POLECAMY

Czy jedzenie może być przyczyną wystąpienia padaczki?

Zdaniem Komitetu Neurologicznego Amerykańskiego Stowarzyszenia Alergologów u 0,155 pacjentów padaczka była spowodowana alergią lub nietolerancją pokarmową. Czy wiesz, komu zagraża padaczka wywoływana przez jedzenie? Jak ją leczyć?

Czy jedzenie może być przyczyną wystąpienia padaczki?

Pokarm może wywołać padaczkę, ale tylko wtedy, gdy u dana osoba cierpi na migreny lub inne objawy alergii, pseudoalergii i nietolerancji pokarmowej.

Migrena a padaczka

Lekarze w Londynie przebadali 63. dzieci. 90% z nich cierpiało na padaczkę, migrenę, zaburzenia zachowania, pobudzenie i dolegliwości układu pokarmowego. Dzieciom podawano lekarstwa przeciwko padaczce, ale ich organizmy nie reagowały na nie. Dodatkowo badanie EEG wykazało epilepsję u 24. pacjentów. Lekarze postanowili zastosować dietę eliminacyjną. Okazało się, że objawy choroby ustąpiły u 85% dzieci chorych na padaczkę wraz z migreną lub innymi objawami alergii na jedzenie. Poprawa stanu zdrowia nie nastąpiła u pacjentów z padaczką, której nie towarzyszyły migreny lub nietolerancja pokarmowa.

Co może wywołać padaczkę?

Alergia pokarmowa odpowiada za występowanie bardzo wielu chorób. Produktem, który najczęściej uczula jest mleko krowie. Znajduje się ono również w grupie pokarmów, które są najczęstszą przyczyną występowania migreny i padaczki. Wśród produktów wywołujących te choroby znalazły się owoce cytrusowe, mąka pszenna, ser, jaja, pomidory, kukurydza, mięso wieprzowe, czekolada, a także substancje konserwujące i chemiczne, które zawarte są w jedzeniu. Za produkty, które sporadycznie wywołują padaczkę i migreny uznaje się mięso wołowe, banany, ryż, ziemniaki, jabłka, grejpfruty, drożdże, owsiankę i herbatę.

Szkodliwy aspartam?

Jest to dietetyczny słodzik. Osoby odchudzające się bardzo często zastępują nim cukier. R. J. Wurtman, jeden z amerykańskich lekarzy, zauważył że środek ten może mieć niekorzystny wpływ na układ nerwowy człowieka. Obniża bowiem próg drgawkowy. Do Wurtmana zgłosiła się pacjentka, która cierpiała na zaburzenia nastroju, nudności, bóle głowy, halucynacje i drgawki. Kobieta codziennie wypijała nawet kilka litrów napojów z dodatkiem aspartamu. Po wyeliminowaniu go z diety dolegliwości ustąpiły. Następnie pacjentka ponownie zaczęła stosować wspomniany środek i objawy powróciły. Definitywne odstawienie słodziku spowodowało zanik wspomnianych dolegliwości.

Leczenie

W leczeniu padaczki na tle alergii pokarmowej dobre rezultaty może dać stosowanie diety eliminacyjnej. Doktor J. Egger przewodził badaniom zespołu neurologów i alergologów w Londynie. Dowiodły one, że dieta eliminacyjna hamuje rozwój padaczki. Jest to możliwe jednak tylko u dzieci, u których za ta chorobę odpowiada alergia lub nietolerancja pokarmowa. Stosowanie tej metody leczenia eliminuje również pozostałe dolegliwości związane z alergią. Ponadto umożliwia rezygnację z zażywania lekarstw.

Źródło: „Alergie” Dr Danuty Myłek, wyd. WAB, Warszawa 2010, wydanie II

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/4 lata temu
Miałam kilka lat temu początek Ataków Padaczki myślalam że umre aż tu nagle pojawili się specjaliści Neurolodzy jedynym ratunkiem było podać przez weflon podłączenie do respiratora. Potem wsczykłęli antybiotyk i mój stan zdrowotny grubo poprawił od tam tej historii fantastycznie się czuje.
/5 lat temu
mój syn je durzo jajek ale niema alergi pokarmowej czy to morze wywolac napad?
/6 lat temu
najbardziej napady padaczki występują po jajach serach mleku