Dieta we wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego

Dieta jest, oprócz leczenia, najważniejszą formą terapii we wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego. Dieta w tej chorobie powinna być łatwostrawna, a więc ograniczać spożycie tłuszczów oraz błonnika pokarmowego. Poniżej znajdziesz najważniejsze zalecenia dietetyczne we wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego.

Dieta we wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego

Delikatne produkty naturalne

Zalecenia żywieniowe zależne są od etapu choroby i jej przebiegu. W okresie ostrego przebiegu wrzodziejącego zapalenia jelita grubego stosowane jest głównie leczenie żywieniowe drogą dojelitową. Po ustąpieniu ostrych objawów rozpoczyna się etap żywienia, w którym podaje się produkty naturalne: słaba herbata, napar z rumianku, mięty, słaby chudy rosół, marchewkę puree a następnie sucharki, bułkę pszenną, ryż, gotowane chude mięso oraz ziemniaki puree).

Dieta łatwostrawna - ograniczyć błonnik i tłuszcz

Chorym na wrzodziejące zapalenie jelita grubego, u których objawy chorobowe ustąpią bądź ulegną złagodzeniu, zaleca się stosowanie diety łatwostrawnej z ograniczeniem tłuszczów i błonnika pokarmowego (ze względu na upośledzone trawienie i wchłanianie tłuszczów).

Dieta grejpfrutowa: najważniejsze założenia i przykładowy jadłospis

Ogólne zalecenia żywieniowe we wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego, czyli...

Najważniejsze zasady żywieniowe

...sprowadzają się do stosowania diety z ograniczeniem tłuszczów.

  • Dieta powinna być wysokokaloryczna, bogatobiałkowa, z niską zawartością błonnika.
  • Należy spożywać od 5 do 6 posiłków dziennie, w małych objętościach.
  • Mleko należy podawać głównie w formie jogurtów, kefirów, chudych serów twarogowych, ponieważ w większości przypadków jest ono źle tolerowane przez chorych (powoduje biegunki, kurczenie i przelewanie w jelitach).

Czytaj też: Jaka dieta jest zdrowa dla serca?

  • Warzywa i owoce należy spożywać w postaci gotowanej i rozdrobnionej lub w postaci soków.
  • Zupy należy sporządzać na wywarach warzywnych bez ich późniejszego podprawiania zawiesiną z mąki i mleka.
  • Zmniejszona ilość tłuszczu w diecie ogranicza podaż witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, dlatego też zaleca się podawanie większej ilości warzyw bogatych w beta-karoten
  • Należy wybierać produkty świeże, niekonserwowane, bez sztucznych dodatków, ponieważ wiele substancji konserwujących czy barwiących może powodować wzmożenie się objawów.
  • Posiłki należy przygotowywać w formie gotowanej w wodzie lub na parze, poddawać procesowi przecierania, miksowania i rozdrabniania, piec w folii lub pergaminie, a dozwolony tłuszcz dodawać po przyrządzaniu potrawy.

Wykluczeniu z diety podlegają potrawy tłuste, ciężkostrawne, ostro przyprawione, wzdymające i długo zalegające w żołądku.

  • Nie należy spożywać również napojów gazowanych, kawy, mocnej herbaty, alkoholu, a także przetworów owocowych z dodatkiem cukru lub miodu.

Polecamy: Jak odróżnić wrzodziejące zapalenie jelita grubego od choroby Crohna?

Dowiedz się więcej o wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego z naszego forum medycznego.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (64)
/miesiąc temu
Ja się leczę u dwóch specjalistów-prof. Jandy w Falcku i prof. Zaboklickiego na Marysinie Wawerskim tradycyjnymi lekami- Asamax, Enterol (probiotyk) i Debretin (działa super na to bulgotanie i przelewanie w brzuchu), a obecnie krotkoterminowo tez Metronidazol. Ogólnie miałem przez 2 lata spokój- pilem, jadlem i zylem tak, ze w ogole zaczalem watpic w to, ze choruje na CU. Jednak choroba wrocila. Obecnie mam faze aktywna, ale jak sam doktor mowi- bardzo malo aktywną. 2-3 stolce na dzien, prawie bez krwi. Ten charakterystyczny sciskający ból w brzuchu praktycznie mi juz minal, a jestem dopiero po tygodniowej kuracji od 2 lat. Obaj są świetnymi fachowcami, znają sie jeszcze z tzw. "starej szkoły Szaserów", jak mi powiedzial prof. Janda. Polecam każdemu z Warszawy i okolic, którzy szukają rzeczowej pomocy. Prof. Janda przyjmuje w Falcku tylko w czw., trzeba sie umawiać wczesniej. Prof. Zaboklicki przyjmuje w prywatnym gabinecie, ale tylko we wt. i sr.Jezeli szukacie prywatnego gabinetu do kolonoskopii to polecam Multimed na Warynskiego. Placilem chyba 600 zl ze znieczuleniem ogolnym. Badanie szybkie, bezbolesne i pod czulym okiem anestezjologa
/rok temu
[quote=~gość] mam chorego męża jak mu pomóc proszę o radę jestem tym załamana czy marchewka naprawdę pomaga ! [/quote]
/rok temu
Bardzo pozytywne te forum:) Nie ma się co łamać:)
POKAŻ KOMENTARZE (61)