodniu kapusty (najlepiej w postaci surowej) znacznie obniża ryzyko zachorowania na raka żołądka, dwunastnicy czy jelita grubego. By zachować jak najwięcej witamin, nie należy kapusty długo gotować. Liście można blanszować albo ugotować na parze.

Czy kapusta kiszona wspomaga odchudzanie?

Kapusta kiszona to dobry produkt dla osób odchudzających się, ze względu na niską wartość energetyczną (100 g kapusty dostarcza jedynie 16 kcal), dużą ilość błonnika i dość szybkie zapewnienie uczucia sytości. Zatem jedzmy ją i cieszmy się zdrowiem!

Zobacz: Domowa kapusta kiszona - przepis

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (18)
/9 miesięcy temu
Jednym z produktów kiszenia kapusty jest naturalny kwas mlekowy, to on daje jej kwaśność (także jogurtom, kefirom, czy śmietanie). Kwas ten ma działanie bakteriobójcze i antywirusowe. W połączeniu z kwasem askorbinowym, czyli wit. C, również naturalnym efektem fermentacji, kapusta kiszona to cudowna żywność. Uwaga jednak na kapusty z marketów. Oprócz tego, że są pasteryzowane, czyli gotowane, to jeszcze należy uważać na konserwanty - sorbiniany i benzoesany. Jeśli są wymienione w składzie produktu, to nie to samo, co świeża kiszona kapusta!
/11 miesięcy temu
Owszem ma wiele dobroczynnych właściwości ale należy z nią uważać, zwłaszcza osoby z problemami jelitowymi powinny jeść nie w dużych porcjach na raz. Ze względu na wyjątkowo niskie PH może powiększać uszkodzenia niektórych błon śluzowych lub podrażniać ją w stopniu znacznym. Poza tym kapusto nie jest lekkostrawna jak sugerują a to, że mało kaloryczna to inna para kaloszy. Wspomaga odchudzanie ale to przez ujemny bilans kaloryczny przy pewnych tylko ilościach. Organizm musi się napracować zanim ją dobrze strawi zupełnie jak z pomidorami w skórce. Kapustę powinno się spożywać z kminkiem a osoby które go nie lubią z kminkiem mielonym.
/rok temu
moznajesc kapuste w czasie biegunki
POKAŻ KOMENTARZE (15)